Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Zezwolenia potrzebne do budowy garażu wolno stojącego

2017-06-04

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania go, w przeciwnym razie możesz nieświadomie narazić się na srogie kary finansowe. Niestety,  zmieniające się co roku przepisy i nowelizacje nie ułatwiają życia przeciętnemu Kowalskiemu, dotyczy to między innymi prawa budowlanego. Wiele emocji budzi zwłaszcza temat budowy garażu wolno stojącego, czyli popularnego „blaszaka”. Które przepisy regulują prawo do posadowienia takiej konstrukcji na własnej działce? I co najważniejsze – w jaki sposób  je interpretować i stosować w praktyce?

Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz garaż wolnostojący?

Upatrzyłeś sobie solidny garaż o odpowiednich wymiarach i wyglądzie dopasowanym do innych budynków na działce? To świetnie! Konstrukcje stalowe, oferowane m.in. przez firmę metaltech.pl, są obecnie stałym elementem infrastruktury, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i komercyjnej czy publicznej. „Blaszaki” to doskonała alternatywa dla garaży drewnianych lub murowanych – są tanie, szybkie w budowie, ponadto można je rozebrać i zamontować ponownie. Jednak zanim wybierzesz konkretny model upewnij się, czy aby na pewno możesz umieścić go w wybranym przez siebie miejscu. Twoje wątpliwości rozstrzygnie przepis Ustawy Prawa Budowlanego Art. 29, rozdz.4, pkt. 2 z nowelizacją 1 stycznia 2017 roku.

Potrzebne zezwolenie na budowę garażu blaszanego?

Według ww. zapisu wiaty, altany, oranżerie i garaże mające powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Ale uwaga – możesz postawić maksymalnie dwa takie obiekty na każde  500 m2 działki. Jeśli zatem posiadasz działkę o powierzchni 780 m2 możesz umieścić na niej dwa garaże o powierzchni do 35 m2 (o wymiarach np. 5x6 m), nie zabiegając o pozwolenie na budowę. Musisz jednak pamiętać o zgłoszeniu garażu we właściwym dla siebie Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (tzn. działką), szkice budynku wykonane najlepiej na mapie ewidencyjnej/zasadniczej oraz inne dokumenty wymagane przez urząd.

Kategorie:
Słowa kluczowe: safari promocja praktiker
artykuł wyświetlono: 1168 razy