Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Pechowy strzał w dziesiątkę. Jak nie trafić wiertłem w przewód elektryczny?

2018-07-03

Często majsterkowiczom wydaje się, że największym kłopotem w wywierceniu dziury w ściennie będzie przebicie się przez twardą powłokę. Ten kto kiedykolwiek próbował wiercić w żelbetonie nieodpowiednim wiertłem, wie o czym mowa. Ale oprócz zmory jaką może okazać się wyjątkowo twarda powierzchnia, kłopot może na nas spaść z innej strony. W ścianach ukryte są przecież liczne kable i przewody, których przewiercenie może spowodować spore straty albo nawet niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Jak uniknąć bliskiego spotkania z przewodem elektrycznym?

Uwaga przewód elektryczny! Na co zwrócić uwagę wiercąc w ścianach.

Z kablami pod napięciem nie ma żartów. Zawsze kiedy wiercisz w ścianie musisz mieć świadomość, że może w niej przebiegać przewód elektryczny. Bliskie spotkanie z nim może skończyć się dla Ciebie źle. Nawet bardzo źle. Zachowaj więc szczególną ostrożność. Według zasad techniki budowlanej wszelkie kable i przewody wyprowadzane czy to z puszek elektrycznych czy z gniazdek powinny przebiegać w ścianie pod kontem prostym. Generuje to jednak potrzebę zużycia większej liczby metrów bieżących kabla. Co w praktyce bardzo często popycha „fachowców” do najprostszego rozwiązania, czyli położenia przewodu po skosie. Prawdziwy specjalista rozprowadzając instalację elektryczną w mieszkaniu powinien pozostawić po sobie schemat jej przebiegu. Różnie z tym jednak bywa w praktyce. Przerwać przewód elektryczny można nie tylko wiercąc w ścianie, ale także wbijając w nią po prostu dłuższy gwóźdź. Zanim więc przystąpisz do którejś z tych czynności, sprawdź przebieg kabli i przewodów. Jak to zrobić? Na rynku dostępne są specjalne urządzenia (wykrywacze kabli, brzęczyki, detektory), które po przyłożeniu do ściany dadzą dźwiękowy sygnał, czy w danym miejscu przebiega przewód. Poza wskazaniem położenia kabla pod napięciem detektory często wyposażone są w dodatkowe funkcje: wskaźnik ciągłości przewodu, wykrywanie metalu (dzięki czemu znajdziesz profile zamontowane w ścianach) a nawet wykrywanie drewna.

Jak ślepej kurze ziarnko. Co zrobić, gdy przewierciłeś przewód elektryczny?

Jeśli spotkał Cię ten pech i trafiłeś wiertłem w kabel pod napięciem, po pierwsze możesz na początek ucieszyć się, że żyjesz i nie zostałeś śmiertelnie porażony (bo i takie przypadki niestety się zdarzały). Po drugie musisz jakoś naprawić powstałą szkodę. Odetnij w kablu napięcie (wyłącz bezpieczniki). Użyj probówki, by sprawdzić, czy na pewno prąd w przewodzie już nie płynie. I teraz smutna prawda – trzeba kuć. Delikatnie poszerz otwór, który wywierciłeś. Należy połączyć dwie przerwane końcówki przewodu. Niezastąpiona okaże się tu kostka do łączenia kabli i przewodów. Ale zanim te dwie końcówki połączysz, powinieneś zabezpieczyć miejsce ich przerwania puszką. Musisz wykuć większy otwór wokół wiercenia, tak by zmieściła się w nim puszka podtynkowa (miejsce uszkodzenia przewodu powinno znaleźć się w centrum puszki). Przewody oczyszczamy z izolacji i łączymy za pomocą kostki (najwygodniejsze będą samozatrzaskowe złączki), dosztukowując brakującą część. Łączymy ze sobą przewody o takim samym potencjale, czyli w tym samym kolorze. Następnie zamykamy puszkę i tynkujemy, tak by nie było po niej śladu. Do zamaskowania miejsca ingerencji potrzebna będzie oczywiście farba w kolorze ścian.

Warto byś na schemacie naniósł pechowe miejsce, by w przyszłości wiedzieć, gdzie nawet nie przykładać wiertła. Jeśli z jakichś powodów taki sposób naprawy powstałego uszkodzenia nie będzie możliwy, musisz niestety wymienić cały przewód. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj uszkodzonego kabla w ścianie bez jego naprawy. Może to doprowadzić do zwarcia, kłopotów z całą instalacją elektryczną w lokalu, a nawet do pożaru.

Kategorie:
Słowa kluczowe: kable, przewody
artykuł wyświetlono: 457 razy