Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Dlaczego izolacja akustyczna ścian działowych jest tak istotna?

2018-09-24

„Czym wygłuszyć ściany działowe?” to pytanie, które zadają sobie mieszkańcy oraz użytkownicy wszelkich typów budynków. Wygłuszenie ścian bywa konieczne zarówno w przypadku mieszkań w bloku, które często oddzielone są od siebie cienkimi i nieszczelnymi akustycznie przegrodami, jak i w budownictwie jednorodzinnym w przypadku, gdy chcielibyśmy oddzielić wyciszoną przestrzeń wypoczynku od pozostałych pomieszczeń. Poznaj rodzaje dźwięków, przed jakimi zabezpiecza izolacja akustyczna!

Izolacja akustyczna ścian działowych od dźwięków uderzeniowych i powietrznych

Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej Knauf Insulation, skuteczna izolacja akustyczna ścian działowych powinna brać pod uwagę dwa typy dźwięków, które przyczyniają się do powstawania hałasu w obrębie pomieszczeń. Są to dźwięki uderzeniowe oraz dźwięki powietrzne. Czym różnią się te dwa rodzaje źródeł hałasu, czy wartość obu z nich wyraża się w decybelach (dB) i dlaczego tak ważne jest, aby materiał, który zastosujemy do wygłuszenia ścian działowych był w stanie zablokować przenoszenie się każdego z nich pomiędzy poszczególnymi przestrzeniami w domu czy biurze? Oto odpowiedź!

Dźwięki uderzeniowe (materiałowe)

Mianem dźwięków uderzeniowych, zwanych niekiedy również dźwiękami materiałowymi, określa się dźwięki powstające podczas mechanicznego kontaktu różnego typu przedmiotów ze ścianami czy podłogą budynku. Dźwiękiem materiałowym możemy więc nazwać dźwięk powstający wówczas, gdy coś ciężkiego spadnie nam na podłogę, uderzymy drzwiami w ścianę czy zbyt mocno zatrzaśniemy drzwiczki przymocowanej lub po prostu przylegającej do ściany szafki. Dźwięki uderzeniowe powstają jednak również w bardziej typowych sytuacjach – każdy, kto mieszkał kiedyś w bloku, z pewnością zna charakterystyczny dźwięk sygnalizujący, że nasz sąsiad z mieszkania znajdującego się piętro wyżej właśnie przechadza się po pokoju. Nawet tak niepozorne czynności mogą więc przyczyniać się do powstawania uciążliwego hałasu wywołanego przez drgania przenoszące się w obrębie elementów konstrukcyjnych obiektu.

Natężenie dźwięków uderzeniowych wyraża się w decybelach. W przypadku materiałów do izolacji akustycznej chroniącej przed dźwiękami uderzeniowymi należy więc zwrócić uwagę na wskaźnik oznaczany symbolem L'n, który określa, ile maksymalnie decybeli może przenikać przez daną przegrodę. Oczywiście im niższy będzie wskaźnik L'n, tym wyższy komfort akustyczny zapewni nam dany materiał.

Dźwięki powietrzne

W odróżnieniu od dźwięków uderzeniowych, dźwięki powietrzne – zgodnie ze swoją nazwą – rozprzestrzeniają się w postaci rozchodzących się w powietrzu fal dźwiękowych. W ich przenoszeniu się nie mają więc udziału elementy konstrukcyjne budynku, które przekazują dalej drgania w przypadku dźwięków uderzeniowych. Dźwięki powietrzne rozchodzą się pomiędzy pomieszczeniami na przykład poprzez kanały wentylacyjne, nawiewniki czy inne otwarte elementy przegród wewnętrznych w budynku. Ich powstawanie może być związane z hałaśliwą pracą różnego typu urządzeń domowych, takich jak choćby pralki, odkurzacze czy sprzęt kuchenny, lecz także po prostu z rozmową lub dźwiękami płynącymi z włączonego radia. Ze względu na różnicę w rozchodzeniu się dźwięków powietrznych i uderzeniowych, natężenie tych pierwszych mierzy się nie w decybelach, ale w hercach (Hz), które pozwalają na określenie częstotliwości dźwięku.

Kategorie:
Słowa kluczowe: izolacja akustyczna
artykuł wyświetlono: 573 razy