Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Pracodawca, a kwestia odzieży roboczej dla zatrudnionych

2017-09-02

Niektóre stanowiska pracy wymagają specjalnego ubioru chroniącego pracownika przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywanych czynności. Główną osobą odpowiedzialną za dostarczenie odzieży roboczej jest pracodawca.

Ma on prawo nie dopuścić swojego pracownika na dane stanowisko, jeżeli nie jest wyposażony w specjalną odzież BHP. Czym tak naprawdę różni się ona od tradycyjnego ubioru?

Odzież BHP służy chronieniu ciała pracownika przed niepożądanymi efektami pracy, które mogą powodować uszczerbek na zdrowiu, a nawet życiu. Specjalne ubrania robocze można spotkać głównie na placach budowy, placówkach chemicznych czy produkcyjnych. Na zestaw odzieży bhp składają się spodnie, fartuchy i kombinezony oraz rękawice i buty robocze. Należy także pamiętać, że odzież BHP pozwala chronić prywatne ubrania pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Pełne koszty specjalnej odzieży ochronnej ponosi pracodawca. Niezgodne z prawem jest wymaganie od pracownika ponoszenia kosztów związanych z zakupem ubrań ochronnych do pracy. Pewnym wyjątkiem stanowi sytuacja, gdy pracownik po skończeniu swojej pracy ma obowiązek oddania powierzonych mu rzeczy, Gdy w wyniku działań niebędącymi w obrębie obowiązków pracownika odzież zostanie zniszczona lub zgubiona, osoba zatrudniona będzie stosowną opłatę. Odzież robocza niewymagająca specjalnych zabiegów czyszczących może zostać powierzona pracownikowi z poleceniem jej wyprania. Nie jest to obowiązek osoby zatrudnionej, kluczowa jest jego dobra wola. W takim przypadku pracodawca wypłaca stosowny ekwiwalent, który powinien pokryć pełne koszty prania oraz czasu poświęconego na doprowadzenie odzieży do odpowiedniego stanu. Przepisy pracy pozwalają pracownikowi na używanie swojej prywatnej odzieży na niektórych stanowiskach. W tej sytuacji także powinien być wypłacany ekwiwalent oraz pracownik musi wyrazić zgodę. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy pracodawca nie chce dostarczyć odzież roboczej, zaś pracownik odmawia pracy w swoich ubraniach. Nie mogą wyniknąć żadne konsekwencje dla osoby zatrudnionej, jeżeli nie zgadza się na używanie swoich prywatnych ubrań podczas pracy. 

Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej. Pokrywa z tego powodu pełne koszty, zaś każde użycie osobistej odzieży pracownika powinno być dobrowolne z jego strony, czego konsekwencją są stosowne ekwiwalenty pieniężne dla zatrudnionego. 

Kategorie:
Słowa kluczowe: odzyskaj pieniądze
artykuł wyświetlono: 860 razy