Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Tokarki CNC a sposoby ich sterowania

2016-11-02

Tokarki numeryczne, inaczej znane jako tokarki CNC zdobywają w branży budowlanej coraz większą popularnością. Idzie za tym oczywiście coraz to większe zapotrzebowanie na osoby znające się na tym temacie w sposób profesjonalny. Jednym z najważniejszych zagadnień, z jakim trzeba się zapoznać przed decyzją o obsłudze tokarki CNC są sposoby sterowania tą maszyną.


Wyróżniamy dwa rodzaje sterowania tokarką:

  1. Sterowanie punktowe.
  2. Sterowanie odcinkowe.

Przy czym należy w tym miejscu zaznaczyć, że to w jaki sposób dane tokarki numeryczne są obsługiwane jest w głównej mierze uzależnione od tego w jaki sposób odbywa się realizacja ruchów posuwowych danej maszyny.

Sterowanie punktowe

Funkcjonalność sterowania punktowego jest w głównej mierze uzależniona od pozycjonowania narzędzia w odniesieniu do ściśle określonego względem przedmiotu punktu. Oczywiście wart podkreślenia jest fakt, że w tym kontekście nie ma znaczenia to po jakiego rodzaju torze porusza się używane narzędzie ani to z jaką prędkością porusza się z punktu jednego do drugiego. Najważniejsze jest jednak to aby sam ruch odbywał się w tym przypadku po linii prostej i z możliwie jak największą prędkością.

Dzięki temu pojawiają się następujące zalety:

  • możliwie jak najkrótszy czas operacji
  • łatwość przewidywania bezkolizyjności

Jeśli narzędzie najeżdża punkt niezmiennie z tej samej strony – wtedy możliwe jest właśnie dokładne uzyskanie owego, omawianego położenia. Należy jeszcze dla jak największej efektywności pamiętać o tym by zwolniony posuw towarzyszył ostatniemu odcinkowi drogi. Zaletą tego rodzaju sterowania tokarki jest na pewno maksymalnie uproszczony układ sterowania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nad osią otworu można sobie pozwolić na dokładne pozycjonowanie narzędzia.

Sterowanie odcinkowe

Aby nie wchodzić w zbytnie szczegóły wystarczy wyjaśnić czym dokładnie różni się sterowanie odcinkowe od punktowego. Przede wszystkim opiera się to na tym, że w przypadku sterowania tutaj omawianego mamy już do czynienia z określonym torem i określoną prędkością, a same odcinki toru winny być równolegle ułożone do osi układu współrzędnych.

Są to podstawowe informacje tyczące się różnego rodzaju sterowania tokarek. Warto zapoznać się z tematem jeszcze bliżej na obrabiarki.biz.pl

Kategorie:
Słowa kluczowe: remonty gazetka
artykuł wyświetlono: 2192 razy