Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Dom pasywny – na co warto zwrócić uwagę w projektowaniu?

2017-07-04

Głównym założeniem budownictwa pasywnego jest jak największe obniżenie zapotrzebowania budynku na ciepło. W przypadku domów tradycyjnych to około 95 kWh/ (m²•rok), natomiast w domach pasywnych zaledwie 15 kWh/ (m²•rok). Tak niskie zapotrzebowanie na ciepło wynika głównie z odpowiedniej konstrukcji budynku. Jak projektuje się domy pasywne?

Przy tworzeniu domu pasywnego, architekt musi pamiętać o tym, że jest ograniczony pod kątem możliwych rozwiązań konstrukcyjnych, które ochoczo stosowane są w tradycyjnych budynkach. Musi kierować się zasadą, że dom musi być w jak najwyższym stopniu samowystarczalny pod kątem ogrzewania, funkcjonalny oraz bezpieczny.

Bryła domu pasywnego

To jedna z kluczowych cech domu pasywnego. Domy pasywne muszą cechować się zwartą i prostą bryłą – główny cel to korzystna proporcja przegród zewnętrznych do objętości budynku, ponieważ wtedy można uzyskać mniejsze straty cieplne. Wobec tego projekty domów pasywnych to dają dość minimalistyczne, nowoczesne budynki.

Położenie domu pasywnego względem stron świata

Domy pasywne przede wszystkim czerpią dużo energii z promieniowania słonecznego. Wobec tego na ścianie południowej oraz w mniejszym stopniu na ścianach wschodnie i zachodniej umieszcza się najwięcej okien. Nie są one umieszczane z kolei na ścianie północnej. Pod uwagę trzeba również wziąć drzewa oraz sąsiadujące budynki oraz ochronę przed wiatrem w celu uzyskania optymalnego bilansu cieplnego.

Wysokiej jakości termoizolacja

Dom pasywny powinien również być bardzo dobrze zaizolowane. Ważne jest nie tylko ocieplenie ścian, fundamentu i dachu, ale również odpowiednia stolarka okienna oraz drzwiowa. Wyeliminowanie nieszczelności jest kluczowe.

Odnawialne źródła energii

W domach pasywnych wykorzystuje się też odnawialne źródła energii, na przykład pompy ciepła, panele solarne. Również ważna jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja.

Gdy również interesują cię domy pasywne, zajrzyj na stronę ecoreadyhouse.pl. To tam możesz dowiedzieć się więcej technologii domu pasywnego i zobaczyć przykładowe projekty. Z ecoreadyhouse.pl możesz spełnić swoje marzenia o ekologicznym domu!

Kategorie:
Słowa kluczowe: korporacje finansowanie mbank
artykuł wyświetlono: 1413 razy