Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Charakterystyka parawanów pisuarowych

2018-03-05

Z uwagi na charakter czynności odbywającej się przy pisuarze nie ma potrzeby zapewnienia osobie, która z niego korzysta, intymności w tak dużym stopniu jak w przypadku chociażby publicznej toalety, wymagającej postawienia co najmniej kabiny sanitarnej. Pewną intymność jednak zapewnić trzeba – czynią to specjalne przegrody, zwane niekiedy parawanami pisuarowymi, których zadaniem jest osłonięcie strategicznych stref ciała. Czym cechują się owe przegrody?

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że kształt, kolor, materiał wykonania czy konkretne wymiary parawanu pisuarowego nie są parametrami ustandaryzowanymi. Ich dobór zależy przede wszystkim od potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych inwestora, jak również od założeń estetycznych osoby odpowiedzialnej za wystrój danego wnętrza.

Najbardziej nietypowe projekty wymagają oczywiście sporządzenia przegrody na specjalne zamówienie. Jeżeli jednak nie interesują nas aż tak awangardowe rozwiązania, możemy pokusić się o wybór z dostępnej na rynku oferty parawanów pisuarowych. Poniższy przegląd dostępnych możliwości podpowie, czego w tym zakresie możemy się spodziewać.

Montaż

Otóż parawany mają w zdecydowanej większości przypadków charakter wiszący. Montuje się je bezpośrednio na ścianie pomiędzy stanowiskami pisuarowymi lub też w specjalnym uchwycie przykręconym do ściany. Ten ostatni sposób mocowania spotyka się zwłaszcza w przypadku parawanów wykonanych ze szkła.

Parawany ze szkła

Może być ono barwione na rozmaite kolory (w tym czarny), a także klasycznie białe, lecz oczywiście nieprzejrzyste. Szklane przegrody – podobnie zresztą jak ceramiczne – są jednak dosyć ciężkie (jedna waży z reguły powyżej 10 kilogramów) i siłą rzeczy stosunkowo nietrwałe. Nie należą też do najtańszych, dlatego zaleca się ich wykorzystanie w miejscach, co do których zachodzi pewność, iż na skutek intensywnej eksploatacji nie ulegną szybkiemu zniszczeniu.

Efektywniejsze materiały

O wiele bardziej wytrzymałe, ale zarazem jeszcze droższe są przegrody pisuarowe wykonane ze stali nierdzewnej. Są nieco lżejsze niż ich szklane odpowiedniki, często też mocuje się je na wszelki wypadek śrubami antykradzieżowymi. Znacznie bardziej korzystnym ekonomicznie i łatwiejszym w montażu, a przez to o wiele popularniejszym rozwiązaniem są jednak parawany z tworzyw sztucznych, laminowanych płyt wiórowych bądź wysokociśnieniowych laminatów (HPL). Te ostatnie – jak tłumaczy ekspert z firmy Sanipol – otrzymuje się na drodze prasowania w odpowiednich warunkach warstw papieru nasączonych żywicą, dzięki czemu wykazują podwyższone właściwości wodoodporne.

Barwy, kształty i wymiary

Wszystkie wymienione wyżej materiały – z wyjątkiem stali – występują w różnych wariantach kolorystycznych, a wykonane z nich przegrody przyjmują zazwyczaj kształt owalny lub (częściej) prostokątny. Wysokość największych parawanów sięga nawet jednego metra, ale zasadniczo wynosi około 70 centymetrów, podczas gdy szerokość to zwykle 40-50 cm.

Kategorie:
Słowa kluczowe: Parawany pisuarowe – dostępne rodzaje i ich charakterystyka
artykuł wyświetlono: 876 razy