Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Pralnia, kawiarnia, dwie bile – zakup lokalu usługowego

2015-10-21

Jeżeli myślałeś, że zakup mieszkania jest najtrudniejszym wyborem jeśli chodzi o nieruchomości – zaczekaj, aż zaplanujesz otworzyć własną działalność gospodarczą. Ograniczona liczba ofert, nieopłacalne umowy, czynsze przewyższające zaplanowane zyski czy załatwianie dobrego miejsca po znajomości to problemy na porządku dziennym.


Cel

Najważniejszą kwestią kupna lokalu usługowego jest zdefiniowanie czy lokal nabywamy do własnych celów, czy też planujemy jego wynajem.  Wybierając powierzchnię na potrzeby własnej działalności mamy odrobinę ułatwione zadanie. Znamy przeznaczenie lokalu, a więc możemy przestudiować przepisy prawne, aby poznać wymagania Sanepidu dla danej działalności. Jeżeli planujemy wynajmować, możemy „wyspecjalizować” nasz lokal pod daną branżę, dzięki czemu będziemy mogli uzyskać większy zysk z wynajmu.

Lokalizacja

Miejsce, w którym kupimy nasz lokal ma ogromne znaczenie dla przyszłych zysków i strat. Postawienie lokalu biurowego przy ruchliwej ulicy będzie mniej trafionym pomysłem niż otwarcie w tym miejscu restauracji czy kawiarni. Jeżeli planujemy otworzyć biuro coworkingowe – warto zainwestować w lokal usytuowany w cichej okolicy z dogodną nitką komunikacyjną. Natomiast lokale usługowe wymagają większej rotacji klienta i w tym przypadku sprawdzą się lokalizacje bliżej głównych ulic lub na terenie dużego osiedla. Coraz bardziej popularne stają się lokale usługowe oraz powierzchnie biurowe usytuowane na nowych osiedlach deweloperskich. Jednak ograniczona liczba lokali szybko znika z rynku. Marvipol Development, deweloper nowych mieszkań w Warszawie, zachęca: „wybierz jeden spośród dostępnej gamy lokali usługowych w dzielnicach Bielany, Mokotów, Żoliborz, Włochy i Ursynów i przekonaj się, że zakup lokalu to nie tylko korzyści finansowe”. Lokalizacja ma znaczenie.

Parking

Często zapomina się o tym ważnym aspekcie. Nikt nie wstąpi do naszej kawiarni, jeżeli najbliższy parking znajduje się dwie ulice dalej, a po drodze potencjalny klient minie trzy inne restauracje. Rzeczywiście część osób porusza się wyłącznie komunikacją miejską, jednak większość mieszkańców miasta posiada samochody. Staliśmy się bardzo wygodniccy i wybredni. Jeżeli nie jesteś pięciogwiazdkową restauracją ze znanym i cenionym szefem kuchni lub jedynym na całe miasto sklepem z modelami dla kolekcjonerów – nie licz na lojalność klienta. Nie ma parkingu – jadę dalej i za rogiem znajdę podobny lokal z wolnym miejscem parkingowym.

Finanse

Pierwszą kwestią jest cena za metr kwadratowy. Będzie się ona różnić zależnie od lokalizacji i musimy być przygotowani na bardzo rozbieżne kwoty w każdej części miasta.

Druga sprawa – warto upewnić się czy sprzedający dolicza do ceny sprzedaży podatek VAT. Odliczanie VAT  jest możliwe w rozliczeniu, jeżeli jesteś podatnikiem VAT. W tym wypadku pomoc dobrego doradcy podatkowego jest nieoceniona.

Jeżeli nasze fundusze okazały się niewystarczające, można skorzystać z dodatkowego finansowania kredytem hipotecznym. Tutaj sprawa jest znacznie trudniejsza niż w przypadku kupowania mieszkania. Warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, zanim przystąpi się do przeglądania ofert lokali usługowych.

Znalezienie lokalu usługowego spełniającego oczekiwania metrażowe i cenowe nie jest proste. Gdy uda Ci się znaleźć odpowiednie miejsce – uzgodnij warunki kupna, odbierz lokal i podpisz umowę przenoszącą własność. Teraz pozostaje już tylko wyposażyć odpowiednio wnętrze, by móc przyjąć swojego pierwszego klienta…

Kategorie:
Słowa kluczowe: zlecenia budowlane, zamówienia wspólnot i spółdzielni
artykuł wyświetlono: 2203 razy