Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Tokarka – obrabiarka do obróbki skrawaniem

2017-04-24

Tokarki są urządzeniami dosyć powszechnie używanymi w przemyśle – znajdują bowiem szerokie zastosowanie jeśli chodzi o obróbkę metali, ale nie tylko. Istnieją przeróżne typy tych urządzeń, a zresztą wciąż powstają nowe – jeszcze bardziej unowocześnione. Obróbkę na tokarkach zwiemy toczeniem. Z racji na fakt, że przydaje się ono w wielu sytuacjach i można przy jego pomocy wykonywać mnóstwo elementów, warto wiedzieć jak to dokładnie działa. Czym są tokarki?

Tokarka – przydatna maszyna

Tokarki są typem obrabiarek, przeznaczonych do nadawania kształtu różnym przedmiotom – przede wszystkim chodzi w tym wypadku o przedmioty o obrotowych elementach, czyli na przykład różnego rodzaju stożki, wałki, czy kule. Przedmiot, który ma być obrabiany zostaje umocowany w specjalnym uchwycie lub kłach, żeby nie ulegał przesunięciu w trakcie trwania procesu. Obrabiany jest zaś przy pomocy noża tokarskiego, narzędzia do gwintów, albo specjalnego wiertła. Przedmiot zostaje wprawiony w ruch obrotowy i wtedy też odbywa się jego skrawanie, czyli oddzielenie warstwy materiału od głównej powierzchni przy pomocy ostrego narzędzia.

Różne typy tokarek

Istnieje wiele różnych rodzajów tokarek – podział ustalany jest w oparciu o typy przedmiotów, jakie można dzięki nim obrobić. Jest więc między innymi tokarka stołowa, do obróbki elementów małych, gdzie potrzeba wielkiej dokładności i precyzji. Jest też tokarka kłowa o różnych wymiarach, produkcyjna, wykorzystywana w seryjnych produkcjach, ciężka (do obróbki przedmiotów o wielkich gabarytach i masie sięgającej nawet kilku ton), ale także i tokarki uchwytowe czy tarczowe. A i to nie są wszystkie ich rodzaje!

Nowoczesne tokarki

Pierwszy automat tokarski (wcześniej trzeba było wszystko wykonywać ręcznie) został wynaleziony w roku 1870. Dużo wcześniej, jeszcze w roku 1712, powstał prototyp podobnego urządzenia, jednak był to automat tokarski do kopiowania. Oczywiście, od tamtego czasu technologia sporo poszła do przodu i mnóstwo rzeczy uległo unowocześnieniu. Między innymi tokarki – dzięki ich rozbudowie i wprowadzeniu sterowania numerycznego – przekształciły się w nowoczesną obrabiarkę CNC, czyli taką, w której można wszystko zaprogramować. Dzięki temu wykonywanie określonych kształtów i działań jest dużo prostsze – wręcz automatyczne – a one mogą być skomplikowane i tworzone seryjnie.

Kiedy potrzebujesz tokarki

Może się zdarzyć, że Ty, albo Twoja firma będzie potrzebowała jakichś przedmiotów, maszyn, czy dowolnych elementów, obrobionych właśnie przez tokarkę. Nie trzeba wcale inwestować w jedną z nich – istnieje bowiem dużo firm, które wykonują podobnych obróbek. Jedną z nich jest na przykład firma Renox – posiadająca dużą wiedzę, doświadczenie i znakomity sprzęt.

Kategorie:
Słowa kluczowe: urządzenia CNC, automaty tokarskie, koło zębate
artykuł wyświetlono: 1306 razy