Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak zachować drewnianą podłogę w czystości?

2017-01-27

Każda podłoga musi być sprzątana, nie ma w tym stwierdzeni nic odkrywczego. Jeśli chodzi o posadzkę wyłożoną płytkami czy wykładziną sprawa jest prosta – sprzątamy na mokro lub przy pomocy odkurzacza. Co, jeżeli zdecydowaliśmy się na drewnianą podłogę? Poniżej udzielamy kilku porad dotyczących zachowania Twojego parkietu w czystości.

Zanim kupisz parkiet  

Już na etapie wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę sprzątanie. Dlaczego? Ponieważ od tego, jaki kolor wybierzemy, zależy jak często będziemy to robić. Na ciemnej podłodze każde, nawet najmniejsze zabrudzenie jest bardzo widoczne. Włosy, kurz, pyłki, to wszystko od razu rzuca się w oczy i zmusza nas to sprzątania. Nieco jaśniejsze drewno pozwoli zapomnieć o lekkich zabrudzeniach i sprzątać podłogę w ustalony rytmie na przykład dwa razy w tygodniu. Dużą wagę powinniśmy przywiązywać do odkurzania. Jeśli będziemy robić to zbyt rzadko, to niewidoczne drobinki mogą porysować lakier podłogowy.

Materiały dostarczył nasz partner z branży podłóg drewnianych Parkiet.pl

Regularne czyszczenie podłogi 

Czyśćmy podłogę regularnie, to podstawa. Jeżeli nie będziemy pozwalać na to, by na podłodze gromadziły się większe ilości brudu, dużo łatwiej będzie nam utrzymać jej dobry stan przez długie lata. Podłogę myjemy i odkurzamy. Do mycia używajmy specjalnych środków, które zostały wyprodukowane z myślą o drewnianych podłogach czy drewnianych parkietach.

Zabezpiecz parkiet w ruchliwych pomieszczeniach 

W najbardziej uczęszczanych miejscach w domu dobrym rozwiązaniem będzie wyłożenie dywaników lub czegoś podobnego, co przykryje podłogę. Dzięki temu drewno nie zostanie wytarte. Jeśli już mowa o wytarciu drewnianej podłogi to wszystkie krzesła i stoły w domu powinny być podklejone specjalnymi gąbkami, a fotel biurowy należy wyposażyć w specjalne kółka z gumową warstwą, która nie rysuje klepek. Sprzątajmy uważnie i często, a z pewnością podłoga posłuży nam przez długie lata w niezmienionym stanie. Nie dajmy jednak się zwariować, dom to nie muzeum i powinniśmy czuć się w nim swobodnie. Możemy starać się zachować czystość, jednak nie kosztem naszej wygody. Dom jest dla ludzi, nie odwrotnie.

Jaki parkiet wybrać gdy w domu jest pies?

Zanim zdecydujemy się na zakup podłogi, musimy zastanowić się, na jakie zagrożenia będzie narażona. Największy problem mają posiadacze psów i kotów. Te drugie często urządzają sobie biegi po całym mieszkaniu, a na zakrętach wyhamowują, tak, zgadliście, pazurami. Psy z kolei być może nie biegają jak szalone, jednak ich pazury są większe i również mogą poczynić wiele szkód. Wybieramy, więc podłogi o jak najwyższej klasie twardości.

Każde zwierzę, które posiada sierść, zostawia po sobie włosy. Nic z tym nie zrobimy, tak już jest i koniec. Możemy jednak spróbować je nieco zakamuflować. Weźmy pod uwagę, jakiego koloru jest sierść naszego zwierzaka i dobierzmy odpowiedni kolor deski podłogowej. Jasna sierść – jaśniejsze drewno, ciemna – odwrotnie. Nie ma w tym żadnej filozofii, a z pewnością włosy będą o wiele mniej widoczne. Pamiętajmy również o tym, żeby dość regularnie odkurzać, ponieważ niezwykle cienkie włosy mogą wchodzić pomiędzy deski czy parkiet. 

Pamiętajmy, że jeśli w domu pojawia się młodziutki pies czy kot to na początku możemy mieć problem z jego toaletą. Zanim zwierzak nauczy się, że nie wolno załatwiać się gdzie tylko zechce, może minąć trochę czasu i zdarzyć się kilka przykrych niespodzianek. Zawsze od razu sprzątajmy podłogę. Najlepiej użyjmy wody z delikatnym detergentem (np. płyn do mycia naczyń), który zabije bakterie, a jednocześnie nie zniszczy podłogi.  Pomimo niewielkich problemów nie powinniśmy panikować i uzależniać swojej decyzji o kupnie drewnianej podłogi od tego, czy posiadamy zwierzę, czy nie. Jeśli tylko wybierzemy twarde drewno i będziemy odpowiednio o nie dbać, podłoga posłuży nam przez wiele lat.

Kategorie:
Słowa kluczowe: łożyska, łożyska kulkowe, mechanika, maszyny, pierścień
artykuł wyświetlono: 1536 razy