Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Dlaczego denerwujemy się w trakcie przeprowadzki?

2015-09-23

Przeprowadzka praktycznie zawsze wiąże się z mniejszym lub większym stresem. Wynika on przede wszystkim z braku doświadczenia – większość z nas nigdy się nie przeprowadzała, nawet w obrębie jednego miasta. Stres wywołany zmianą miejsca zamieszkania oddziałuje w takim samym stopniu na młodzież, jak i osoby dorosłe. Co zrobić, aby było go jak najmniej? Najlepiej fachowo przygotować przeprowadzkę.

Wrzesień oraz początek października jest tradycyjnym okresem, w którym firmy od przeprowadzek oraz taxi-bagaż

przeżywają prawdziwe oblężenie. Jest to związane z rozpoczęciem roku akademickiego oraz faktem, że studenci, których czeka nauka, przenoszą się często na drugi koniec Polski. Do przeprowadzek szykują się także inne osoby, a wszystkie je łączy jedna rzecz – częste odczuwanie stresu.

Stres towarzyszący przeprowadzce nie jest niczym nowym, potrafi za to skutecznie przeszkodzić w podejmowaniu racjonalnych decyzji. Nawet osoby doświadczone życiowo mogą mieć kłopoty z tym, aby zachować spokój oraz wszystko rozsądnie zaplanować. Co trzeba zrobić, aby powstrzymać nerwy i bezproblemowo się przeprowadzić? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.

Chcesz uniknąć stresu? Planuj odpowiednio wcześniej

Przeprowadzki nie są łatwe, jeśli planujemy je późno i realizujemy chaotycznie. Bardzo dużo osób, które się przeprowadzają odkłada wszystkie sprawy na ostatnią chwilę – skutkuje to późniejszym stresem, bardzo często kłótniami oraz nieprzespanymi nocami i większymi wydatkami. Warto przyznać, że do powstawania stresu w bardzo dużym stopniu przyczyniamy się my sami.

Jeśli odpowiednio wcześnie znajdziemy taxi bagażowe, będziemy mogli się sprawnie do wszystkiego przygotować. Wybór wykonawcy przeprowadzki ma również ogromne znaczenie. Firma, która jest uczciwa, doświadczona i dysponuje profesjonalnym zapleczem technicznym sprawnie wykona przeprowadzkę. Warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z ofertą firm zajmujących się transportem rzeczy, aby mieć możliwość podjęcia trafnej decyzji.

Musimy pamiętać, że dobra organizacja przeprowadzki jest podstawą do jej skutecznego zakończenia. 

Unikaj niepotrzebnych decyzji

Źle podjęte, pochopne decyzje w trakcie przygotowania przeprowadzki mogą nas dużo kosztować. Podstawą do tego, aby wszystko odbyło się po naszej myśli jest sporządzenie szczegółowego planu przeprowadzki. Powinien on zawierać:

  • przykładowe terminy i czas realizacji,
  • kosztorysy kilku firm przeprowadzkowych,
  • listę rzeczy, które musimy spakować,
  • listę rzeczy, których możemy się pozbyć,
  • spis materiałów, które będą potrzebne do pakowania.

Jeśli będziemy dysponować nawet orientacyjnymi kosztami oraz harmonogramem, pozwoli to nam na skuteczne zaplanowanie pracy oraz podejmowanie właściwych decyzji, a to przełoży się na brak stresu.

Gdy będziemy mieli więcej czasu (dzięki lepszej organizacji), będziemy również przygotowani na niespodzianki, które mogą się przytrafić w okresie poprzedzającym przeprowadzkę, jak również w jej trakcie. Musimy się przecież liczyć np. z wypadkami losowymi, tj.: własna choroba lub niedyspozycja osób z firmy transportowej.

Poproś o poradę kogoś bardziej doświadczonego

Stres jest bardzo duży, gdy całą przeprowadzkę organizujemy sami. "Musimy sobie zdać sprawę z tego, że zmiana miejsca zamieszkania to bardzo duże wyzwanie, nie tylko organizacyjne, ale również wysiłek psychiczny" - potwierdza Adam Chodziński, właściciel taxi bagażowego w Warszawie. Stres spowodowany pakowaniem rzeczy, wybieraniem wykonawcy i upływającym czasem będzie mniejszy, jeśli poprosimy o pomoc kogoś, kto ma doświadczenie lub jest w stanie fizycznie nam pomóc.

Zaprzyjaźniona osoba nie tylko pomoże pakować dobytek, segregować rzeczy, ale przede wszystkim wspomoże rozmową – to wszystko jest bardzo ważne. Praca kilku rąk oraz pomysły kilku osób mogą usprawnić przeprowadzkę i sprawić, że będzie ona mniej uciążliwa. Powinniśmy także zadbać o pomoc, która będzie nam potrzebna już w nowym domu i mieszkaniu.

Stresu przeprowadzkowego można uniknąć, stosując się do kilku podstawowych zasad. Dzięki zdrowemu rozsądkowi, planie zapisanemu na kartce papieru oraz systematyczności, na pewno całe przedsięwzięcie się powiedzie.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1705 razy