Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Przegląd klimatyzatora domowego

2017-07-14

Klimatyzator jest urządzeniem, dzięki którem poprawia się komfort termiczny osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Klimatyzacja pozwala także na poprawę stanu powietrza jakim oddychamy. Jednak by cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami ważne jest regularne wykonywanie okresowych przeglądów konserwacyjnych. Nie powinno się ich wykonywać samodzielnie. Lepiej, aby prace wykonywane były przez profesjonalnych serwisantów.

Częstotliwość przeglądów

Jak często przeprowadzać przeglądy? Jak często korzystać z pomocy fachowców? Zazwyczaj powinno się to robić raz lub dwa razy w roku. Żeby pozbyć się wątpliwości najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta.

Zakres prac konserwacyjnych podczas przeglądu

Serwis obejmuje wszystkie elementy klimatyzatora. Jednak kilka z nich wymaga szczególnej uwagi. Pierwszym elementem na jaki zwrócą uwagę konserwatorzy jest filtr. Większość filtrów stosowanych w klimatyzatorach, niezależnie od ich rodzaju, to elementy wielokrotnego użycia. Filtry takie powinny zostać dokładnie umyte z zalegającego kurzu, a następnie zdezynfekowane przy pomocy odpowiedniego środka chemicznego, który zabije rozwijające się bakterie i grzyby. Natomiast filtry jednorazowe, które również znajdują zastosowanie urządzeniach chłodzących, powinno się bezwzględnie wymieniać z częstotliwością zalecaną przez producenta.

Kolejnym ważnym elementem jest wentylator parownika. Jest to również miejsce narażone na gromadzenie zanieczyszczeń, w których mogą rozwijać się niebezpieczne drobnoustroje. Dodatkowo wentylator nadmuchowy w dużej mierze odpowiada za efektywność działania klimatyzatora. W przypadku, gdy pokrywa go zbyt duża warstwa zanieczyszczeń nie będzie działał prawidłowo, a w szczególnych przypadkach może spowodować awarię całego urządzenia.

Wreszcie najważniejszy element – parownik i taca skroplin. Ze względu na warunki pracy tych dwóch elementów (stała wysoka wilgotność i odpowiednia temperatura) stanowią one najlepsze miejsce do rozwoju baterii i grzybów. Ich czyszczenie to skomplikowany proces. Konieczne jest spłukanie obu elementów oraz łączących ich przewodów preparatami chemicznymi usuwającymi zarówno bakterie jak również pleśń i grzyby. W przypadku, gdy na tacy zalega szlam tworzący się z mokrego kurzu konieczne jest jej wymontowanie i dokładne oczyszczenie.

Regularne czyszczenie klimatyzacji

Niezależnie od przeprowadzanych przeglądów należy samodzielnie regularnie czyścic klimatyzator. Zakres wykonywanych czynności jest zdecydowanie mniejszy niż podczas przeglądu prowadzonego przez profesjonalnych serwisantów. Nie należy jednak zapominać o filtrach oraz wylotach wentylatora. Są to elementy, które w prosty sposób można czyścić samodzielnie wykorzystując ogólnie dostępne środki myjące. Dodatkowo należy użyć odpowiednich środków dezynfekujących, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów. Taką domową konserwację należy wykonywać raz lub dwa razy w miesiącu.

Kombinacja okresowych przeglądów oraz samodzielnych działań sprawi, że klimatyzacja będzie działać bezpiecznie dla zdrowia oraz bezawaryjnie. Należy pamiętać o regularnym wykonywaniu czynności konserwacyjnych ze względu na zdrowotny i ekonomiczny aspekt takich działań.

Źródło: No Problem - Klimatyzacja do domu

Kategorie:
Słowa kluczowe: Leasing, wózek widłowy, bank, wózek używany, kredyt, amortyzacja
artykuł wyświetlono: 2771 razy