Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Pergole tarasowe - wyjątkowa ozdoba każdego domu

2016-11-02

Taras to wyjątkowe miejsce w naszym domu. Gwarantuje nam komfort i wypoczynek, nie wyobrażamy sobie bez niego rodzinnych spotkań na łonie natury i długich godzin spędzonych podczas zabawy  z dziećmi. Niestety warunki atmosferyczne nie zawsze nas rozpieszczają – często doskwierają nam upały lub deszcze. Na szczęście istnieje prosta możliwość ochronienia naszego tarasu przed wpływem tych czynników – wystarczy, że zdecydujemy się na montaż pergoli tarasowej. Tego typu rozwiązanie jest nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale także niezwykle efektowne – pergola na pewno stanie się znakiem rozpoznawczym naszego domu i ulubionym miejscem zabaw i odpoczynku wszystkich domowników i gości.

Przede wszystkim drewno

Przed wybudowaniem pergoli powinniśmy zastanowić się nad kilkoma elementami jej konstrukcji. Najważniejsza decyzja dotyczyć będzie wyboru odpowiedniego drewna konstrukcyjnego – w głównej mierze to właśnie od niego zależeć będzie trwałość pergoli, jej wygląd oraz sposób montażu poszczególnych elementów. Najpopularniejszym materiałem są kantówki heblowane tradycyjne bądź drewno świerkowe o fazowanych krawędziach S4S. Warto zastanowić się jednak nad wyborem drewna konstrukcyjnego KVH, klejonego na mikrowczepy. Dzięki swojej wytrzymałości i charakterystyce, znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle. Świetnym rozwiązaniem, wyróżniającym się jeszcze większą odpornością na obciążenia i grubszymi przekrojami, okaże się z kolei drewno BSH – oprócz zastosowanego klejenia na mikrowczepy, wykorzystano także klejenie warstwowe – olbrzymią zaletą BSH jest możliwość zamówienia praktycznie dowolnego wymiaru belki, dzięki czemu ten materiał konstrukcyjny sprawdza się w bardzo różnorodnych projektach. Wykorzystując jego możliwości możemy stworzyć niezwykłą pergolę nawet na balkonie w bloku – dzięki temu znacznie rozszerzymy jego funkcjonalność i stworzymy niezwykłą, intymną atmosferę. Nie warto oszczędzać na właściwym drewnie konstrukcyjnym – to właśnie od niego zależeć będzie trwałość i wygląd naszej pergoli – właściwie wybrany materiał będzie służył nam przez długie lata.

Po drugie - impregnacja

Oczywiście nawet najtrwalsze drewno wymaga odpowiedniej opieki. Jeżeli wybierzemy odpowiedni materiał, pergola nie będzie wymagała jednak zbyt wiele uwagi. Wystarczy, że dokładnie zaimpregnujemy drewniane elementy konstrukcji w czasie montażu, a następnie co kilka lat dokonamy ponownej impregnacji pergoli. Cała procedura jest niezwykle prosta i nie powinna sprawić nam większego problemu – czysty i wysuszony element powinniśmy pokryć lazurą do drewna wysokiej jakości. Dzięki temu zabezpieczymy pergolę nie tylko przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także grzybów i pleśni. Dodatkową zaletą lazury jest jej szeroka dostępność na rynku – mamy możliwość wyboru różnych kolorów i odcieni, dzięki czemu nasza drewniana pergola tarasowa nigdy nam się nie znudzi.

Zadaszenie

Pergola to nie tylko drewniana konstrukcja. Równie ważny okaże się wybór odpowiedniego zadaszenia. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż dachu deskowanego krytego papą. Pokrycie może także nawiązywać do pokrycia dachu domu lub wykorzystywać zupełnie inne rozwiązania – zadaszenie pergoli można wykonać z chroniących przed promieniowaniem UV płyt poliwęglanowych, aluminium, rolet rzymskich, markizy tarasowej, a nawet z żywych roślin. Decyzja zależy wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Możemy także pomyśleć nad dodatkowymi opcjami – montaż rolet pionowych umożliwi nam jeszcze lepszą ochronę tarasu przed warunkami atmosferycznymi, wiatrem i słońcem. Niezwykle atrakcyjną i funkcjonalną opcją będzie także wykorzystanie roślin pnących – dzięki nim pergola będzie znakomicie wpisywać się w panoramę ogrodu, na tarasie wytworzy się przyjazny dla naszego zdrowia mikroklimat, a my będziemy mogli cieszyć się zielenią na wyciągnięcie ręki. Taki tarasowy ogród może być niezwykle atrakcyjny także dla miłośników wina – winorośl jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin w tego typu projektach.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

Kategorie:
Słowa kluczowe: lenovoo yoga tablet
artykuł wyświetlono: 1078 razy