
Oszczędzamy na zakupie wózka widłowego do firmy
Zanim podpiszesz umowę na kredyt celowy upewnij się, że warunki finansowe wpisują się w potrzeby twojego biznesu, bo być może tańszym rozwiązaniem okazałaby się tzw. pożyczka hipoteczna lub leasing operacyjny.
5 powodów, dla których powinieneś rozważyć zakup wózka z leasingu
1. Na decyzję o uruchomieniu środków z leasingu będziesz czekał góra kilka dniPowinieneś wiedzieć, że zanim podpiszesz umowę kredytową z bankiem minie przynajmniej kilka tygodni. Procedury mogą trwać jeszcze dłużej, jeśli bankier będzie miał wątpliwości co do kondycji finansowej twojego biznesu.
Z kolei leasingodawcy są nieco bardziej liberalni i w 99% przypadków posługują się tzw. metodą uproszczoną.
- – W praktyce na decyzję o uruchomieniu środków będziesz czekał góra kilka dni. Oczywiście może zdarzyć się też, że leasingodawca poprosi cię także o przygotowanie zaświadczeń z urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku zobowiązań wobec ww instytucji, ale i tak sam proces jest mniej angażujący od kredytu celowego na wózek widłowy w banku – dodają eksperci Centrum Serwisowego Wózków i Maszyn z Częstochowy.
Prawdopodobieństwo, że bank zgodzi się na uruchomienie środków na zakup używanego wózka widłowego dla przedsiębiorcy jest w zasadzie żadne. Mowa tutaj oczywiście o kredycie celowym, a nie o wysoko oprocentowanym kredycie konsumpcyjnym na dowolny cel.
Leasing nie stwarza takich ograniczeń. Wózek może mieć nawet 3-4 lata lub więcej. Oczywiście im starszy, tym krótszy okres leasingowania (zamiast 48 miesięcy będziesz mógł liczyć np. tylko na 24 miesiące), ale to i tak oferta warta rozważenia.
Zakup wózka widłowego z leasingu operacyjnego ma jeszcze jedną, zasadniczą zaletę – to duża oszczędność podatkowa. Leasing jest interpretowany przez polskie prawo podatkowe jako usługa, więc od każdej faktury VAT wystawionej przez leasingodawcę możesz odliczyć podatek dochodowy i VAT w pełnym zakresie (+ koszt opłaty inicjalnej tuż przed złożeniem podpisu na umowie). Z kolei przy kredycie celowym kosztem uzyskania przychodu jest wyłącznie część odsetkowa raty + ewentualna wpłata początkowa.
Jeśli zdecydujesz się na kredyt celowy, wózek widłowy zostanie przypisany do majątku twojej firmy, a to oznacza, że będziesz zobowiązany do prowadzenia odpisów amortyzacyjnych we własnym zakresie. Przy leasingu właścicielem pojazdu jest sam leasingodawca. Ty opłacasz tylko faktury VAT.
5. Jeśli dopiero startujesz, bank nie udzieli kredytowania na wózek widłowyDopiero ruszasz z budową zakładu produkcyjnego lub magazynu? Nie licz na wsparcie ze strony banku, bo mimo że na rynku istnieją dedykowane oferty dla początkujących przedsiębiorców, to w praktyce pozyskanie takiego finansowania jest trudniejsze niż myślisz.
W przypadku leasingu wystarczy, że wniesiesz odpowiednio wysoką wpłatę inicjalną (którą udowodnisz swoją stabilną sytuację finansową), a z leasingiem nawet używanego egzemplarza nie będzie problemu.
Źródło: materiały prasowe redakcji; wsparcie merytoryczne CSWIM Częstochowa.