Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Szklarnia przydomowa: zbędny wydatek, czy strzał w dziesiątkę...

2017-01-27

Samodzielne uprawianie owoców i warzyw w szklarniach jest niezwykle modne. Wiąże się z prowadzeniem świadomego, zdrowego stylu życia. Stylu życia, w którym jemy tylko to, co pochodzi ze sprawdzonego źródła. Wolna od zanieczyszczeń gleba, zaniechanie stosowania nawozów syntetycznych, używanie kompostu: wszystko to powoduje, że to właśnie w przydomowych szklarniach rosną najzdrowsze na świecie składniki naszych codziennych posiłków. Ponadto, szklarnia to sposób na szybsze i większe plony oraz możliwość uzyskiwania gatunków południowych, które nie wyrosłyby w naszym klimacie, gdybyśmy zostawili je w naturalnych warunkach przy gruncie. 

Co zrobić, aby cieszyć się dorodnymi, zdrowymi zbiorami w naszym ogrodzie? Po pierwsze, konieczne jest zorganizowanie odpowiedniej dla naszych potrzeb szklarni. Istotne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz materiału, z którego będzie wykonana. 

Wybieramy rozmiar szklarni

Wszystko tutaj zależy od indywidualnych potrzeb: im większa rodzina i im bardziej rozległe są nasze plany odnośnie uprawy roślin, tym szklarnia powinna być większa. Pamiętajmy przy tym, że powierzchnia użytkowa może być zwiększana przez wyposażenie szklarni w piętrowe regały i półki przyczepiane do ścianek, a także przez zastosowanie wieszaków, dzięki którym można przyczepiać na przykład doniczki z kwiatami do sufitu.

Regały, półki i wieszaki pozwalają zwiększyć powierzchnię użytkową szklarni. Fot. Ogrodosfera.pl

Przeciętnie określa się, że największe szklarnie przydomowe, które zachowują swoją funkcjonalność, powinny mieć nie więcej niż 15 m2. Budowa większych szklarni dla potrzeb jednorodzinnego gospodarstwa domowego mija się zwykle z celem, bo powstaje potrzeba ogrzewania ich i wyposażania w systemy nawadniające. Przy większych szklarniach ponadto znacznie zwiększa się nakład czasu, który trzeba poświęcić, aby utrzymać uprawy w dobrej kondycji. Pamiętajmy przy tym, że wznoszenie budynków o powierzchni większej niż 35 m² generuje konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę. Budowa szklarni o powierzchni mniejszej niż 35 m² wymaga jedynie zgłoszenia faktu przed rozpoczęciem prac do właściwego urzędu gminy lub miasta (o ile nie jest to trzeci taki budynek na jednej posesji).

Największe funkcjonalne szklarnie na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego powinny mieć nie więcej niż 15 m². Na zdjęciu: szklarnia ogrodowa o wymiarach 1,85 x 3,7 m (6,85 m²) marki Palram, wykonana z aluminiowego stelażu i płyt poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera 

Metalowa, aluminiowa, czy drewniana?

Od wielkości szklarni powinien zależeć rodzaj wybranej konstrukcji. Tradycyjne szklarnie tworzone były z drewna. Dziś już coraz bardziej odchodzi się od tego materiału, który, mimo że jest niezwykle estetyczny, to jednak przegrywa pod względem funkcjonalności z aluminium, a pod względem trwałości: ze stalą. Mimo że stal wymaga również okresowej konserwacji (w przeciwnym wypadku szybko skoroduje), to jednak to właśnie ze stali można wykonać największe i najbardziej solidne modele. 

Szklarnia ogrodowa o aluminiowej konstrukcji i szklanych ścianach. Fot. Ogrodosfera


Problem amortyzacji znika w przypadku nowoczesnych szklarni aluminiowych, które są nie tylko bezproblemowe w utrzymaniu, ale też są niezwykle lekkie i stosunkowo wytrzymałe na wiatr, śnieg i silne słońce. Jest to ważne w przypadku tych ogrodników, którzy zamierzają okresowo przestawiać szklarnię dla uzyskania dostępu do nowej, świeżej gleby. 

Poliwęglanowa, czy szklana?

Szklarnie drewniane, stalowe lub aluminiowe mogą być wyposażone tradycyjnie w szkło (powinno mieć przekrój nie mniejszy niż 4 mm), lub w nowoczesne płyty poliwęglanowe. Są to płyty o właściwościach zbliżonych do płyt pleksi, z tym że poliwęglan zachowuje większą trwałość na ściskanie. Może być transparentny lub matowy. Płyty mają strukturę kanalikową: warstw kanalików może być kilka, ale też można spotkać się z całkiem przyzwoitymi szklarniami, w których konstrukcji użyto płyty z poliwęglanu jednokomorowego. Ilość warstw kanalików jest istotna z punktu widzenia termoizolacji - im jest ich więcej, tym szklarnia będzie się lepiej sprawdzała wczesną wiosną i późną jesienią, gdy rośliny narażone są na przymrozki. Dla ogrodników stosujących hartowanie roślin w inspektach jest to zagadnienie mało istotne. 

