Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Nowoczesne dachy- pomysły i rozwiązania

2018-02-22

Dekarskie trendy stale ulegają wypływom mody, każdy sezon przynosi nowe produkty budowlane. Projektanci rywalizują między sobą i wprowadzają innowacyjne projekty materiałów służących do wykonania pokryć dachowych. Współcześnie dużą uwagę skupia się na rozwiązaniach proekologicznych i pełnych minimalizmu.

Obecnie najczęściej wybieranym pokryciem dachowym w celu uzyskania nowoczesnego domu jest blachodachówka. Swoją chwałę zawdzięcza szerokiej palecie kolorów i wysokiej trwałości oraz odporności na warunki atmosferyczne. Oprócz tego zyskała popularność dzięki lekkości oraz łatwości montażu materiału. Najbardziej docenianą formą blachodachówki jest blachodachówka modułowa.

Innowacyjne wzory blachodachówki

Parę lat temu najmodniejsze były pokrycia o wzorze dachówki esówki, obecnie wprowadzono inne typy wzornictwa. Nowoczesne arkusze blachodachówki są profilowane i bardzo przypominają dachówki zakładkowe, czyli rzymską i marsylkę. Innym współczesnym rozwiązaniem stosowanym najczęściej do prostych dachów jest blacho dachówką przypominająca zakładkową dachówkę płaską.

Blachodachówki z posypkami mineralnymi, z powłoką poliestrową lub poliuretanową mają bardzo bogate i różnorodne wzornictwo. Dostępne są w rozmaitych kolorach od czerni po szarości, aż do odcieni ceglastych. Obecnie zmianie uległy sposoby tłoczenia wzorów, pionowe przetłoczenia między rzędami dachówek zostały zastąpione ukośnymi (większa sztywność materiału).

Blachodachówka przypominająca pokrycie dachówkowe

Montaż

Blachodachówkę umieszcza się w taki sposób, aby przypominała ona pokrycie wykonane z dachówki. Bardzo podobnie wykonuje się okap, a pokrycie blaszane mocno przypomina dach z dachówki, dzięki produktom z odmiennie profilowanymi poziomymi krawędziami. Wyprofilowanie dłuższych krawędzi paneli umożliwia estetyczne wysunięcie ich poza deskę okapową, tak jak wystają tradycyjne dachówki.

Pojedyncze arkusze blachodachówki są cięte na dolnej lub na górnej krawędzi zgodnie z kształtem fali przetłoczenia. Tego typu zadania wykonuje się w celu uniknięcia wyraźniej poziomej krawędzi nad okapem i w miejscach połączeń arkuszy - tutaj zamówisz montaż dachu.

Grubość

Blachodachówka jeszcze mocniej przypomina pokrycie z dachówki, dzięki nowoczesnym arkuszom z podgiętą poziomą krawędzią, które mają większą grubość. Tego formatu arkusze znacząco poprawią estetykę i dodatkowo zwiększają sprężystość całego pokrycia. Innowacyjnym rozwiązaniem jest uzupełniające podgięcie arkusza, które tworzy zakładkę. Zakładka umożliwia uniknięcia kontaktu krawędzi arkusza blachy z wodą i śniegiem, dzięki temu pokrycie jest mniej narażone na korozję.

Czym się charakteryzuje nowoczesna blachodachówka?

Blachodachówka modułowa

Współcześnie najczęściej stosuje się blachodachówkę w formie modułowej. Moduły blachodachówki dostępne są w niewielkich rozmiarach paneli o powierzchni około od 0,5 do 0,8 m2. Przetłoczenia na blachodachówce modułowej umieszczone są na jednym lub dwóch rzędach. Blachodachówka modułowa jest łatwiejsza w transportowaniu, składowaniu oraz montażu (przy dachach o skomplikowanej konstrukcji). Dodatkowo podczas instalacji powstaje znacznie mniej odpadów niż w przypadku blachodachówki w arkuszach. Inną zaleta blachodachówki modułowej jest jej łatwa dostępność w sprzedaży – popularny towar, oferowany w poręcznych pakietach i dostarczany na paletach. Oprócz tego montaż blachodachówki nie wymaga dużej ekipy dekarskiej oraz specjalistycznego sprzętu.

Innowacyjne i niewidoczne mocowanie

Nowoczesne dachy wykonane z blachodachówki często posiadają panele z otworami montażowymi, które umieszczone są na górnej krawędzi. Dzięki temu każdy kolejny panel nakładany w wyższym rzędzie przykrywa wkręt montażowy.

Innym rozwiązaniem mającym na celu pokrycie wkrętów montażowych łączących sąsiednie arkusze jest ich ulokowania na górze fali w przetłoczeniu (wzory marsylki). Przy tym montażu polecane są wkręty montażowe z płaskim łbem, które prawie całkowicie są maskowane cieniami załamującego się światła.

Wysoka szczelność pokrycia

Bardzo ważną cechą każdego pokrycia dachowego jest zachowanie szczelności. W przypadku blachodachówki jednym z rozwiązań jest mocowanie podłużnych pasów z przodu łaty, które nie dziurawią pokrycia od góry. Inne blachodachówki posiadają rowki kapilarne umieszczone na lewej krawędzi arkusza (lewa krawędź przy montażu nakrywana jest sąsiednim arkuszem). Rowki pełnią rolę zamka zatrzaskowego, zaś ścięte narożniki pozwalają na dokładne spasowanie arkuszy i ich niewidoczne połączenie. Dwa wymienione sposoby i rodzaje blachodachówki są gwarancją całkowitej szczelności połączeń pomiędzy arkuszami. Dodatkowo taka kombinacja znacząco zwiększa sztywność pokrycia.

Kategorie:
Słowa kluczowe: blachodachówka
artykuł wyświetlono: 781 razy