Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Budowa domów jednorodzinnych

2014-11-21

Zbudowanie domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie raczej skomplikowane, wymagające odpowiedniego zaplanowania każdego etapu. Konieczne jest poświęcenie sporej ilości czasu na na przygotowania, a także na zrobienie kosztorysu i spełnienie wszystkich formalności. Zadanie to można podzielić na kilka najważniejszych etapów.

Budowa domów jednorodzinnych

Pozwolenie na budowę i projekt domu

Trudno zbudować dom bez projektu – przecież to od niego zależy, jakie prace trzeba będzie wykonać. Projekt można zamówić lub skorzystać z gotowych rozwiązań, co z pewnością będzie nieco tańsze. Jednak w tym przypadku warto przede wszystkim wziąć po uwagę komfort oraz funkcjonalność budynku. Koszt przygotowania indywidualnego projektu, dzięki któremu można zbudować dom dostosowany do własnych potrzeb, wynosi około 3-5% wartości całego, gotowego budynku. Natomiast gotowe projekty kosztują od 1500zł do 3 tysięcy złotych, czyli dużo taniej. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być one dostosowane do wymogów działki, co dodatkowo kosztuje 1000-7000zł.

Po wybraniu projektu, a przed uzyskaniem pozwolenia na budowę można wykonać przyłącza pod budowę domu. Najważniejsze z nich to oczywiście wodne i kanalizacyjne, elektryczne, czy gazowe. Teraz można już przystąpić do uzyskania pozwolenia na budowę, co wiąże się z koniecznością wizyty w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Już na samym początku warto poprosić o wykaz [potrzebnych dokumentów, dzięki czemu będzie wiadomo jakie urzędy trzeba odwiedzić.

Przygotowanie placu budowy

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można już zakupić dziennik budowy, odpowiednio go ostemplować, a także zatrudnić ekipę budowlaną. Pierwsze czynności to zazwyczaj ogrodzenie oraz zabezpieczenia tzw. stref niebezpiecznych. Następnie geodeta, kierując się zaleceniami kierownika budowy powinien wytyczyć budynek w terenie. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie robot ziemnych, zapewniających przygotowanie gruntu pod fundamenty zrobienie fundamentów.

Stawianie ścian

Jednym z najważniejszych etapów budowy jest oczywiście wymurowanie ścian, a także komina. Kolejne czynności to zrobienie stropów i schodów żelbetowych, które mają wpływ na konstrukcję całego domu. Na tym etapie przygotowywana jest również więźba i pokrycie dachu.

Instalacje wewnętrzne, tynkowanie i wylewania podłóg

Kolejny etap to prace związane z ułożeniem instalacji elektrycznej, wodnokanalizacyjnej oraz gazowej. Po ich sprawdzeniu i odbiorze można już wylewać podłogi oraz kłaść tynk.

Prace wykończeniowe

Ostatnie etapy budowy wiążą się między innymi ze wstawieniem drzwi i okien oraz wykonaniem elewacji. Ponadto instalowane są urządzenia grzewcze. Teraz do pracy może przystąpić architekt wnętrz.

Podsumowanie

Jak widać budowa domu jednorodzinnego to trudne zadanie, które najprościej zlecić sprawdzonym firmom budowlanym, wiele osób aby obniżyć koszty decyduje się na własnoręczne stawianie domu (lub przynajmniej części). Jeśli poszukujesz doświadczonych ekip budowlanych, fachowców od instalacji czy remontów sprawdź w bazie firm i fachowców, a tutaj możesz zamieścić swoje zlecenie, które trafi do wielu firm.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1589 razy