Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Niezbędny w każdej kuchni: wszystko, co chcesz wiedzieć o wyborze okapu

2017-07-04

Okap kuchenny to niezbędny element wyposażenia nowoczesnej kuchni. Dzięki niemu nie tylko odprowadzimy parę wodną z pomieszczenia, ale także pozbędziemy się intensywnych zapachów oraz doświetlimy stanowisko pracy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okapów kuchennych. Na co więc zwrócić uwagę przez zakupem tego urządzenia?

Rodzaje okapów kuchennych: wyciąg oraz pochłaniacz

Okapy kuchenne podzielić można na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest wyciąg – urządzenie, które ma za zadanie zasysanie powietrza wraz z parą wodą i zanieczyszczeniami, a następnie odprowadzanie go poza obręb domu za pomocą systemu przewodów. Wyciąg pracuje w układzie otwartym.

Drugi rodzaj okapu kuchennego to pochłaniacz – urządzenie pracujące w układzie zamkniętym, a więc nie wyrzucające powietrza poza budynek. Pochłaniacz pobiera powietrze, oczyszcza je z dymu, tłuszczu, zapachów i innych zanieczyszczeń, a następnie z powrotem wdmuchuje do kuchni. Ten rodzaj okapu kuchennego wyposażony jest w szereg filtrów, które wymagają raz na jakiś czas wymiany.

Podział okapów kuchennych ze względu na budowę

Okapy kuchenne można podzielić na kilka typów również ze względu na formę. Wybór dopasowanego do potrzeb urządzenia uzależniony będzie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, gdzie ma być zlokalizowany okap, czy ma mieć wielkość stałą lub czy ma być rozkładany tylko na czas gotowania. Okap podszafkowy, jak sama nazwa wskazuje, montowany jest od spodu wiszącej szafki kuchennej. Sprawdzi się nawet w bardzo małej kuchni, ponieważ nie zabiera przestrzeni służącej magazynowaniu zapasów czy naczyń.

 

 

Ciekawym wariantem okapu podszafkowego jest okap teleskopowy, rozsuwany na czas gotowania, a ukrywany po zakończeniu pracy w kuchni. Większą wydajnością niż okap podszafkowy i teleskopowy charakteryzuje się urządzenie kominowe, wymagające jednak znacznie więcej miejsca; w przypadku dużej kuchni może jednak stanowić dodatkowy walor estetyczny, zwłaszcza w wydaniu rustykalnym. Okap wyspowy to urządzenie zarezerwowane dla kuchni z wyspą wyposażoną w płytę grzewczą. Tego typu rozwiązania spotykane są zazwyczaj w naprawdę rozległych pomieszczeniach.

Okapy do małych lub nietypowych kuchni

Jak już wspomniano wyżej, w przypadku małych kuchni najlepiej sprawdzą się urządzenia, które zamontować można pod szafką. Najczęściej spotykane są modele dostosowane do standardowej wielkości kuchenki, ale spotkać można także węższe oraz szersze. Z myślą o płytach grzewczych umieszczonych w rogu kuchni powstały okapy narożne. Nietypowym rozwiązaniem jest też okap ukośny – praktyczny w przypadku osób wysokich, którym przeszkadzać może zwykły okap, umieszczony na standardowej wysokości. Istnieją także inne rozwiązania, takie jak okap szczelinowy lub okap do zabudowy w ścianie. Ich główną zaletą jest dyskretny wygld.

Dodatkowe wyposażenie okapów kuchennych

Kupując okap kuchenny, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, takie jak wydajność oraz głośność pracy. Konieczna jest możliwość regulowania trybu pracy – zazwyczaj są trzy prędkości do wyboru. Dodatkowo przydatne okazać się mogą takie funkcje jak wyłącznik czasowy, sensor zapachu, minutnik, czujnik wymiany filtrów czy wyświetlacz.

Dobrze dobrany okap kuchenny będzie praktycznym dopełnieniem wyposażenia kuchni. Jednocześnie pełnić może funkcję dekoracyjną, jeśli wpasuje się w styl, w jakim zaaranżowane jest całe wnętrze.

Kategorie:
Słowa kluczowe: hotel, spotkania biznesowe
artykuł wyświetlono: 2655 razy