Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Ocieplanie starego domu

2017-04-04

Starsze domy budowane były najczęściej bez izolacji. Jednowarstwowe ściany z cegły nie gwarantują właściwego ciepła, szczególnie w obliczu stale rosnących kosztów ogrzewania. Wobec tego prędzej czy później każdy posiadacz starszego domu musi zdecydować się na gruntowną termomodernizację.

Izolacyjność cieplna ścian w starszych budynkach niejednokrotnie jest nawet pięć razy gorsza niż obecnie wymogi, zgodnie z którymi współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosić ma 0,23 W/m2K lub mniej. Wobec tego ocieplanie budynków wybudowanych kilkadziesiąt lat temu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów, które będą w stanie zagwarantować właściwie ciepło zgodnie z normami.

Jaka grubość styropianu będzie najlepsza?

Większość posiadaczy domów jednorodzinnych bez ocieplonych ścian decyduje się na wybranie styropianu, który jest jednocześnie lekki, dobrze izoluje i jest też niedrogi. Warstwa styropianu powinna być przy tym odpowiednio gruba, ponieważ wtedy, gdy będzie zbyt cienka, nie zmieni znacznie parametrów cieplnych budynków.

Eksperci wskazują, że najlepiej, aby styropian miał minimum 10 centymetrów grubości, a najlepiej nawet 15 centymetrów, gdy ściany są cieńsze. Zastosowanie izolacji ze styropianem mającym zaledwie 5 centymetrów nie przyczyni się do wzrostu izolacyjności ściany. Warto też pamiętać o tym, że w starych domach potężnymi mostkami cieplnymi są nadproża oraz wieńce stropowe, które wymagają także dobrej izolacji.

Metody izolacji ścian

Najlepiej ocieplać ściany zewnętrzne, ponieważ docieplenie ich od wewnątrz nie przyniesie ze sobą obniżenia wysokości rachunków. Ocieplenie ścian z zewnątrz jest bardziej efektywne, także dlatego, że pozwala na zlikwidowanie kłopotliwych mostków ciepła.

Najczęściej stosowaną metodą docieplania ścian są metody lekka-morka oraz lekka-sucha. Metoda lekka-morka polega na klejeniu płyt izolacyjnych do ścian, a następnie wzmocnieniu ich siatką z włókna szklanego oraz naniesieniu tynku. Metoda lekka-sucha polega z kolei na montażu listew z drewna, pomiędzy którymi układa się wełnę mineralną. Całość może być wykończona sidingiem winylowym lub deskami. W przypadku starszych domów jest ona jednak stosowana rzadziej i najczęściej wybór pada na styropian.

Kategorie:
Słowa kluczowe: opony bridgestone
artykuł wyświetlono: 1459 razy