Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Materiały ścierne – podział i zastosowanie

2017-06-04

Materiały ścierne to produkty służące do obróbki powierzchniowej. Jednym z najczęściej wykorzystywanych modeli są pasy ścierne. Obecnie w sklepach dostępne są w różnorodnej granulacji. Zatem co dokładnie zaliczamy do materiałów ściernych oraz gdzie dokładnie są stosowane?

Materiały ścierne coraz bardziej popularne

Zastosowanie pasów ściernych w ostatnim czasie stale wzrasta. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego typu materiałów podczas wykonywania obróbki powierzchniowej. Warto wiedzieć, iż wspomniane pasy ścierne zaliczane są do grupy materiałów ściernych. Jednym z najbardziej ogólnych podziałów jest klasyfikacja materiałów ściernych na naturalne oraz sztuczne. W tym przypadku taki pas ścierny może być wykonany zarówno z surowców sztucznie wytworzonych, jak i z materiałów dostępnych w przyrodzie.

Do naturalnych materiałów ściernych zalicza się między innymi diament oraz szmergiel, a także korund, jak również kwarc i krzemień. To właśnie z tego typu materiałów wykonywane są różnego rodzaju ściernice, które mogą przyjmować postać przykładowo pasów ściernych bezkońcowych. Z kolei jak już wcześniej wspomniano sztuczne materiały ścierne zostały wytworzone na drodze różnorodnych reakcji chemicznych. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim elektrokorund oraz węglik krzemu (nazywany często także karborundem), jak również diament sztuczny i borazon regularny. Sztuczne materiały ścierne, z których bardzo często wykonuje się przykładowo pasy ścierne to także węglik boru oraz popularny papier ścierny.

Zdecydowanie najbardziej popularnym materiałem ściernym jest papier ścierny. Tego typu produkt posiada w swoim domu każdy z nas. Jednak również bardzo często wykorzystywane są różnego rodzaju tarcze ścierne oraz pasy ścierne bezkońcowe, które doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku obróbki drewna, jak również obróbki metali. Zatem gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Zastosowanie materiałów ściernych

Najczęściej materiały ścierne w postaci pasów ściernych bezkońcowych znajdują zastosowanie podczas obróbki powierzchniowej drewna. Wbrew pozorom idealne oszlifowanie powierzchni drewnianej nie jest wcale takie proste. Jednak za pomocą pasów ściernych jest to zdecydowanie bardziej prostsze. Przykładowo takie pasy bezkońcowe zapewniają bezpieczeństwo pracy. Dzięki temu pracownik nie jest narażony na skaleczenie się ostrymi narzędziami, a tylko i wyłącznie operuje pasem ściernym, który osadzony jest na płótnie lub też papierze. Ponadto takie pasy bezkońcowe podczas obróbki drewna nie wytwarzają wysokiej temperatury na powierzchni polerowanego elementu.

Pasy ścierne bezkońcowe są także wykorzystywane do obróbki metali. Często w przypadku wykonywania tego typu zabiegu bardzo istotna jest wysoka precyzja wykonania. Z tego względu pasy ścierne są tak chętnie wykorzystywane, ponieważ zapewniają precyzyjne wykonanie. Jest to możliwe, ponieważ na rynku znajdziemy bardzo wiele różnorodnych materiałów ściernych zarówno naturalnych, jak i syntetycznych różniących się tylko stopniem granulacji. Dzięki temu łatwo dopasować taki pas ścierny do obrabianego materiału.

Materiały ścierne w postaci pasów bezkońcowych także często wykorzystywane są do obróbki powierzchniowej lakierowanych elementów. Tego typu produkty są przydatne w szczególności, gdy niezbędne jest dokładne oczyszczenie powierzchni ze starego lakieru. W tym przypadku z łatwością dopasujemy taki pas bezkońcowy i szybko wykonamy niezbędne prace.

Coraz częściej pasy ścierne bezkońcowe wykorzystywane są także w przypadku obróbki powierzchniowej między innymi szkła oraz ceramiki, jak również skóry i kompozytów. Są to bardzo uniwersalne produkty, które coraz chętniej wykorzystuje się również do innych obróbek.

W dzisiejszych czasach materiały ścierne są bardzo wysoko rozwinięte. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy wytworzyć dowolny materiał ścierny, który będzie posiadał odpowiednią granulację. Tym samym wytworzone taką metodą pasy ścierne mogą być przeznaczone do wybranej obróbki powierzchniowej. Na rynku możemy spotkać wiele tego typu produktów, które charakteryzują się przede wszystkim różnorodną granulacją. To właśnie ziarnistość oraz twardość pasu ściernego wpływa na proces obróbki powierzchniowej oraz na jej efekt finalny.

Poradę przygotował właściciel sklepu z bezkońcowymi pasami ściernymi, dostępnego pod adresem http://www.pasyscierne.pl

Kategorie:
Słowa kluczowe: gruntowy wymiennik ciepła, instalacje klimatyzacji, klimatyzacja, wymiennik ciepła, glikolowe wymienniki
artykuł wyświetlono: 1966 razy