Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Planujesz plac zabaw? Przemyśl różne kwestie

2015-12-17

Plac zabaw to miejsce beztroskiej zabawy dziecka i szansy do chwili odpoczynku dla rodziców. Warunkiem jednakże jest to, żeby ten plac był bezpieczny. W takiej sytuacji dziecko może być rzeczywiście beztroskie, a rodzic spokojny i może odpoczywać.


Żeby jednak taki plac powstał, bezpieczny, dający beztroskę, radość i spokój trzeba dopilnować wielu różnorodnych elementów, trzeba dopilnować wielu różnych kwestii. Trzeba zadbać o jego odpowiednie zaplanowanie, przygotowanie oraz o jego odpowiednie zaprojektowanie. Każdy projekt jednak zaczyna się od wyboru miejsca i tak samo jest w przypadku placu zabaw. Miejsce na plac zabaw powinno być starannie wyselekcjonowane, wybrane i starannie przemyślane. Wyborowi powinna przyświecać przede wszystkim taka myśl, że ma to być miejsce bezpieczne. Jednakże, względy bezpieczeństwa można respektować na kilka różnych sposobów na kilka różnych możliwości. Wiele jest bowiem zagrożeń i wiele czynników może obniżać bezpieczeństwo placu. Zatem, co należy przemyśleć, o co należy zadbać? Zastanówmy się.

Gdzie umieścić plac

Gdzie postawić plac zabaw powinno być pierwszym pytaniem, na które należy udzielić sobie odpowiedzi. Jeżeli ta kwestia zostanie rozstrzygnięta, to każda inna będzie już łatwiejsza, ponieważ poniekąd będzie wynikała z tej.

Plac zabaw powinien więc stanąć na otwartej przestrzeni. Dzięki temu obserwowanie dzieci będzie proste, łatwe i nie napotka problemów. Dla rodziców to jest bardzo ważne, czy plac daje możliwość obserwowania dziecka nawet z oddali. Każdy chce mieć kontrolę nad swoja pociechą i stąd właśnie taka potrzeba.

Plac powinien być też oddalony od ulicy. Zbyt duża bliskość ulicy stanowi dość duże zagrożenie. Dzieci ucieszone, rozradowane mogą wybiec z placu zabaw i wpaść prosto pod samochód a nie o to przecież nam chodzi, żeby dziecku stała się krzywda. Ważne, żeby dziecko opuszczając plac zabaw miało jeszcze jakąś przestrzeń, która da szanse się wyciszyć. Poza tym, zbyt duża bliskość ulicy powoduje nagromadzenie się spalin w powietrzu, a to już jest niezdrowe i też szkodzi dzieciom.

Plac powinien również zostać ulokowany z daleka od linii wysokiego napięcia, śmietników, studzienek czy odpływów kanalizacyjnych. Dla małych dzieci jest to bardzo duże zagrożenie i bardzo duże niebezpieczeństwo, dlatego, trzeba jemu zawczasu zapobiegać.

Ważne zabezpieczenie

Ważne też żeby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa na placu, w sposób dodatkowy. Umieszczenie w bezpiecznym miejscu, to jest jedno. Jednak trzeba go również odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie stało się dodatkowo nic złego.

Najlepszym zabezpieczeniem będzie specjalne ogrodzenie. Ogrodzenie może być zarówno w postaci płota jak również żywopłotu. Każde z tych ogrodzeń ma swoje wady i zalety, każde z tych ogrodzeń może się sprawdzić lub nie.

Płot jest bardzo dobrym rozwiązaniem gdy chcemy żeby przez ogrodzenie też było coś widać, jeżeli chcemy, żeby ogrodzenie stanowiło tylko zabezpieczenie przed wejściem i wyjściem. Żywopłot jest natomiast dobrym rozwiązaniem gdy chcemy, żeby plac był też trochę niewidoczny, żeby był wytłumiony i zabezpieczony przed, na przykład, spalinami.

Jakie zaś jest znaczenie takiego ogrodzenia? Z jednej strony zabezpiecza ono przed nieuprawnionym opuszczenie placu zabaw przez dziecko. Wiadomo, że małe dzieci mają tendencje do uciekania. Jeżeli na ich drodze znajdzie się płot, to ich zabezpieczy przed tą ucieczką. A wstawienie jednej czy dwóch furtek nie będzie ułatwieniem tylko też utrudnieniem, bo do furtki trzeba się dostać, trzeba dobiec.

Z drugiej strony, dzięki temu, że istnieje jakieś ogrodzenie, nie dostaną się na plac żadne zwierzęta. Koty i psy, które są bezpańskie i chodzą bez kontroli po podwórku mogą roznosić choroby. Jeżeli plac ma być bezpieczny, to musimy zadbać o to, żeby zwierzęta nie zostawiały też swoich odchodów w tym miejscu.

Ważne też podłoże

Ważne jest też, poza powyższymi elementami, odpowiednie zadbanie o podłoże, na którym stanie plac zabaw. Przede wszystkim, ono również musi być bezpieczne. Podłoże powinno spełniać kilka warunków, które są niezwykle istotne. Przede wszystkim powinno być miękkie, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy upadając. Dziecko, które się bawi na placu zabaw, bardzo często się przewraca, upada, bardzo często jest zagrożone tym, że uszkodzi sobie rękę czy nogę, rozbije kolano czy będzie miało zdartą skórę. Zadbanie o odpowiednie podłoże zniweluje to zagrożenie. A jakie podłoże jest najlepsze?

Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby podłoże było zróżnicowane. Dzięki temu dziecko będzie miało więcej wrażeń i więcej doznań w czasie zabawy. Trzeba jednak połączyć tylko bezpieczne rodzaje. Może to być na przykład trawa. Jest miękka, bezpieczna, amortyzuje upadki, zabezpiecza przed zadraśnięciami. Innym, bezpiecznym podłożem może być piasek. Również amortyzuje upadki, jest stosunkowo miękki i bezpieczny. Ze sztucznych rozwiązań, można na przykład zastosować tartan. Ma te same właściwości co piasek i trawa.

Krótkie podsumowanie

Widać zatem, jak wiele elementów wymaga doprecyzowania decydując się na postawienie placu zabaw. Warto dokładnie przyjrzeć się każdemu szczegółowi i zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw
Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 3317 razy