Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Obuwie ochronne, a bezpieczeństwo w pracy.

2016-07-06

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawartymi w Kodeksie Pracy ,,pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami’’ ( art. 2376 § 1).

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się m.in. odzież ochronną, rękawice, ochronne nakrycia głowy oraz obuwie.

Obuwie ochronne znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zawodach. Jego wykorzystanie jest szczególnie istotne podczas prac budowlanych, gdzie stopy narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zranienie przez ciężkie przedmioty, a także upadek z wysokości na skutek poślizgnięcia. Z tych samych powodów ochrona stóp jest niezwykle ważna także podczas prac remontowych czy transportowych.

Obuwie ochronne spełnia niezwykle ważne funkcje i ma na celu zapewnić pracownikom pełną ochronę również przed poważniejszymi zagrożeniami. Mogą to być zagrożenia fizyczne np.: bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura, zgniecenia, otarcia itp. Ma też chronić pracownika przed poślizgnięciem czy upadkiem.

W branżach chemicznych, gdzie pracownicy mają do czynienia z różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami obuwie ochronne pełni również ważną rolę ochronną, chroniąc stopy przed działaniem materiałów żrących i toksycznych.

Podobnie jest z różnego rodzaju zagrożeniami biologicznymi takimi jak bakterie, wirusy czy grzyby.

Obuwie ochronne powinno być starannie oznakowane, tak by użytkujący je pracownik nie miał wątpliwości jaki rodzaj pracy może bezpiecznie wykonywać mając na sobie daną parę obuwia. Symboli znakowania obuwia jest sporo, w zależności od przeznaczenia czy wymagań dodatkowych. Warto się z nimi zapoznać.

Istnieje też wiele modeli konstrukcyjnych obuwia ochronnego (bardziej lub mniej zabudowane) co pozwala na jego dopasowanie do rodzaju wykonywanej pracy czy warunków atmosferycznych.

Obowiązek zapewnienia odpowiedniego obuwia spoczywa na pracodawcy. Warto pamiętać, że odpowiednia odzież w tym obuwie to dla pracownika poczucie komfortu i bezpieczeństwa w miejscu pracy. To z kolei przekłada się na efektywność i jakość wykonywanej pracy.

Na rynku jest wiele firm oferujących tego typu profesjonalne obuwie. Jedną z nich jest firma Supon z Lublina. Znaleźć ją można w sieci wpisując do wyszukiwarki hasło buty ochronne Lublin. W asortymencie firmy znajdują się m.in. sandały, półbuty i trzewiki ochronne, obuwie dielektryczne, profilaktyczne oraz buty gumowe.

Kategorie:
Słowa kluczowe: polerka, urządzenie
artykuł wyświetlono: 1525 razy