Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Wykopy pod fundamenty - 3 sposoby

2015-12-21
Doły kopie się na głębokości jaka jest przewidziana w projekcie budynku. Sposób ich wykopu i wykonania zależny od tego czy będziemy ławy zabezpieczać deskami czy wylewać je będziemy bezpośrednio do gruntu.


Bez znaczenia pozostaje sam grunt. W słabo zagęszczonym, luźnym piasku trudno będzie wykonać wąskie wykopy, bo będzie się osypywać. W tym przypadku lepiej jest zrobić szerokie wykopy pod cały dom. Kolejny dylemat dotyczy sposobu kopania, do dużych wykopów lepiej wynająć koparkę, lub minikoparkę, z drugiej strony grunt pod same ławy, który wymaga większej precyzji lepiej wykonać ręcznie.

Sposób pierwszy

Pierwszym sposobem jest całkowite usunięcie gruntu spod obrysu budynku. Jest on najbardziej pracochłonny, najlepiej do tego celu wynająć do tego koparkę. Dzięki użyciu ciężkiego sprzętu wykopy potrwają godzinę lub dwie. Ważne jest ab ostatnie 10-15 cm usuną ręcznie, zapobiegnie to „przegłębieniu” wykopu. Na dnie wylewa się warstwę chudego betonu, pomaga to łatwiej wytyczać ławy, ustawiać deskowania oraz zbrojenia podłużne.

Sposób drugi

Jest zdecydowanie szybszy i wygodniejszy od sposobu pierwszego. Polega na wydobyciu gruntu tylko z miejsc gdzie będą znajdowały się ławy fundamentowe, a nie spod całego budynku. W tym przypadku odpada nam też problem składowania gruntu spod wykopu ponieważ będzie go zdecydowanie mniej, a najczęściej układa się go na nienaruszonych częściach podłoża w obrysie budynku. Można też po zakończeniu prac, pozostałym gruntem obsypać ławy, wyrównuje to wnętrza ścian fundamentowych.

Sposób trzeci

Ostatni sposób jest najmniej pracochłonny, ale też niezbyt popularny. Ławy wylewa się bezpośrednio w gruncie, górną część wykopów robi się tylko do górnej powierzchni ław. Polega to na tym, że wykopy pod same ławy robi się ręcznie, następnie wykłada folią, potem układa zbrojenia podłużne a na sam koniec betonuje. Folia zapobiega wchłanianiu przez grunt ze świeżego betonu, zaczynu cementowego. Przyjęto też, że aby ułatwić murowanie ścian fundamentowych, górna część wykopu powinna być z jednej strony nieco szersza.

Wykop ręczny czy mechaniczny?

Są dwie metody wykopu pod fundamentu pierwsza- ręczna, przy użyciu łopat i szpadli oraz druga- mechaniczna, za pomocą koparek, koparko-ładowarek lub koparko spycharek. Pomocne mogą być też minikoparki.

Wykop ręczny

Najczęściej wymaga zaangażowania ekipy robotników, chociaż wydaje się, że nie ma nic prostszego, nie jest to prawda. Wykop należy odpowiednio zabezpieczyć m.in. deskując jego krawędzie (przy ostrych skarpach) lub stosując rozparcie (przy wykopach na głębokość poniżej 1 m). Ręczne prace trwają też dość długo, w zależności od pory roku oraz rozmiarów budowy, a wydobytą glebę trzeba rozwozić taczkami. Finalnie często wykop ręczy wychodzi dużo drożej niż wynajęcie maszyn.

Wykop mechaniczny

Największą zaletą jest czas, za pomocą koparek, wykopy trwają zdecydowanie krócej. Pierwszą warstwę ziemi usuniemy nawet w godzinę, zaś fundamenty pod całym budynkiem wykopiemy w jeden dwa dni. Nie ma problemu też z transportem gleby, ponieważ koparka może przenosić go od razu to wywrotki. W przypadku wykopu mechanicznego nie musimy się też przejmować zróżnicowaniem gruntu czy kamieniami. Koszt wynajęcia koparki z operatorem to od 60-100 zł za godzinę pracy. Czasem też gdy roboty trwają krótko(jeden dzień) musimy dopłacić za dojazd. Pamiętajmy też, że ogrodzenia może stanowić tutaj problem. Zadbajmy w odpowiednio szeroki wjazd dla ciężkiego sprzętu.

Darek Majchrowski
Artykuł został przygotowany przez firmę KYN-POL - wynajem ładowarek teleskopowych.
Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1938 razy