Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Szlifierka: dopasuj jej rodzaj do swoich potrzeb

2015-11-27

Szlifierka to jedno z narzędzi, które przyda się dosłownie wszędzie – w domu, gospodarstwie rolnym czy zakładzie produkcyjnym. Może służyć zarówno do cięcia i szlifowania różnych materiałów (głównie metali, ceramiki czy betonu), a w dodatku świetnie sprawdzi się przy polerowaniu i szczotkowaniu. Umiejętnie wykorzystana może być używana nawet do tworzenia różnych kształtów. Istnieje kilka rodzajów szlifierek, dlatego warto się z nimi zapoznać – wtedy najlepiej będziemy wiedzieć, która najbardziej się nam przyda.

Rodzaje szlifierek

Szlifierki można podzielić na cztery podstawowe rodzaje: szlifierki kątowe (sprawdź dostępne online szlifierki z Castoramy), oscylacyjne, mimośrodowe i taśmowe. Pierwsze z nich, kątowe, są używane zdecydowanie najczęściej, ponieważ służą takim czynnościom jak przecinanie i szlifowanie metalu, a także cięciu prętów, blach, a nawet elementów wykonanych z betonu czy ceramiki. Mniej popularne szlifierki oscylacyjne służą głównie do polerowania i czyszczenia powierzchni danego materiału - wyposażone są w papier ścierny przymocowany do podstawy, świetnie nadają się do prac wykończeniowych. Ich zaletą jest funkcja odsysania pyłu, dzięki czemu powierzchnia wokół nie jest tak bardzo zanieczyszczona. Szlifierki mimośrodowe są używane raczej przez profesjonalistów, ponieważ spośród wszystkich czterech rodzajów to właśnie one są najdokładniejsze i wykorzystuje się je do delikatnego szlifowania. Podobnie jak szlifierka oscylacyjna, są wyposażone w odsysacz pyłu. Ostatni rodzaj, czyli szlifierki taśmowe, stosuje się najczęściej do wyrobów drewnianych i szlifowania dużych powierzchni, takich jak drewno lite, płytowe oraz okleinowane, nieokleinowane, surowe i lakierowane.

Najpopularniejsza: szlifierka kątowa

Jeśli planujemy zakupić szlifierkę, która ma być przeznaczona do użytku domowego, warto bliżej przyjrzeć się właściwościom szlifierki kątowej. Kiedy mamy zamiar użytkować ją wyłącznie w domu, średnica tarczy powinna wynosić 115 mm - taka wielkość jest w zupełności wystarczająca. Tego rodzaju niewielka szlifierka ma zazwyczaj moc od 600 do 900 W, a także niewiele waży, dzięki czemu idealnie nadaje się do użytkowania przez amatorów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy w przyszłości nie wykorzystamy szlifierki w warsztacie, lepiej zaopatrzyć się w nieco większą wersję, o średnicy tarczy 125 mm. Silniki takich szlifierek mogą dochodzić nawet do 1200 W, co znacznie zwiększa zarówno długość pracy, jak i siłę obciążenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Poza wyborem rodzaju szlifierki i już po zapoznaniu się z jej parametrami, warto zorientować się, która firma produkuje najlepsze narzędzia tego typu. Aby dokonać trafnej analizy, wystarczy na ogół dokładniej przeczytać specyfikację urządzenia; parametry powinny nam dość dobrze oddać stan i wykonanie narzędzia.

Chociaż szlifierka jest mniej popularna niż wiertarka czy wkrętarka, również zdecydowanie przyda się w naszym domu. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, który rodzaj będzie najodpowiedniejszy, a także do jakich materiałów przeznaczony jest konkretny model.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1535 razy