Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Nowoczesne budownictwo z systemami stalowymi i szklanymi

2015-07-20

Stal, aluminium i szkło, to połączenia oraz częściej używane w naszym rodzimym budownictwie. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne to nie tylko funkcjonalność, ale też niezwykłe efekty. Śmiałe, ultranowoczesne projekty coraz śmielej pojawiają się wśród domów mieszkalnych i konkurują z nowoczesnymi budynkami komercyjnymi.

Funkcjonalnie i ultranowocześnie

Fani nowoczesnych rozwiązań, niesztampowej myśli architektonicznej, coraz śmielej sięgają po pomysły i rozwiązania, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla budynków komercyjnych, dużych hal produkcyjnych, biurowców.

Stal, szkło, aluminium - materiały z pozoru zimne i surowe, można z powodzeniem stosować w projektach domów mieszkalnych. To wyznacznik nowoczesności, to także połączenie praktycznych właściwości z prostym designem.

Jeśli tylko odwaga klienta na to pozwala, można połączyć elementy nowoczesne z tradycyjnymi lub całkowicie oddać pałeczkę architektowi i zdać się na jego kreatywność i wizjonerstwo.

Szklane domy

Kto był w Paryżu, możliwe, że na własne oczy mógł obejrzeć Maison de Verre, kultowy dom, który można chyba śmiało nazwać prekursorem wielu dzisiejszych projektów i rozwiązań. Dom powstał w miejscu istniejącej XIX-wiecznej kamienicy w śródmieściu Paryża. Konstrukcja domu to stalowe słupy oraz stropy z betonu zbrojonego. Elementy te są odkryte, można je obejrzeć, dotknąć. Nie ma tam wykończenia tynkiem czy płytą gipsową. Głównym materiałem elewacyjnym domu były szklane płyty - materiał wytrzymały, łatwy w utrzymaniu oraz czyszczenie na zewnątrz i wewnątrz, wpuszczający do wnętrza maksymalną ilość światła.

W zamyśle architekta tej konstrukcji - Pierre'a Chareau,  dekoratora wnętrz i projektanta mebli, miał to być modelowy popularny dom przyszłości. Wielu późniejszych architektów, wykorzystywało pomysły Chareau. Wśród budynków "przyszłości" trzeba wymienić m.in. Maison Hermes w Tokio, projektu Renzo Piano, który powstał na przełomie XX i XXI wieku, a na naszym rodzimym gruncie w nurt zapoczątkowany przez Chareau, wpisuje się Dom Bezpieczny projektu Roberta Koniecznego.

Zgrabne połączenie

A gdyby takie rozwiązania wprowadzić do projektów domków jednorodzinnych w naszym kraju? W Maison de Verre można gołym okiem oglądać nity łączące stalowe elementy, detale połączeń. Korby, bloczki, zębatki, ciężarki, które umożliwiają m.in. otwieranie okien również ukazują się nam bez skrępowania.

Współczesne projekty czasami nieśmiało próbują połączyć ultranowoczesność z naszym zamiłowaniem do spokojnych i zachowawczych budynków. Nie są to jeszcze projekty w stylu Pierre'a Chareau, ale odważnych projektów jest coraz więcej.

Takie domy sprawiają wrażenie lekkich, oryginalnych, wyjątkowych. Drobiazgowe dbanie o detale, akcentowanie takich elementów jak żaluzje, okiennice, rynny, balustrady, baterie słoneczne czy drabiny zewnętrzne, sprawia, że domy te wyróżniają się z otoczenia.

Rynna, bateria i drabina

Akcent na te elementy postawiony był już w budynku Maison de Verre. Dziś błyszczące rynny czy drabiny, stają się coraz popularniejszym elementem dekoracyjnym, który zamiast ukrywać, eksponuje się. Takie zabiegi wykorzystuje z powodzeniem coraz więcej architektów.

W projektach budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej spełniają przede wszystkim zadania funkcjonalne. Producenci drabin zewnętrznych, rynien, okiennic, idąc za nowymi trendami coraz częściej dbają o estetykę swoich produktów.

Nikogo już nie dziwi, że na specjalne zamówienie, np. drabina zewnętrzna może być wykonana w dowolnym kolorze i mieć dowolną fakturę. Niemożliwe? A jednak. 

Dodatkowo nowoczesne drabiny w wersji aluminiowej czy ze stali szlachetnej nie korodują, nie wymagają konserwacji i są trwałe - mówi Jacek Wilk z firmy Crynoline - To ważne, jeśli ma to być dekoracja budynku, a nie szpecący go element, brudzący elewację.

Nowe oblicze

Najnowsze technologie i materiały powoli odmieniają nasze polskie, nieco szare i zachowawcze budownictwo. Nie jest rewolucja, raczej ewolucja podejścia do budynków mieszkalnych, komercyjnych i użytecznych. Miejmy nadzieję, że pójdzie ona w dobrym kierunku, a w naszej przestrzeni będą wyrastać nie budowlane buble, tylko  budynki, którymi będziemy mogli się chwalić.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1913 razy