Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak wygląda otwarcie ofert w przetargu?

2018-03-21

Przetargi publiczne to bardzo ważny aspekt pracy wielu firm i przedsiębiorstw. Obok standardowych zleceń dla poszczególnych klientów warto jest bowiem brać także udział w przetargach, ponieważ mamy dzięki nim szansę na większe zamówienia. Jak zatem standardowo wyglądają przetargi publiczne, a przede wszystkim - jak wygląda ich kulminacyjny moment, jakim jest otwarcie ofert w przetargu?

Jak znaleźć ciekawy przetarg?

Zacznijmy jednak samego początku. W jaki sposób znaleźć ciekawy przetarg, na którym może wystąpić z ofertą nasza firma? Otóż sprawa zasadniczo nie jest zbyt skomplikowana. Wiele ogłoszeń bowiem zawartych jest w przeróżnych gazetkach, biuletynach branżowych czy na stronach internetowych. Jednak umówmy się - nikt z nas nie ma czasu oglądać każdego dnia kilkunastu przeróżnych stron. Dlatego też powstała specjalna bezpłatna wyszukiwarka przetargów. Przy jej pomocy znajdziemy idealny dla nas przetarg. Zazwyczaj wyszukiwanie opiera się tutaj na kilku parametrach, takich jak słowo kluczowe, termin składania ofert, województwo czy data publikacji. To szybki i prosty przepis na sukces!

Chwila przed otwarciem ofert

Na początek warto dość krótko opisać, jak przetargi publiczne wyglądają wcześniej. Otóż standardowo umieszczana jest na stronie czy w biuletynie informacja o przetargu na jakąś sługę, przedmiot, prace. Następnie określany jest termin złożenia ofert. Co szczególnie istotne - nie ma żadnej możliwości zmiany w ofercie po jej złożeniu, dlatego też ów dokument trzeba naprawdę dobrze opracować. Dopuszcza się tylko różne modyfikacje błędów, jednak różnie to działa...

Termin otwarcie ofert

Kiedy mija deadline na złożenie ofert, jednocześnie tego samego dnia rozpoczyna się otwarcie ofert. Co jest szczególnie istotne to fakt, że zamawiający ma prawo przesunięcia w czasie o nawet kilka godzin momentu otwarcia ofert od momentu, w którym zostaną one złożone. Wszystko zatem musi odbyć się w jednym dniu, jednak to zamawiający stanowi o godzinach.

Oferta a opakowanie

Warto jeszcze wspomnieć, że nasza oferta zapakowana musi być w nieprzejrzyste opakowanie. W zasadzie ten zwyczaj nie wynika z jakichkolwiek przepisów prawa odnoszących się do nas, jako wykonawców. Wykonawca bowiem nie ma w obowiązku w żaden sposób zabezpieczać szczegółów oferty przez wglądem. Natomiast jest inny aspekt tej sprawy - to zamawiający bowiem nie może dokładnie zapoznać się ze szczegółami przed wskazanym terminem. Dlatego to on, często po prostu we własnym interesie nakazuje włożenie oferty do nieprzejrzystego opakowania. Warto jeszcze w tym momencie podkreślić, że nie otworzenie przez zamawiającego prawidłowo złożonej oferty jest bardzo dużym błędem i może skutkować dość nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Informacja o zaplanowanym budżecie

Warto podkreślić, że to właśnie w momencie otwarcia ofert dopiero poznajemy wartość finansową, jaką wykonawca planował przeznaczyć na całe zamówienie. Co jest ważne to fakt, że jeśli wartość złożonych ofert przekracza zaplanowany budżet zamawiającego, to może on zdecydować się oczywiście na wyższą kwotę, jednak może także zakończyć cały przetarg ogłaszając, że nie znalazł niczego.

Informacje o ofertach

Jak zaś wygląda samo otwarcie ofert? Jakie informacje musi przekazać każdy zamawiający? Otóż w zasadzie nie jest ich wiele. Trzeba tylko powiedzieć na głos nazwę firmy, adres wykonawcy, termin wykonania zamówienia, okres gwarancji oraz warunki płatności. Zazwyczaj jednak w dobrym tonie jest przyjęte, że zamawiający czyta także inne informacje, w tym te, które stanową kryteria oceny.

Obecność na przetargu

Warto wspomnieć, że każdy może zjawić się na przetargu. Przetargi publiczne są bowiem całkowicie otwarte. Możemy zarówno pojawić się tam będąc jednym ze składających oferty czy będąc po prostu widzem. Co więcej - nie musimy w żaden sposób wykazywać swojego interesu w uczestnictwie. Warto także wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyśmy wzięli ze sobą prawnika.

Dobrze jest także mieć świadomość, że widz ma prawo zażądać wglądu do oferty od zamawiającego. Teoretycznie zatem zamawiający nie musi odczytywać wielu informacji, jednak też musi udostępnić je na wniosek innej osoby. Warto jednak podkreślić, że zamawiający nie ma obowiązku, a nawet nie może udostępnić części oferty, które chronione są tajemnicą przedsiębiorstwa.

Jak zatem wdać - przetargi wcale nie są tak skomplikowane, jak to się powszechnie wydaje. Jeśli chcemy brać w nich udział, warto wybrać się na kilka jako wolny widz i popatrzeć, jak dokładnie takie otwarcie wygląda oraz poczytać, jakie mamy możliwości jako zamawiający, aby np. unieważnić konkurencyjne oferty. Najczęściej ogłaszanymi przetargami są przetargi budowlane.

Kategorie:
Słowa kluczowe: przetargi publiczne, wyszukiwarka przetargów publicznych
artykuł wyświetlono: 615 razy