Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak zaplanować instalację rekuperatora?

2015-09-22

Systemy wentylacyjne z rekuperacją cieszą się coraz większą popularnością. Wszyscy właściciele domów, którzy chcieliby zainwestować w instalację rekuperatora, powinni zacząć od poważnego planowania całej inwestycji. Poniżej przedstawiono 3 podstawowe rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed instalacją systemu rekuperacyjnego.


1. Dobór ilości powietrza oraz dobór rekuperatora

 Ilości powietrza i dobór rekuperatora jest podstawą do dalszego planowania wentylacji mechanicznej. Przy określeniu ilości potrzebnego powietrza najczęściej przyjmuje się zasadę od 0,6 do 1 wymiany kubatury powietrza na godzinę. Zasada ta nie dotyczy domów wyposażonych w gruntowe wymienniki ciepła lub inne systemy chłodzenia.

Przy doborze rekuperatora częstym kryterium jest jak najniższa cena, a zarazem jak największa sprawność rekuperatora. Większość producentów podaje „sprawność odzysku ciepła do 95%” lub nawet więcej, są to jednak wartości teoretyczne, uzyskiwane w idealnych warunkach laboratoryjnych, często przy dysproporcji powietrza nawiewanego do wywiewanego. Samo stwierdzenie „do” np. 95% powinno dać nam dużo do myślenia, gdyż według tego zapisu 50 % odzysku ciepła mieści się w obiecywanej sprawności, a nie jest to przecież sprawność satysfakcjonująca.

Wybierając rekuperator warto również zwrócić uwagę czy są w nim zastosowane dodatkowe zabezpieczenia przed ujemnymi temperaturami np. nagrzewnica elektryczna. Większość rekuperatorów nie jest w stanie pracować przy niskich temperaturach bez odpowiednich zabezpieczeń. W celach zapobiegających zamarznięciu stosowana jest często nagrzewnica elektryczna wstępna minimum 1 kW mocy. Tutaj pojawia się jednak pytanie o sens takiej rekuperacji. Z jednej strony odszykujemy ciepło i oszczędzamy na ogrzewaniu, z drugiej płacimy wyższe rachunki za energię elektryczną. Dlatego też najlepszym wyborem będzie rekuperator, który nie wymaga zastosowania nagrzewnicy, a stopień odzysku ciepła podawany przez producenta jest określony przy przepływie powietrza 1:1 i badany w naturalnych warunkach pracy.

 

2. Miejsce na centralę wentylacyjną (rekuperator)

Miejsce na centralę wentylacyjną najlepiej wybrać na etapie projektu domu. Najczęściej jest to poddasze nieużytkowe (strych), może być to również garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze. Ważne jest, by w tym pomieszczeniu nie dochodziło do spadku temperatury poniżej 0°C. Zminimalizuje to straty ciepła oraz zapobiegnie wykraplaniu się wody w kanałach wentylacyjnych. Należy również pamiętać o tym, aby możliwy był swobodny dostęp do urządzenia, niezbędny do przeprowadzenia okresowych czynności eksploatacyjnych i serwisowych (np. wymiana filtrów).

 

3. Wybór odpowiedniego systemu dystrybucji powietrza

Na rynku dostępnych jest kilka systemów wentylacyjnych. Są to: kanały elastyczne izolowane (coraz rzadziej stosowane ze względu na brak możliwości ich czyszczenia, niską odporność na uszkodzenia oraz możliwość utrudnienia przepływu powietrza), kanały sztywne typu Spiro, kanały płaskie oraz coraz częściej stosowany system tuboflex. Rozprowadzenie instalacji nie musi być wykonane w jednym systemie, ważną zasadą jest zachowanie odpowiednich przekrojów i prędkości przepływu powietrza. Dobór odpowiednich kanałów wentylacyjnych oraz sposób ich poprowadzenia najlepiej jest powierzyć sprawdzonej ekipie monterskiej, która posiada doświadczenie przy wykonywaniu instalacji wentylacji mechanicznej.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Bartosz Sp. J., produkującą rekuperatory i centrale wentylacyjne.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 4254 razy