Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak uzyskać zgodę na budowę domu?

2018-02-10

Proces uzyskiwania zgód administracyjnych na budowę domu dalej jest skomplikowany, długotrwały i wymaga biegania od urzędu do urzędu. Skompletowanie całej dokumentacji jest bardzo wymagające i warto się dokładnie dowiedzieć, jak wygląda i w jaki sposób zrealizowane muszą być wszystkie etapy wybranej inwestycji. Najnowsze zmiany w prawie budowlanym wprowadziły pewne udogodnienia dla osób decydujących się na budowę domu jednorodzinnego.

Architekt każdorazowo przy opracowywaniu projektu budowlanego ocenia i przygotowuje w dokumentacji dokładny obszar oddziaływania nieruchomości. Jeśli obszar oddziaływania, obejmujący wszelkie instalacje, bliskość innych nieruchomości jest w całości ograniczony do działki, której dotyczy projekt, to możliwe jest zgłoszenie budowy wraz z przedłożeniem projektu budowlanego.

Pierwsze kroki

Wycieczka do urzędu miasta/gminy. Przystąpienie do projektowania domu i procedury uzyskiwania zgody na budowę rozpoczyna się od zapoznania się z miejscowym dla lokalizacji działki Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie został uchwalony, a jest to sytuacja nader częsta, to wtedy należy złożyć wniosek do Prezydenta Miasta, Burmistrza lub Wójta o wydanie Decyzji odnośnie warunków zabudowy. O ile z programem zagospodarowania przestrzennego można się zapoznać od razu, to w przypadku na decyzję administracyjną należy poczekać od 14 do 30 dni od daty złożenia wniosku. Raczej pewne, że oczekiwanie wynosić będzie 28-30 dni...

Następny dokument

Opinia geodety - zgodnie z przepisami, właściwy geodeta musi przygotować mapę działki w skali 1:500, która będzie służyła za podstawę do projektu budowlanego. To bazując na niej architekt przygotuje finalny projekt budowlany, który zostanie przedłożony w pozwoleniu na budowę.
Zakup projektu budowlanego od architekta to sam początek całej przygody z adaptacją, uzgadnianiem etc. Kupno projektu nie jest specjalnym problemem i nie zabiera dużo czasu. Każdy z projektów musi się składać z kilku elementów:

  • Części opisowej,
  • Części architektonicznej,
  • Części konstrukcyjnej i instalacyjnej,
  • Charakterystyki energetycznej,

Adaptacja projektu - tu się zaczynają schody. Nie wystarczy oczywiście projekt, całość musi zostać zaadaptowana do warunków środowiskowych, a więc do usytuowania działki, warunków nasłonecznienia, wiatru etc. Adaptacja projektu uwzględnia już specyfikację wynikającą z charakteru gruntu, planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o uwarunkowaniach zabudowy.
Architekt ustala stosunki pomiędzy sąsiadującymi budynkami, ocenia obszar oddziaływania, projektuje i lokalizuje też pierwotne lokalizacje przyłączy sanitarnych, kanalizacyjnych, gazu oraz elektryczności.W razie specyficznych uwarunkowań architekt uwzględnia również wymogi wynikające ze specjalnych decyzji Inspektora Ochrony Zabytków, Inspektoratu Pożarnictwa, Inspektoratu Sanitarnego.
Uwzględnienie wszelkich uwarunkowań administracyjnych i terenowych pozwala przygotować finalny projekt, który zostanie poddany ocenie i następnie przedłożony w procesie otrzymania pozwolenia na budowę.

Kosztorys inwestycji 

Kosztorys (jak wygląda taki kosztorys inwestoski można sprawdzić w załącznikach do przetargów budowlanych) jest istotnym elementem realizacji całej budowy. Wiele specjalistycznych firm pozwala obliczyć mniej więcej koszty budowy i oszacować niektóre składowe z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Jest to niesamowita pomoc dla wszystkich szukających i pragnących zamieszkać w jakimkolwiek miejscu. Istnieją także specjalne agencje zajmujące się audytem i estymacją pośrednich kosztów. Przy wyborze wykponawcy warto sprawdzić, które firmy są dobre i rzetelne a napewno są nimi wykonawcy startujący w przetargach publicznych, sprawdź które firmy wygrywają przetargi w bezpłatnej bazie wyników przetargów.

Organizujemy media

Należy się skontaktować ze wszelkimi przedsiębiorstwami i często przyległymi urzędami w sprawie utworzenia przyłączy dla celów instalacji sanitarnej. Wydaje się to proste, niemniej jednak firmy także mają bardzo rozbudowane wewnętrzne procedury i może się to stać uciążliwe dla wielu osób. Po zorganizowaniu przyłączy energetycznych, wodnokanalizacyjnych, gazu ziemnego i wywozu śmieci można przedłożyć projekt do ZDUP.

Co to ten ZDUP? Zespół do Spraw Uzgadniania Projektów ocenia ostateczny projekt, sprawdza, czy wszystko dobrze zostało wymierzone, czy odpowiada planowi zagospodarowania i czy nie kłóci się z innymi nieruchomościami w pobliżu lub instalacjami przesyłowymi. Na decyzję ZDUP też trzeba chwilę poczekać. Gdy projekt jest poprawny, to czeka nas ostatni etap.

Uzyskanie pozwolenia

Należy przedłożyć do urzędu cztery egzemplarze projektu, wypis z ewidencji gruntów działki zabudowywanej i sąsiednich, dokument stwierdzający prawo do zarządzania nieruchomością oraz wyciągi z planu zagospodarowania.Jeśli wszystko jest okej, to urząd nie ma prawa odmówić wydania pozwolenia!

Autor: Jan Witek - specjalista d/s przetargów - Obejma.pl

Kategorie:
Słowa kluczowe: pozwolenie na budowę
artykuł wyświetlono: 3169 razy