Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Odlewnictwo odśrodkowe - zastosowanie

2015-11-03
Odlewnictwo jest technologią polegającą na zalaniu przygotowanej formy najczęściej ciekłym stopem metali w celu uzyskania produktu o odpowiednim kształcie oraz właściwościach. Z pozoru wydaje się, że jest ono wykorzystywane do produkowania elementów dla przemysłu. Okazuje się jednak, że z wieloma z nich mamy do czynienia na co dzień. Metalowe breloki, biżuteria, figurki, guziki do odzieży oraz wiele innych jest wytwarzanych właśnie za pomocą tego procesu.

To niezwykłe, iż tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak powstają rzeczy, których codziennie używamy. Jednak samo odlewnictwo posiada wiele rodzajów. Każdy charakteryzuje się innym procesem technologicznym oraz uzyskiwanymi właściwościami powstałych odlewów.

Do jednego z najczęściej używanych metod można zaliczyć odlewnictwo odśrodkowe. Polega ono na wprowadzeniu ciekłego stopu metalu to wirującej formy. Oś wirowania pokrywa się z osią odlewu, a w wyniku działania siły odśrodkowej materiał odtwarza kształt formy i ulega krzepnięciu. Metoda ta najczęściej używana jest przy wykonywaniu rur, wszelkiego rodzaju tulei, itp. Produkty są nam jak najbardziej znajome jednak sposób ich wytworzenia z pewnością dla wielu nie znany. W przypadku odlewania odśrodkowego oś odlewu wirującej formy pokrywa się z osią odlewu i w zależności od maszyny może pokrywać się zarówno w pionie jak i poziomie. Możemy wyróżnić także tak zwane odlewanie półodśrodkowe, które działa na podobnej zasadzie z tym, że odlew posiada bardziej skomplikowany kształt, natomiast powierzchnię wewnętrzną kształtują ustawione rdzenie. Za pomocą tej metody tworzy się przeróżne koła jezdne, zębate i tym podobne. Do wykonywanie elementów precyzyjnych stosuje się odlewanie pod ciśnieniem odśrodkowym w którym oś wirowania pokrywa się z osią wlewu głównego. Jak wcześniej zostało wspomniane zastosowanie jest niezwykle obszerne. Rury, pierścienie, tuleje, bębny hamulcowe, koła zębate, wały to tylko niewielka cześć produktów jakie możemy uzyskać korzystając z tej formy odlewnictwa.

Zaletą tej technologii jest z pewnością zwiększona wytrzymałość odlewu niż w przypadku zastosowania odlewania kokilowego grawitacyjnego. Produkt posiada także zwiększone własności technologiczne w tym fizyczne i chemiczne. Dodatkowo uzyskujemy znacznie zmniejszoną porowatość powierzchni odlewanych elementów. Wyeliminowanie nadlewów zmniejsza stratę materiału tym samym redukując straty. Plusem korzystania z odlewnictwa odśrodkowego jest także możliwość uzyskania odlewów wielowarstwowych. Za pomocą siły odśrodkowej bez problemu można nakładać kolejne warstwy metalu nawet różnego rodzaju. Wadą całego procesu jest ograniczenie kształtu odlewu oraz jego opłacalność jedynie w momencie wykonywania dużych zamówień. Biorąc pod uwagę wykonanie formy, krótkie serie nie będą w stanie zwrócić całej inwestycji. Nie zachęca również fakt, iż urządzenia oraz ich eksploatacja jest niezwykle kosztowna, a same maszyny są mało uniwersalne. Biorąc pod uwagę mechanizację niestety trudno jest przeprowadzić również automatyzację procesu.

Artykuł przygotowała Odlewnia ciśnieniowa ViroCast

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1955 razy