Liliowce – odmiany kwitnące najdłużej

green plants and trees during daytime

Cieszą widokiem kolorowych kwiatów przez wiele miesięcy. Nawet wówczas, kiedy większość roślin ozdobnych więdnie i przygotowuje się do zimowego spoczynku, one nadal trwają, prezentując całe swoje piękno. I co najlepsze – żeby tak wyglądać, wcale nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poznaj liliowce i wybierz najdłużej kwitnące odmiany, które przy niskim nakładzie pracy będą zdobić Twój ogród nawet przez pół roku.

Liliowce ogrodowe – jakie odmiany wybrać, żeby długo kwitły?

Niektóre odmiany liliowców kwitną tylko w miesiącach letnich, inne z kolei zakwitają już wiosną i utrzymują kwiaty aż do jesieni. Jeśli w październiku chcesz się cieszyć widokiem kolorowych kwiatów, na bieżąco zrywaj przekwitłe kwiatostany. Wówczas roślina wypuści nowe, które utrzymają się do przymrozków.

Stella d’Oro

Żółte kwiaty pojawiają się już w maju i zamierają dopiero po jesiennych przymrozkach. To karłowa odmiana liliowca, za to bardzo efektowna – w sezonie rozwija do 500 kwiatów na 3-letniej kępie. Zimuje w glebie, lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Osiąga do 40 cm wysokości, ma równowąskie liście, łukowato wygięte i rozkładające się na boki. Nad liśćmi wyciągają się bezlistne pędy, a na ich końcach rozwijają się kwiaty.

Lavender Tutu

Liliowiec o płatkach w kolorze od łososiowego do ciemnoróżowego, ze złocistym wybarwieniem na silnie pofałdowanych brzegach i żółtym gardłem. Kwitnie od czerwca do sierpnia i powtarza kwitnienie na jesieni. W ciągu jednego sezonu wydaje do 400 kwiatów na 3-letniej kępie. Średnica kwiatów to 14 cm, a sama roślina dorasta do 65 cm wysokości.

Lies & Lipstick

Odmiana o różowokremowych kwiatach z czerwoną obwódką i wyrazistym okiem tego samego koloru. Kwiaty osiągają 14 cm średnicy, a wysokość dorosłej rośliny to 65-70 cm.
W ciągu sezonu jednak kępa wypuszcza do 250 kwiatów. Kwitnie od czerwca do września i powtarza kwitnienie po usunięciu kwiatostanów. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.

Open My Eyes

Kwitnie od czerwca do września i powtarza kwitnienie na jesieni. Wydaje pachnące kwiaty o pastelowo żółtej barwie z ciemnopurpurowymi brzegami i okiem oraz żółtym gardłem. Osiąga 50-60 cm wysokości, a średnica kwiatów wynosi 13 cm. Rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Każdy kwiat odmiany Open My Eyes żyje tylko przez jeden dzień, a roślina wytwarza nowe przez cały okres kwitnienia – w sumie kilkaset w ciągu sezonu.

Night Beacon

Odmiana liliowca o dużych płatkach w kolorze bordowym i żółtym gardle. Na co drugim płatku występuje jasna pręga. Średnica kwiatów osiąga 12 cm. Najlepiej rośnie w słońcu, ale poradzi sobie również w półcieniu. Osiąga do 70 cm wysokości i w ciągu jednego sezonu wypuszcza 250 kwiatów na 3-letniej kępie. Kwitnie w lipcu i sierpniu, a jeśli usuniesz kwiatostany, przedłuży kwitnienie do jesieni.

Uprawa liliowców – łatwa i przyjemna

Liliowce to rośliny o niewielkich wymaganiach uprawowych. Rosną wszędzie poza bezpośrednio nasłonecznionymi stanowiskami. Udają się nawet na przeciętnej glebie ogrodowej z kompostem.

Podlewa się je umiarkowanie, głównie w okresie suszy. Podczas nawożenia należy uważać na środki zawierające azot, którego nadmiar może powodować gnicie korzeni latem i ich przemarzanie jesienią.

Jak sadzić liliowce?

Sadzonki liliowców umieszcza się w glebie na wiosnę (już w kwietniu). Przed tym należy namoczyć ich korzenie w wodzie przez ok. 2 godziny. Młode rośliny zakopuje się tak, żeby zakryć stożek wzrostu (a nawet 3 cm powyżej). Po posadzeniu podlewa się, żeby przyspieszyć rozwój korzeni. Liliowce bardzo dobrze wyglądają w grupach – żeby nie zagłuszały się wzajemnie, należy przy sadzeniu zachować rozstawę 50-100 cm.

Liliowce – ozdoba Twojego ogrodu

Na świecie istnieje aż 70 tysięcy odmian liliowców, w tym wiele długo kwitnących. Aż grzech nie zaprosić choć jednej z nich do swojego ogrodu, na balkon lub trawnik przed domem. Kwiaty liliowców przybierają różne kolory, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do stylu i kompozycji, jakie królują w Twoim otoczeniu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby na czyste ściany

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby na czyste ściany

Ściany w naszych domach mają tendencję do przyciągania różnego rodzaju plam,

Inne, polecane artykuły w serwisie