Płyty poliwęglanowe mogą przybierać różny stopień transparentności. Na zdjęciu: szklarnia o matowych ściankach poliwęglanowych, o wymiarach 3x6 m. Fot. Ogrodosfera

Samodzielnie skonstruowana, czy kupiona w sklepie?

Szklarnię można stworzyć samodzielnie lub kupić ją w gotowej postaci - w sklepach z wyposażeniem ogrodów znajdziemy obecnie stosunkowo duży wybór wśród rozmiarów, typów: od szklarni wolnostojących, po przylegające do ścian budynków. Od wielkich podłużnych szklarni, po małe oranżerie, które zimą mogą być ogrzewane.  Z powodzeniem też w sklepach dobierzemy gotowe akcesoria dodatkowe, takie jak dopasowane do konstrukcji półki, regały, systemy nawadniające, wieszaki dla roślin lub okna otwierane automatycznie, pod wpływem urządzeń mierzących temperaturę w środku. 

Na zdjęciu: okna żaluzjowe, których otwieranie może być sterowane automatycznie. Fot. Ogrodosfera


O tym, jak dużym komfortem jest zakup gotowej szklarni, może przekonać się każdy, kto już po jednym sezonie użytkowania własnoręcznie zbudowanej konstrukcji musi mierzyć się z przeciekaniem dachu, zaciekami na ściankach zewnętrznych lub nieszczelnym podłożem. Szklarnie gotowe sprzedawane są w ponumerowanych częściach, opisanych w instrukcji montażu. Dzięki temu ryzyko złego dopasowania poszczególnych elementów jest ograniczone do minimum. Szklarnie ogrodowe z paneli poliwęglanowych najczęściej montowane są poprzez wsywanie w specjalnie przygotowane szyny wyżłobione w konstrukcji stelażu lub poprzez wciskanie metodą click’n’lock, niepozostawiającą żadnych szpar. 
Wraz z zakupem szklarni, w wielu sklepach otrzymamy również usługę montażu szklarni i przygotowania pod nią podłoża przez serwis montujący, który jest doświadczony w składaniu wciąż tych samych szklarni. 

Kupując szklarnię w sklepie, zyskujemy często usługę montażu i wykonania podłoża przez ekipę montażową. Fot. Ogrodosfera

Okna i drzwi

Gdy wybór rozmiaru i typu szklarni jest już za nami, należy zastanowić się nad kolejnymi istotnymi kwestiami, do których należą okna i drzwi. Zapewniają wentylacją wnętrza, co jest szczególnie ważne latem, gdy temperatura wewnątrz szklarni może wzrosnąć do niebezpiecznego dla roślin poziomu. Są otwierane często, dlatego powinny być szczególnie komfortowe. Doświadczenie pokazuje, że największy komfort zapewniają drzwi przesuwne, zamykane na zamek magnetyczny, wyposażone dodatkowo w klamkę. Szczególnie ważne jest obniżenie progu, przez które przejeżdżamy taczką lub wózkiem.

Na zdjęciu: szklarnia z wygodnymi drzwiami przesuwnymi. Fot. Ogrodosfera


Okna i drzwi powinny być tak rozmieszczone względem siebie, aby możliwa była szybka wymiana powietrza we wnętrzu szklarni, czyli pożądane jest umiejscowienie drzwi po obu węższych stronach szklarni, lub jeśli decydujemy się tylko na pojedyncze drzwi, wówczas funkcjonalne jest umieszczenie okna po przeciwległej w stosunku do drzwi stronie. 
Nowoczesne szklarnie wyposażone są często w okna z zainstalowanym systemem automatycznego zamykania i otwierania. Są to okna żaluzjowe, które uchylają się podobnie jak rolety, kierowane wskaźnikiem mierzącym temperaturę wewnątrz szklarni. Gdy ta niebezpiecznie wzrasta, wówczas okna rozchylają się z adekwatnie dostosowaną szerokością. Systemy zasilane są energią elektryczną. Co ważne, warto wybrać takie okna, które można uchylać dowolnie, niezależnie od działania owego systemu. 

Szklarnia wyposażona w dwa komplety okien dachowych i w szerokie drzwi. Fot. Ogrodosfera

Jaka ilość okien jest potrzebna w szklarni? Przeciętnie ocenia się, że okna powinny stanowić około dziesięć procent powierzchni ścianek szklarni. Minimalnie powinniśmy zastosować dwa okna: jedno w ścianie bocznej, drugie w dachu. 

Jak widać, możliwości na stworzenie przydomowej uprawy jest wiele. Dlatego, przed decyzją o wyborze konkretnego modelu szklarni należy dokładnie zweryfikować nasze potrzeby i ocenić, jakie są nasze możliwości ogrodnicze. Warto zdecydować się na zorganizowanie szklarni jak najszybciej, aby zyskać nie tylko zdrowie, ale też satysfakcję z samodzielnie przeprowadzonej uprawy.

Na filmie umieszczono ujęcia szklarni zbudowanej z aluminiowego stelażu i poliwęglanowych paneli. Sprawdź z bliska, jak wyglądają szczegóły konstrukcyjne: drzwi, półki, okna i in.:

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do galerii, gdzie znajdują się drewniane, plastikowe i metalowe szklarnie ogrodowe

Kategorie:
Słowa kluczowe: podkłady zniżki dla kobiet
artykuł wyświetlono: 2117 razy