Z roku na rok rośnie liczba samochodów, a więc wzrasta także zapotrzebowanie na mechaników samochodowych. Powstaje coraz więcej warsztatów samochodowych, a więc można mieć pewność, że w tym zawodzie zawsze można znaleźć pracę. Aby zostać zawodowym mechanikiem samochodowym najpierw trzeba uzyskać odpowiedni tytuł zawodowy i tutaj dobrym krokiem jest ukończenie szkoły zawodowej o profilu mechanik samochodowy.
Odpowiednie kwalifikacje i zaświadczenia
Po ukończeniu szkoły zawodowej i zdaniu egzaminów można już zacząć pracę w warsztacie samochodowym. Przed rozpoczęciem działalności należy okazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu, zrobić szkolenie BHP i stanowiskowe, a na koniec przejść szkolenie okresowe.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończeniu szkoły postarać się o własną działalność gospodarczą i samodzielnie prowadzić warsztat samochodowy. Warto wiedzieć, że przed taką poważną decyzją należy zdobyć doświadczenie i posiadać określone umiejętności. Praktyka pod kątem doświadczonego mechanika jest niezastąpiona. W tej branży także liczy się opinia i znajomości, które pozwolą przyciągnąć klientów. Najważniejsza jest odpowiednia wiedza, podnoszenie kwalifikacji i doświadczenie.
Zadania mechanika samochodowego
Do podstawowych zadań mechaników samochodowych należy obsługa i konserwacja, czyli przegląd pojazdów, kontrola stanu technicznego, wymiana zużytych elementów (oleje, płyny, filtry). Bardzo ważnym zadaniem w pracy mechanika samochodowego jest naprawa pojazdów. Ze względu na zaawansowanie techniczne pojazdów mechanik musi posiadać dużą wiedzę na temat budowy pojazdów i ciągle zdobywać nowe informacje. Specjalista ustala przyczyny usterek i wady poszczególnych mechanizmów pojazdów. W tym zawodzie ważne są zdolności techniczne, umiejętność obsługi różnych urządzeń, a także umiejętność czytania rysunków i schematów technicznych. W pracy mechanika niezbędna jest prawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa, dobry słuch, węch, sprawność manualna. Mechanik samochodowy najczęściej pracuje samodzielnie. Czasami jego praca nadzorowana jest przez kierownika zmiany lub brygadzistę. Samodzielność w tej profesji jest zatem niezbędna.
Zarobki mechanika samochodowego
Przeciętne wynagrodzenie mechanika samochodowego wynosi około 2,900 zł. Według portali z ogłoszeniami o pracę co czwarty mechanik zarabia około 4,500 zł. Wynagrodzenie uzależnione jest od stażu pracy i doświadczenia, ale żaden mechanik nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy w Polsce i poza jej granicami. Dobrym pomysłem jest założenie własnego warsztatu samochodowego i nawet zatrudniając pracowników zarobki mogą kształtować się w okolicach 12-15 tysięcy. Początkowo należy liczyć się z kosztami inwestycyjnymi, ale najważniejsza jest jakość usług, która przyciągnie klientów i pozwoli wyrobić sobie markę w branży.