Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Precyzja przy produkcji różnych elementów, czyli maszyny CNC

2015-10-11

Istnieje wiele branż, które do wykonywania swoich produktów potrzebują części, które są niezwykle precyzyjne. Wymaga tego specyfika produktu oraz wymogi jakie musi spełniać. Dlatego też tak ważne jest, aby zamawiać tego typu elementy w miejscach gdzie będą w stanie sprostać takiemu wyzwaniu. Zakłady posiadające parki maszynowe zaopatrzone w tradycyjne automaty z pewnością temu nie podołają. Zwykłe automaty tokarskie z pewnością nadają się do produkcji elementów, które posiadają większą tolerancję. Nie uda się jednak wyprodukowanie powiedzmy niewielkich tulejek z dokładnością do części tysięcznych. Dlatego też wszystkie zlecenia tego rodzaju trafiają do firm wykonujących obróbkę za pomocą urządzeń CNC.

Maszyny CNC wykorzystywane są do produkcji wszelkich elementów, gdzie tolerancja jest bardzo dokładna. Jako, że są one sterowane komputerowo to przy użyciu specjalistycznych narzędzi są w stanie wykonać właściwie wszystko. Jedyne co je ogranicza to specyfikacja urządzenia oraz powierzchnia robocza. Oczywiście mowa tu o masowej produkcji. Pojedynczego sworznia bylibyśmy w stanie wykonać i na zwykłej tokarce, ale jeśli chodź o duże ilość to maszyna CNC świetnie się do tego nadaje. Za pomocą tego typu urządzeń możemy obrobić właściwie każdy materiał, od tworzyw sztucznych po różne rodzaje stali czy metali kolorowych. Przy użyciu odpowiednich narzędzi możemy uzyskać dowolne kształty. Co więcej podczas obróbki materiału może być wykonane wiele operacji na raz jak na przykład frezowanie, toczenie czy gwintowanie. Efektem prac może być nawet gotowy element. W przypadku tradycyjnych automatów tokarskich trzeba by było każdą operację wykonywać osobno co wiązałoby się z wydłużeniem czas realizacji zamówienia. Nie wspominając już o zwiększonym koszcie produkcji. Dużym plusem jest także fakt, iż cały proces można odpowiednio wcześniej zaprogramować. Jako, ze maszyna posiada własny system operacyjny pozwala to na wpisywanie dowolnych programów w oparciu o które obrabiany jest następnie materiał. Po ustawieniu wszystkiego pozostaje nam jedynie okresowa kontrola jakości.

Nie tylko automaty tokarskie posiadają swoją wersję CNC. Również frezarki czy prasy wielosuwakowe można zakupić w takiej technologii. Obecne wymagania klientów odnośnie zamawianych produktów często zmuszają firmy do inwestycji w tego typu maszyny. Coraz większa dokładność oraz jakość wykonania jest możliwa do uzyskania wyłącznie na urządzeniach typu CNC. Nic więc dziwnego, że pomimo dużego kosztu jaki trzeba ponieść wiele zakładów inwestuje w modernizację swojego parku maszynowego. Tylko w ten sposób będziemy w stanie pozyskać poważnych klientów. Automatyka przemysłowa to przyszłość firm, dlatego też im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej dla naszego rozwoju. W przypadku obróbki skrawaniem zakup maszyn CNC umożliwi nam możliwość podjęcia się właściwie każdego zlecenia. Chcąc liczyć się w tej branży jesteśmy zmuszeni na podjęcie odpowiednich kroków, aby wzbogacić swój park maszynowy o urządzenia sterowane komputerowo.

Artykuł przygotowany przez firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.

Kategorie:
Słowa kluczowe: dom jednorodzinny, kosztorys, pozwolenie na budowę, projekt domu, plac budowy, ściany, instalacje, wykończenie
artykuł wyświetlono: 1819 razy