Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Metody cięcia grubych blach stalowych

2017-03-27

Istnieje dużo metod cięcia grubej blachy. Niektóre z nich nadają się do cięcia cieńszych blach, a inne do nieco grubszych. Tak samo każda z tych metod różni się dokładnością i ceną usług.

Cięcie tlenowe

                Z pewnością jest to najstarszy sposób cięcia stali. Proces jest bardzo prosty, a sprzęt i materiały potrzebne do niego są dość tanie. Palnik tlenowy jest w stanie przeciąć grubą blachę, a jedynym ograniczeniem jest ilość dostarczanego tlenu. Warto zauważyć, że w ten sposób cięte mogą być tylko stale niskostopowe oraz niskowęglowe. W przypadku wycinania kształtów z blachy stalowej, do większości usług używa się blachę o grubości 300 milimetrów, a nawet cieńszą. Palnik tlenowy zapewnia równą i prostopadłą powierzchnie cięcia. Można powiedzieć, że taki obszar idealnie nadaje się do wielu zastosowań już bez konieczności dalszej obróbki.

                Cięcie tlenowe bardzo dobrze sprawdza się w przypadku blach o grubości powyżej 25 milimetrów. Proces jest powolny, ale warto wspomnieć także o zaletach, czyli o łatwym cięciu wieloma palnikami jednocześnie, co wpływa na większą wydajność.

Cięcie laserowe

                Cięcie laserowe sprawdza się w obróbce cienkiej, miękkiej stali o grubości 30 milimetrów. Uzyskanie zadawalających efektów powyżej 25 milimetrów wymaga już wysokiej jakości elementów - stali, czystości gazu, stanu dyszy i jakości wiązki. Niestety cięcie laserem nie należy do najszybszych metod, ale jest to proces bardzo dokładny – potrafi tworzyć precyzyjne kontury i dokładne, małe otwory. Tak samo jakość krawędzi jest bardzo dobra, przy małym ząbkowaniu i nawisach metalu. Cięcie laserowe jest przede wszystkim niezawodne. Materiały eksploatacyjne są bardzo trwałe, a automatyka maszyn doskonała. Sprawia to, że większość usług cięcia laserowego może przebiegać bezobsługowo.

Cięcie strumieniem wody

                Cięcie wodą idealnie nadaje się do cięcia miękkiej stali. Przecinanie strumieniem wody  zapewnia równe krawędzie i precyzyjne odwzorowanie. Z pewnością cięcie wody jest efektywniejsze i dokładniejsze, niż cięcie laserowe.  Gładkość krawędzi jest o wiele lepsza i nie powstają odkształcenia cieplne. Z pewnością największą wadą cięcia strumieniem wody jest koszt usługi. Urządzenia do cięcia plazmowego jest tańsze, ale koszty cięcia laserowego są już dużo wyższe, niż w przypadku zastosowania cięcia za pomocą wody.

                Metoda cięcia strumieniem wody możliwa jest przy użyciu wielu głowic i pomocna może być przy tym pompa multiplikatorowa. Z kolei każda dodatkowa głowica wymaga dodatkowego przepływu wody, a więc trzeba zastosować większą pompę lub mniejszy otwór.

Cięcie plazmowe

                Cięcie plazmowe bardzo dobrze sprawdza się w przypadku cięcia blach z miękkiej stali do grubości 60mm. Niestety w porównaniu z palnikiem tlenowym sprzęt co cięcia plazmowego jest bardzo drogi. Kompletny zestaw składa się z źródła prądu, chłodnicy wodnej, regulatora gazu, przewodów palnika, węży, przewodów połączeniowych oraz palnika. Z kolei cięcie plazmowe jest bardzo efektywne, więc koszty inwestycji w maszynę powinny szybko się zwrócić.

Źródło: Metconcept - Cięcie szkła

Kategorie:
Słowa kluczowe: flizelina, włókna syntetyczne, opakowania, torby ekologiczne, włóknina polipropylenowa
artykuł wyświetlono: 2861 razy