Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Bezpieczny wynajem mieszkania. Jak tego dokonać?

2016-07-18

Wynajem mieszkań to nieustanna walka o własny interes. Negocjacje z najemcami dotyczące kosztów napraw, windykacja należności od nierzetelnych najemców i nie rzadko spory sądowe, które weryfikują zasadność spisanych dokumentów z lokatorami.

To, czy nasza inwestycja przyniesie oczekiwane zyski, zależy od nas. Możemy się do tego procesu przygotować i zwiększyć swoje szanse na bezpieczny wynajem. Musimy zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie niesie każdy etap wynajmu i przygotować rozwiązania na każdą ewentualność.

Jak wynająć bezpiecznie mieszkanie 

Każdy cykl wynajmu rozpoczyna się od znalezienia najemcy i spisania umowy na mieszkanie. Więc jak wynająć mieszkanie, aby bezpiecznie i bez ponoszenia strat czerpać korzyści? Przyłóżmy się do weryfikacji najemców. Od doboru najemcy, zależy bardzo wiele. Możemy dysponować doskonałymi dokumentami zweryfikowanymi przez prawników, a trafić na osoby, które w żaden sposób nie będą się z umowy wywiązywać. Co gorsza od osób, z tzw. marginesu społecznego egzekwowanie warunków umowy może być nawet nie możliwe. 

Jak weryfikować najemcę? 

Podczas spisywania umowy wynajmu, sprawdźmy dokumenty tożsamości najemcy. Zweryfikujmy dochody poprzez ukazanie umowy o pracę, zeznania podatkowego.  Te elementy zwiększają bezpieczeństwo, ale nie gwarantują rzetelnego najemcy.  Konieczne jest również sprawdzenie kontrahentów w rejestrze dłużników. To zadanie dla indywidualnego właściciela mieszkania, może być trudne do zrealizowania. Możemy skontaktować się z firmą oferują usługę zarządzanie mieszkaniami, aby potwierdzić wiarygodność najemcy. Agencje wynajmu funkcjonują na wszystkich rozwiniętych rynkach nieruchomości m. in. Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Katowice i innych. 

Kolejnym istotnym elementem będzie zadbanie o doskonałe wzory umowy wynajmu oraz protokołów zdawczo odbiorczych, które należy sporządzić podczas wydawania lokalu. Takimi dokumentami również dysponują agencję wynajmu nieruchomości. Możemy je sporządzić samemu, opierając się na gotowych wzorach i obowiązujących przepisach, ale zawsze zweryfikujmy taką umowę ze specjalistą z rynku wynajmu nieruchomości oraz prawnikiem specjalizującym się w tym zakresie. Błędy w umowie najmu mogą być kosztowne. 

Wynajmowanie mieszkania to znacznie bardziej rozległy temat. Ten artykuł ukazuje jedynie garstkę zagadnień, na które musimy zwrócić umowę wynajmując samodzielnie mieszkanie. Jak wynająć mieszkanie? Przede wszystkim cały czas się edukujmy i poszukujmy wiedzy. Rynek wynajmu nieruchomości stale ewoluuje, zmieniają się standardy, wymogi i środki bezpieczeństwa. Aktualną wiedzą dysponują podmioty tj. Biura i agencje nieruchomości, które na co dzień zajmują się tą tematyką. Tam możemy szukać inspiracji i dobrych wzorców wynajmu. 

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 970 razy