Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Promienniki podczerwieni - nowy sposób na efektywne ogrzewanie

2018-10-08

Jednym z najważniejszych aspektów przy budowie domu jest wybór odpowiedniej instalacji grzewczej. Obecnie stare technologie zastępujemy nowymi, ekologicznymi które nie powodują powstawania smogu w okresie zimowym.

Do jednych z najlepszych metod ogrzewania mieszkania jest wybór urządzeń wykorzystujących promieniowanie podczerwieni.

Jak działają promienniki

Promienniki elektryczne wytwarzają ciepło z energii elektrycznej, w wykorzystaniu promieniowania podczerwonego. Przykładem promiennika podczerwieni może być najprostsza żarówka, która większość pobranego prądu wykorzystuje do wytworzenia energii cieplnej (kiedyś do ogrzania piskląt używano największej żarówki tzw. kwoki, która emitowała dużą ilość ciepła). Naturalnym przykładem promiennika podczerwonym jest słońce, które w zimie mimo mrozu potrafi nas ogrzać, dzięki czemu odczuwamy wyższą temperaturę niż wskazuje termometr.

Promienniki które mają służyć do ogrzania naszego domu, emitują promieniowanie podczerwone które ogrzewa ludzi, ściany i przedmioty, jednocześnie promieniowanie ogranicza ogrzewanie powietrza. W ten sposób uzyskujemy efekt komfortu cieplnego przy ograniczonym zużyciu prądu.

Takie urządzenia są bardzo estetyczne, można je montować na ścianach lub suficie. Wykończone np. szkłem, można barwić tworząc różne motywy dostosowane do stylu pomieszczenia. Są niewielkich rozmiarów, więc nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu, jednocześnie zbudowane tak, że promienie podczerwone rozchodzi się we wszystkie strony, zwiększając dzięki temu wydajność.

Zastosowanie promienników elektrycznych

Promienniki podczerwieni znajdą zastosowanie w ogrzewaniu budynków o dużej przestrzeni, tam gdzie trudno jest ogrzać powietrze np. w halach produkcyjnych, w pomieszczeniach w których trzymamy zwierzęta, w ogródkach gastronomicznych czy wykorzystać jako ogrzewanie tarasu w domu. Specjaliści branży grzewczej uważają, że przy zastosowaniu tej techniki grzewczej można zaoszczędzić nawet do 70 % kosztów ogrzewania. 

Nie sposób jest jednak porównywać koszty ogrzewania metodami tradycyjnymi z ogrzewaniem za pomocą urządzeń stosujących promieniowanie podczerwieni. Wiele zależy od izolacji danego budynku. Bez odpowiedniej izolacji cieplnej budynku, trudno jest myśleć o oszczędzaniu na ogrzewaniu, ponieważ dużo energii zużywa się na ocieplenie ścian.

Kategorie:
Słowa kluczowe: promiennik podczerwieni
artykuł wyświetlono: 3242 razy