Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Pozwolenie na remont

2016-07-23

Czy remont we własnym mieszkaniu powinien interesować urzędników?


Remont w mieszkaniach to rzecz bardzo powszechna, zwłaszcza w porze letniej, kiedy wielu Polaków poświęca swój urlop by nieco odświeżyć wygląd swojego mieszkania. Nie jest to zawsze miłe przedsięwzięcie (zwłaszcza dla innych mieszkańców), lecz ostateczny efekt jest już bardzo miły. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że planując remont w mieszkaniu powinniśmy pamiętać o niezbędnych pozwoleniach. W jakich przypadkach będzie nam ono potrzebne? Przeczytajcie o tym w poniższym artykule.

Obostrzenia odnośnie pozwoleń na remonty dotyczą zwłaszcza lokali w budynkach wielorodzinnych. Nawet o mniejszych zmianach powinniśmy poinformować odpowiednie organy oraz zarządców nieruchomości, aby uniknąć ewentualnych problemów. Zgłoszenia remontu należy dokonać w biurze architektury w starostwie lub urzędzie miasta.

Niestety, warto pomyśleć o tym dużo wcześniej, gdyż odpowiednie organy mają 30 dni na podjęcie decyzji w sprawie remontu i nawet 65 dni w kwestii pozwolenia na budowę. Niemniej jednak, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy możemy wykonywać dane prace, to zawsze lepiej dokonać zgłoszenia i poczekać na stanowisko. Jeżeli dany organ nie wniesie uzasadnionego sprzeciwu, to możemy spokojnie rozpoczynać remont.

Na co potrzebujemy uzyskać zgodę? Głównie na prace, które dotyczą ingerencji w strukturę budynku. Przykładem może być chociażby wyburzanie ścian. Jeżeli nie zastosujemy się do wspomnianego obowiązku, to może nam grozić kara za tzw. samowolę budowlaną. Nie jest to jednak najgorsza kara, gdyż najdotkliwszy może być nakaz rozbiórki elementów, które powstały w wyników wspomnianej samowoli budowlanej. Istnieje oczywiście wyjście finansowe z tej sytuacji, które wiąże się z legalizacją samowoli po wpłaceniu odpowiedniej opłaty, jednakże dotyczy to tylko i wyłącznie tych prac, które są prowadzone zgodnie z planem.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że istnieje coś takiego jak samowola budowlana, za którą grożą poważne konsekwencje – głównie finansowe. Nawet odpadający tynk wewnętrzny lepiej zgłosić do odpowiednich organów, zanim rozpoczniemy prace remontowe.

Kategorie:
Słowa kluczowe: systemy alarmowe, monitoring, kamery, infografika
artykuł wyświetlono: 1373 razy