Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Budowa altany ogrodowej: krok po kroku

2016-03-18

Marzysz o tym, by Twój ogród nabrał wyjątkowego charakteru? Jeśli tak, kluczowym elementem aranżacji będzie odpowiednia altana ogrodowa.


Marzysz o tym, by Twój ogród nabrał wyjątkowego charakteru? Zależy Ci, by można w nim było nie tylko pracować, ale też wypoczywać czy przyjmować znajomych, gdy pogoda sprzyja? Jeśli tak, kluczowym elementem aranżacji będzie odpowiednia altana ogrodowa. Właściwie ulokowana – stanie się centrum i sercem przestrzeni ogrodu: zdobiąc i zwiększając Twój komfort za jednym zamachem.

Co musisz zrobić, by tak właśnie się stało? Oto najważniejsze kroki na drodze do stworzenia magicznego miejsca, które ubogaci Twój ogród.

Po pierwsze: lokalizacja altany

Wbrew pozorom, to bardzo ważna sprawa – zarówno, jeśli dysponujesz niewielkim, jak i bardzo przestronnym ogrodem. Zatroszcz się m.in. o rozsądną odległość między domem a altaną – tak, by na przykład dym z grilla, który rozpalisz w altanie latem nie przenosił się do Twojego salonu czy dziecięcego pokoju. Dobrze również, by do altany dopływała odpowiednia ilość światła słonecznego – sama da cień, więc ustawienie jej w niezacienionym miejscu to dobre rozwiązanie.

Z perspektywy prawnej, należy pamiętać, by altana znajdowała się w odległości 4 m od granicy działki, jeśli chcemy w niej umieścić wejście, 3 m bez wejścia lub 1,5 m, jeśli podobna konstrukcja znajduje się na sąsiedniej działce w podobnej odległości.

Gdy chodzi o estetykę – najciekawiej prezentują się altany ulokowane w centrum ogrodu, otoczone ze wszystkich stron pięknie przystrzyżonym trawnikiem czy rabatami z kwiatami. Nie zapomnij tylko o stworzeniu estetycznej ścieżki, łączącej altanę z domem i (opcjonalnie) furtką! Miejsce, które wybrałeś oznacz przed rozpoczęciem budowy, np. wbijając kołki i łącząc je sznurkiem.

Po drugie: gotowa altana czy własny projekt?

Altanę możesz zbudować od podstaw samodzielnie. Prawdziwy majsterkowicz, który dysponuje odpowiednią ilością czasu oraz dobrze wyposażonym warsztatem, może samodzielnie wykonać nawet wszystkie elementy konstrukcji. Pamiętać jednak trzeba, że sam montaż to zadanie wymagające czasu i odrobiny umiejętności – postawienie konstrukcji zajmie co najmniej jeden cały dzień.

Właśnie dlatego najchętniej kupowane są gotowe altany ogrodowe – ilość rozmiarów i wzorów jest tak duża, że każdy może znaleźć model odpowiedni dla swoich potrzeb. Te najlżejsze, ażurowe, złożysz bez konieczności wykonywania betonowej podstawy. A w razie problemu, prace montażowe możesz powierzyć profesjonalistom.

Zdjęcia pochodzą ze sklepu www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane

Po trzecie: altany ogrodowe a prawo budowlane

Altan ogrodowych, zgodnie z zapisami prawa, nie zaliczamy to tzw. małej architektury. A to oznacza, że jej budowę w każdym przypadku należy zgłosić do właściwego organu samorządowego. Warto o tym pamiętać – tak, by uniknąć choćby konieczności rozbiórki czy płacenia kar i innych nieprzyjemności.

Mówiąc najprościej, zasady są takie:

  • jeśli powierzchnia Twojej altany nie przekracza 25 m2 ( lub 35 m2 poza miastem), a jej wysokość nie przekracza 4 m przy konstrukcji płaskiej lub 5 m przy dachu dwuspadowym – wymagane jest od Ciebie jedynie zgłoszenie zamiaru budowy do właściwego starostwa powiatowego, jeśli w ciągu 30 dni nie pojawi się odmowa – możesz budować. UWAGA! Jeśli Twoja altana powstaje w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym i spełnia powyższe parametry – budowy w ogóle nie musisz zgłaszać!

  • jeśli altana będzie większa niż 25 m2 (35 m2 poza miastem) lub wyższa niż 4/5 metrów (w zależności od typu konstrukcji dachu) – musisz się zgłosić po pozwolenie na budowę.

Inwestycja w altanę ogrodową to zawsze dobra decyzja. Warto stworzyć sobie miejsce, w którym z uroków ogrodu będzie się korzystać w pełni. Jako zaś, że samych modeli altan jest na rynku mnóstwo – znalezienie tej, która wpisze się w Twoje potrzeby estetyczne i funkcjonalne to tylko kwestia czasu.

 

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 2888 razy