Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Koło zębate pasowe – czyli o budowie przekładni pasowej

2017-07-19

Przekładnia pasowa to jeden z kluczowych elementów maszyn różnego typu. Na jej budowę składają się co najmniej dwa koła pasowe i pas napędowy. Głównym zadaniem przekładni pasowej jest transmisja mocy napędowej. To dość prosta konstrukcja posiadająca wiele zalet, wśród których warto wymienić m.in. tłumienie drgań czy ochronę pozostałych jednostek umieszczonych w maszynie przed nadmiernym obciążeniem.

Przekładnia pasowa – dlaczego warto?

Na przekładnię pasową składają się koła pasowe oraz pas je oplatający. Niewymagana jest tu ani obudowa, ani kadłub. Niepotrzebne jest też smarowanie. Co więcej, poszczególne elementy można w prosty i szybki sposób wymienić, dzięki czemu przestój maszyny jest krótki, a koszty z tym związane niższe niż w przypadku innego rodzaju napraw.  Pozostałe zalety korzystania z przekładni pasowych to: cicha i płynna praca maszyny, bez szarpnięć i drgań oraz możliwość złagodzenia gwałtownych zmian związanych z obciążeniem.

Koło pasowe zębate – zalety

Koło pasowe zębate jest jednym z rodzajów kół wykorzystywanych w przekładniach pasowych. Jego cechą charakterystyczną jest zębata powierzchnia wieńca. Każde koło pasowe zębate składa się ze wspomnianego wcześniej wieńca, piasty, a także tarczy (ewentualnie ramion), która łączy oba wymienione wcześniej elementy.

Do kół pasowych zębatych dobierane są specjalne pasy zębate i to od ich profili zależne są konstrukcje kół, które dzieli się na: AT, HTD, STD, RPP, STD, calowe, Eagle, Falkon.

Warto wspomnieć, że np. koło pasowe zębate Eagle wykorzystywane w przekładniach sprawia, że konstrukcja działa ciszej od innych, a dodatkowo ma możliwość przenoszenia większych mocy mniejszymi gabarytowo maszynami.

Koła pasowe zębate są wykonywane z różnego rodzaju materiałów m.in. stali, żeliwa czy aluminium.

Główną zaletą kół pasowych zębatych jest efektywne przenoszenie obrotów – bez poślizgów – mowa tu o przekładniach pasowych synchronicznych (zwanych również przekładniami zębatymi pasowymi). Warto podkreślić, że tego rodzaju przekładnie wiążą się z dość niskimi kosztami.

Szerokie zastosowanie  

Koła pasowe zębate mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego można powiedzieć, że są bardzo uniwersalnym elementem konstrukcyjnym. Wykorzystuje się je m.in. w systemach transportowych oraz w budowie maszyn. Co ważne, przekładnie pasowe zębate można stosować także jako multiplikatory.

Kategorie:
Słowa kluczowe: odlewnictwo, wytrzymałość, produkty, odlewnia ciśnieniowa, metalowe breloki, pierścień, tuleja
artykuł wyświetlono: 2198 razy