Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jak dobrać obraz do wnętrza?

2015-11-25

Chcąc ubarwić wnętrza naszych domów i mieszkań często sięgamy po obraz, który od wieków stanowi najpopularniejszy element dekoracji ściennej. Niestety zdarza się, że robimy to nieumiejętnie, bez polotu i fantazji. Wieszamy zupełnie oderwany od konwencji naszych mieszkań czy chociażby zainteresowań, nie współgrający z naszą osobowością obraz, który kupiliśmy przypadkiem, gdyż w danej chwili akurat wpadł nam w oko. Nietrudno domyślić się jaki jest tego efekt, dlatego w wielu przypadkach pusta ściana jest piękniejszą ozdobą, niż tandetny, nieprzemyślany obraz, który dodatkowo został źle wyeksponowany.

Aranżacja

Czym więc się kierować w doborze obrazu czy też obrazów pasujących do naszych wnętrz?

Zacznijmy więc od aranżacji i kolorystyki. Z pewnością możemy stwierdzić, iż jeden ogromny obraz, zawieszony na stosunkowo niewielkiej ścianie, nie będzie dobrym pomysłem. Duże obrazy potrzebują przestrzeni i nie chodzi tutaj tylko o wymiary ścian, ale przede wszystkim o wielkość pomieszczania. W przypadku niewielkich powierzchni mieszkalnych zdecydowanie trafniejsze będą mniejsze obrazy. Warto też zastanowić się nad ich jakością. Jeżeli mamy do czynienia z oryginalnymi akwarelami czy tez ręcznie malowanymi obrazami olejnymi, można pokusić się o wyeksponowanie na ścianie jednego takiego obrazu bądź kilku w podobnej tematyce lub stylu – w każdym razie połączonych jednym wspólnym motywem przewodnim. Jeżeli chodzi o niedrogie, choć często bardzo ciekawe reprodukcje, to ciekawym i bardzo popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest tworzenie galerii ściennych. Mogą one obejmować swym zasięgiem całą ścianę od podłogi do sufitu, bądź też jej niewielką część. Spoglądając na takie galerie w pierwszej chwili możemy odczuć, że znajdujące się w jej obrębie dzieła nie są ze sobą w żaden sposób powiązane – często różni je technika wykonania, wielkość, temat, a nawet sama oprawa. Nic bardziej mylnego – idealnie stworzona galeria ścienna będzie zawierała obrazy, które łączy jakiś wspólny mianownik. Może to być coś o czym będzie wiedział tylko jej autor- nowy właściciel lub wątek bardziej zrozumiały dla przypadkowego widza. Jeżeli chodzi o rozmieszczenie dzieł stanowiących taką swoistą galerię, ważne, aby nie wkradł się do nich chaos, jeżeli obrazy będą miały wytyczoną jedną oś, punkt centralny bądź w inny sposób naznaczymy i zachowamy symetrię.

Kolorystyka

Nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak ważna w wystroju wnętrz jest kolorystyka. Dotyczy to również doboru obrazów. Jeżeli w naszych wnętrzach dominują modne w ostatnich latach odcienie bieli i szarości oraz wszelkiego rodzaju pastele, to eksponowanie w takich wnętrzach obrazów w mocno kontrastowych kolorach, takich jak czerń czy czerwień będzie niekoniecznie udanym rozwiązaniem. Dzieło takie, nawet jeżeli będzie wyjątkowo wartościowe i stanowić będzie cenną inwestycję może przyćmić całe pomieszczenie, a spodziewany efekt przyciągnięcia uwagi może wypaść zupełnie odwrotnie. Jeżeli natomiast w naszym mieszkaniu czy domu dominuje styl klasyczny, mnóstwo w nim rodzinnych pamiątek czy zabytkowych mebli, a podłogi zdobi ciemne dębowe drewno, to z pewnością z jego konwencją dobrze współgrać będą zarówno pastelowe dzieła w delikatnych, mglistych odcieniach jak również żywe kolory oprawione w złoconych ramach. Jak podkreśla ekspert z antykwariatu Antyczek - "Chętnie poszukiwane i wieszane są również same ramy, wykonane w różnych stylach, od prostych dębowych, przez bielone inspirowane stylem Shabby chic, aż po neobarokowe z wyjątkową sztukaterią i bogatą pozłotą".

Tematyka

Wbrew pozorom, tematyka obrazu jest bardzo ważna. Może ona nawiązywać do naszych zainteresowań, wspomnień, np. z wakacji czy niezapomnianej podróży – jeżeli obraz jest pamiątką z takiego wypadu. Jedno jest pewne,abyśmy dobrze czuli się we własnych przestrzeniach dzieło wiszące na ścianie nie powinno przywoływać negatywnych wspomnień czy emocji. Nawet jeżeli pięknie pasuje do wnętrza, jest dziełem znanego autora i idealnie współgra z otoczeniem, to musimy pamiętać, ze obrazy znajdujące się na ścianach naszych mieszkań muszą przede wszystkim budzić pozytywne odczucia abyśmy dobrze czuli się we własnych kątach. Obrazy w pokojach dziecięcych nie powinny nawiązywać np. do tematyki polowań i adekwatnie obrazy zdobiące ściany naszych salonów nie powinny przedstawiać kolorowych zabawek czy innych dziecięcych motywów, dobierajmy temat obrazu z głową, uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia w którym ma zawisnąć. Pamiętajmy, że dzieci to głównie wzrokowcy, dlatego w domach, w których przebywają najmłodsi nie najlepszym pomysłem będą obrazy o mrocznej, pesymistycznej tematyce, budzące żywy lęk lub wywołujące agresję.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1852 razy