Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

2015-10-22

Gruntowy wymiennik ciepła nazywany również gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła jest urządzeniem wspomagającym pracę rekuperatorów i przyczyniającym się do poprawy komfortu cieplnego w budynku. Jego skuteczność jest uzależniona od wielu czynników, m. in. od doboru odpowiedniego modelu. W tym zakresie wyszczególnia się kilka opcji.


Alternatywa dla klimatyzacji?

O gruntowych wymiennikach ciepła często mówi się w kategoriach tradycyjnej klimatyzacji – jest to co prawda znacznie tańszy wariant, lecz nie jest w stanie całkowicie zastąpić klimatyzatora. Uzyskanie pożądanych rezultatów jest podyktowane licznymi przesłankami. Wymiennik musi być urządzeniem wysokiej klasy, odpowiednio dobranym do indywidualnych potrzeb i zainstalowanym w profesjonalny sposób, co wymaga sporego doświadczenia. Nadaje się on do eksploatacji zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych.

Rurowe wymienniki ciepła

Najprostszymi spośród gruntowych wymienników ciepła są modele rurowe, których podstawę stanowi rura: polipropylenowa, polietylenowa, kamionkowa lub z PVC. Musi ona posiadać odpowiednie wymiary. Standardowo posiada średnicę wynoszącą 200 mm lub 110 mm oraz długość od 30 m do 50 m. Układa się ją pod ziemią i zabezpiecza dodatkowo specjalną siatką. Sposób jej zamocowania jest niezwykle ważny – najlepiej zrobić to z 1 proc. spadkiem na całej jej długości. W ten sposób zostanie wyeliminowane zjawisko skraplania się pary wodnej zachodzące wewnątrz rury przy wyższych temperaturach.

Istnieją 3 metody montażu wymiennika rurowego:

  • jako odcinek prosty,
  • jako odcinek łamany,
  • w układzie Tichelmanna.

Płytowe wymienniki ciepła

Kolejnym typem gruntowego wymiennika ciepła jest model płytowy określany mianem bezprzeponowego. Instaluje się go na utwardzonym uprzednio złożu piaskowo-żwirowym, układając na wierzchu izolację ze styropianu o grubości 12 cm. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi specjalna folia. Całość należy zasypać gruntem rodzimym. Dużym plusem opisywanego gwc jest to, że regeneruje się on samoczynnie.

Żwirowe wymienniki ciepła

Gruntowe wymienniki żwirowe mają postać wykopów. Ich objętość wynosi zwykle kilka metrów sześciennych. Do wypełniania wykopu wykorzystywany jest oczyszczony żwir o granulacji od 40 mm do 80 mm. Żwir spełnia tu ważną funkcję:

  • oczyszcza powietrze,
  • gromadzi energię cieplną,
  • eliminuje ryzyko przenikania do gruntu zanieczyszczeń,
  • jest dobrym zabezpieczeniem przeciwko szkodnikom.

Głównym mankamentem tego rozwiązania jest stosunkowo długotrwała regeneracja.

Glikolowe wymienniki ciepła

Ostatnim rodzajem gruntowego wymiennika ciepła jest model glikolowy, którego konstrukcja jest zbliżona do wymiennika rurowego. Ma on postać rurki o długości mieszczącej się w przedziale od 120 m do 250 m oraz o średnicy wynoszącej od 2 cm do 4 cm. Jest ona umieszczana pod ziemią na głębokości od 1,5 m do 2,5 m i wypełniona roztworem glikolu. Konieczne jest w tym przypadku zamontowanie dodatkowego wymiennika powietrze-glikol. Ze wszystkich zaprezentowanych tutaj wymienników właśnie ten odznacza się największą skutecznością, co ma swoją cenę – a do niskich ona nie należy.

Kategorie:
Słowa kluczowe: aranżacja, aranżacja wnętrz, wykończenie, Remonty i wykończenia wnętrz, architekt wnętrz, projekt wnętrz
artykuł wyświetlono: 1855 razy