Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Działka i plan zagospodarowania przestrzennego

2018-02-11

Od pomysłu na zamieszkanie w jakimś miejscu do spełnienia marzeń o swoim własnym domu bardzo długa droga. Wcale nie jest tak, że to decyzje administracyjne zabierają najwięcej czasu. Jeśli pragnie się być spokojnym gospodarzem na włościach, konieczne okazuje się dokładne sprawdzenie wszelkich uwarunkowań terenowych, prawnych etc. W tym miejscu opisana zostanie krótka ścieżka, która zakończyć się ma docelowo w urzędzie, gdzie otrzymamy potrzebne dokumenty i ruszymy z budową. A więc, zaczynamy!

Sprawdzenie działki często wydaje się to nic interesującego, jest ładna działka, no to czym się trzeba przejmować. Na pewno decyzje odnośnie zakupów działek lepiej podejmować z chłodną głową. Jak wpakuje się pieniądze w nierentowną inwestycję, to kaplica murowana. Dlatego też każdy powinien sprawdzić w księgach wieczystych stan prawny wybranej nieruchomości oraz okolicy. Wszelkie służebności, nierozwiązane sprawy majątkowe mogą stać się poważnym problemem i to akurat za 10-20 lat, gdy już wszystko będzie na swoim miejscu. Słowem — tragedia. Sprawdzenie w ewidencji gruntów i księgach wieczystych nie jest niczym trudnym. Sprzedający działkę musi przekazać szczerze znane mu informacje na temat stanu prawnego gruntu i winien przed transakcją podać kontrahentowi numer księgi wieczystej do wglądu w sądzie właściwym dla lokalizacji nieruchomości. Podobnie trzeba sprawdzić, ile kosztowałoby zrobienie przyłączy mediów oraz ewentualne przygotowanie działki pod budowę - czasami koszt adaptacji przekracza wartość nieruchomości. Sprawdź jak usyskać zgodę na budowę domu

Plan zagospodarowania przestrzennego - sprawdzaj, regularnie! W Polsce można mieć do czynienia z prawdziwą patologią odnośnie planowania przestrzeni publicznej i tworzenia jakiegokolwiek ładu architektonicznego. Skoro Stolica nie ma PZP, to nie spodziewajcie się, że niewielka gmina w zapomnianej części Polski będzie go miała - chociaż, ta sytuacja jest akurat całkiem prawdopodobna. Radni gminy uchwalają plan zagospodarowania przestrzennego często po cichu, bez specjalnych konsultacji - później masa osób jest zaskoczona, jak przychodzi co do czego. Jeśli więc chodzi komuś po głowie działka, to niech co roku sprawdza, czy gmina nie opublikowała planu zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego plan jest tak ważny? Bo uwzględnia przeznaczenie terenu działki i nieruchomości przylegających, status i ewentualne plany dotyczące inwestycji w pobliżu lub obrębie nieruchomości. Plan określa też charakter istniejącej w danym miejscu zabudowy i bezpośrednio będzie się przekładał na wygląd finalnego projektu domu. Dlatego też tego elementu absolutnie nie można zignorować! Wszystkie przetargi budowlane i zakupy powinna poprzedzać ocena PZP.

Autor: Jan Witek - specjalista d/s przetargów - Obejma.pl

Kategorie:
Słowa kluczowe: działka budowlana, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
artykuł wyświetlono: 1804 razy