Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak nie zgubić się z mapą geodezyjną?

2015-09-21

Większość z nas, marzy zapewne o wybudowaniu własnego domu, z garażem, pięknym ogrodem a może nawet basenem. Czemu nie? Niestety, jak to zwykle bywa z marzeniami , droga do ich spełnienia nie należy do najłatwiejszych. Oprócz zgromadzenia środków, znalezienia działki i odpowiedniego projektu, czeka nas również mnóstwo „papierkowej roboty”, w tym przeglądanie różnego rodzaju map geodezyjnych. Od czego zacząć? Czego szukać w planie miejscowym? O co chodzi z tą mapą zasadniczą i mapą do celów projektowych? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Swoją pracę z dokumentacją geodezyjną polecamy zacząć od zapoznania się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki niemu, uzyskasz wiele cennych informacji, charakteryzujących co i w jaki sposób możesz wybudować na swojej działce a także dowiesz się, czy za kilka lat w Twoim sąsiedztwie nie powstanie przypadkiem fabryka czy centrum handlowe.
Wypowiedź eksperta: Miejscowy Plan zagospodarowania przestrzennego w sposób jasny określa, na co możemy sobie pozwolić przy budowie. Czy możemy postawić szeregowiec, czy budynek jednorodzinny. Czy może on być piętrowy, czy tylko parterowy. MPZP określać może także kąt nachylenia dachu a nawet kolor jego pokrycia
Niestety, musimy pamiętać , że nie wszystkie działki objęte są Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. W takiej sytuacji, konieczne będzie wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Mapa zasadnicza
Kolejny etapem prac z mapami, jest zapoznanie się z treścią mapy zasadniczej, którą wykorzystuje się głownie na etapie uzyskiwania wcześniej wspomnianej decyzji o warunkach zabudowy. Dowiemy się z niej o istniejących na danym terenie granicach a także o przebiegających liniach wodociągowych, czy energetycznych. Niestety, należy pamiętać, że mapy te są z reguły archiwalne i rzadko aktualizowane.

Mapa do celów projektowych
Jest jedną z najważniejszych map, ponieważ pełni rolę załącznika do projektu architektoniczno – budowlanego i jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wskazuje sama nazwa, mapa ta służy do projektowania, zarówno przyłączy do budynku jak i zagospodarowania działki.
Wykonanie mapy do celów projektowych powinniśmy zlecić firmie geodezyjnej. Zamówienie warto także skonsultować z architektem.
Wypowiedź eksperta: Inwestor powinien zamówić minimum 3 egzemplarze mapy, jednak jak wynika z mojego doświadczenia, klienci w celu zabezpieczenia się przed potencjalnymi problemami zamawiają 4-5 egzemplarzy.

Mapy inwentaryzacyjne i multimedialne
Mapy inwetaryzacyjne to prawdopodobnie ostatnie, z którymi będziemy mieli styczność podczas budowy domu. Wykonuje się je na końcu (budowy lub etapu budowy), tuż przed zgłoszeniem budynku do użytkowania. Warto pamiętać, że rozróżniamy kilka rodzajów takich map, a każda z nich musi zostać wykonana osobno. Np. mapa domu i ogrodzenia posesji, mapa wszystkich przyłączy.
Warto jeszcze wspomnieć o geodezyjnych mapach multimedialnych, pomimo , że w Polsce nie są one jeszcze mocno rozpowszechnione.
Wypowiedź eksperta: Z takich map korzystamy w sytuacji, gdy w naszym biurze pojawia się klient, nie posiadający mapy zasadniczej ani mapy do celów projektowych a chce uzyskać poradę. Mapy te znajdują się w Internecie pod adresem geoportal.gov.pl i możemy z nich uzyskać orientacyjną długość, szerokość itp. działki

Jeśli planujesz budowę domu zapytaj o cenę gotowego projektu lub wykonania indywidualnego projektu architektoniczno - budowlanego

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 3488 razy