Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?

2018-11-19

Rachunki za prąd bywają bardzo wysokie w związku z dużym zużyciem prądu. Nie jest to związane jedynie z wielogodzinnym użytkowaniem urządzeń, ale również ich klasą energetyczną, a także rodzaju żarówek, jakimi oświetlamy pomieszczenie. Do tego dochodzą jeszcze nawyki związane z trybem czuwania urządzeń.

Czy zatem panaceum na wysokie rachunki będzie wymiana żarówek świetlówek na żarówki led?

Po pierwsze sprawdź zużycie energii wszystkich urządzeń elektrycznych

Jak można sprawdzić zużycie energii elektrycznej w naszym domu, skoro licznik pokazuje zbiorcze wartości, które niewiele mówią nam o poborze prądu przez poszczególne urządzenia. Oczywiście z pomocą przychodzą nam tutaj producenci urządzeń, którzy obowiązkowo muszą podać informację o mocy urządzenia. Znając jego moc można łatwo policzyć ile prądu zużywa w trybie działania.

Wystarczy pomnożyć moc urządzenia i czas jego działania, a otrzymamy wynik zużycia prądu w kilowatogodzinach. Na podstawie posiadanej taryfy możemy sprawdzić jaka jest cena za 1 kWh. W ten sposób łatwo obliczymy zarówno dzienne zużycie w trybie pracy, jak i roczne, zakładając, że urządzenie pozostaje w trybie pracy zawsze mniej więcej przez ten sam czas.

Jednak zużycie w trybie pracy to nie wszystko, gdyż całościowy pobór energii dla danego urządzenia obliczymy dopiero poprzez obliczenie ile energii pobiera w trybie czuwania. Producenci czasem podają również tą wartość, jednak nie zawsze. W takim przypadku trzeba zaopatrzyć się w miernik prądu, który pozostawimy na dobę w gniazdku.

W ten sposób poznamy całościowy pobór prądu, a odejmując od niego wartość trybu pracy otrzymamy również wartość poboru w trybie czuwania. Na podstawie prostego wzoru można dokonać obliczeń poboru energii przez cały rok, również dla żarówek energooszczędnych, typu świetlówka i żarówek led. Mając już cenę energii za wszystkie urządzenia można przystąpić do planu zmniejszenia zużycia prądu w domu.

Może pomóc wymiana urządzeń na energooszczędne

Czasem opłacalna może być wymiana urządzeń na energooszczędne. Jednak czy to się opłaca również można wyliczyć według wzoru i poboru mocy urządzeń. W ten sposób otrzymamy wynik stopy zwrotu. Jeśli wyniesie kilka procent, to taka wymiana niekoniecznie się opłaci, jeśli z kolei będzie to kilkadziesiąt procent to trzeba się za to zabrać jak najszybciej. Urządzenia klasy

A+++ pobierają wielokrotnie mniej energii niż urządzenia najniższej klasy. Stara zmywarka klasy D zużyje 1,3 kWh , a nowa A++ ponad dwukrotnie mniej.

Zrezygnowanie z trybu czuwania ograniczy pobór energii

Czasem w trybie czuwania urządzenie może pobierać dość znaczną ilość energii, co wpływa na wzrost rachunków, nawet o 20%. Dlatego zamiast pozostawiać telewizor włączony na listwie lepiej jednym przyciskiem ją wyłączyć. Podobnie rzecz ma się z komputerem, który jest teoretycznie wyłączony, ale zasilacz podłączony jest niemal stale do prądu.

Im więcej jest takich urządzeń w domu, tym bardziej rachunki wzrastają. Dotyczy to również mało energooszczędnych budzików stale podłączonych do prądu. Oczywiście poza trybem czuwania można również ograniczyć częstotliwość i długość użytkowania niektórych sprzętów. W końcu zamiast oglądać film, lepiej czasem wybrać się na spacer.

Wymiana żarówek – czy zawsze opłaca się wymiana dotychczasowych na żarówki led?

Zwykła żarówka, która została już wycofana z obiegu zamieniała jedynie 4% pobieranej energii na światło. Natomiast żarówki led są w stanie zamieniać nawet 40% energii w światło. Zatem jest przynajmniej 10 krotnie bardziej wydajna od zwykłej żarówki. Daje to rocznie ogromną oszczędność energii, a przy okazji pieniędzy w portfelu. Jest jeszcze większa oszczędność biorąc pod uwagę ilość godzin, jakie może świecić pełnym światłem żarówka led.

Kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy zostawia daleko w tyle inne żarówki. Oczywiście im dłużej w ciągu dnia świeci się lampy z żarówkami led, tym paradoksalnie większa oszczędność pieniędzy, w stosunku do takiego samego czasu, jaki świeciłaby żarówka innego rodzaju. Jedynie tam, gdzie światło włącza się sporadycznie i na krótko można pozwolić sobie na inne żarówki, gdyż inwestycja w droższą żarówkę led zwróciłaby się zdecydowanie później. Takim miejscem jest np. piwnica.

Zatem zmniejszenie zużycia prądu w domu wcale nie musi okazać się karkołomnym zadaniem, jeśli zastosujemy się do prostych wskazówek. Możemy również robiąc listę zużycia prądu przez poszczególne urządzenia zastanowić się czy one wszystkie są nam niezbędne. Również poprzez eliminację niektórych sprzętów można rzecz jasna zaoszczędzić energię. Niemniej jednak racjonalne planowanie zakupu sprzętów, a także użycie tam, gdzie to możliwe żarówek led powinno wystarczyć, aby zmniejszyć rachunki i przy okazji lepiej zadbać o Ziemię.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1066 razy