Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Okucia do okien i montaż okien

2016-12-27

Przy wyborze, zakupie i późniejszym montażu okien należy poświecić uwagę nie tylko wymiarom, materiałom, z jakich są wykonane czy kolorom ramy, ale też okuciom. Okucia okienne to niestety bardzo często aspekt nieco pomijany przez klientów. Tymczasem te z pozoru niewielkie elementy jak klamki, zawiasy czy zamki odpowiadają w dużej mierze za funkcjonalność, bezpieczeństwo czy trwałość okien.


Rodzaje okuć okiennych i ich funkcje

Okucia okienne to mechanizmy powalające na regulację skrzydeł okna. Do okuć będziemy zaliczać między innymi:

  • klamki,
  • zawiasy,
  • okucia obwiedniowe,
  • narożniki,
  • zamki,
  • otwieracze naświetli.                                       

Najważniejsze funkcje okuć to przede wszystkim otwieranie, zamykanie czy uchylanie skrzydeł okiennych oraz zapewnianie szczelności, bezpieczeństwa. Jednym z najistotniejszych elementów wydają się więc być klamki i zawiasy, które odpowiadają nie tylko za otwieranie czy zamykanie okna, ale też za konkretne położenie skrzydła (w przypadku okien otwieralno-uchylnych). Obecnie standardem jest również montowanie okuć obwiedniowych (czy inaczej obwodowych), rozłożonych na całym obwodzie skrzydła. Tego typu okucia zapewniają szczelność, jak również zapobiegają wykrzywianiu czy wypaczaniu się profili.

Jak już zostało wspomniane część okuć ma na celu gwarantować bezpieczeństwo i zabezpieczać przed dostaniem się do wnętrza niepowołanych osób. Będziemy tu mówili przede wszystkim o zaczepach antywłamaniowych czy klamkach z zamkami i wkładkach antyrozwierceniowych w okuciu.

Znajdziemy też bardziej nietypowe okucia do zdań specjalnych. Przykładem mogą być otwieracze naświetli. Są to specjalne otwieracze, wykorzystywane w oknach trudno dostępnych dla użytkowników, takie których nie można zamknąć lub otworzyć za pomocą tradycyjnej klamki (np. zamontowane wysoko pod sufitem). Różnorodne rodzaje okuć okiennych oraz ich zastosowanie można znaleźć między innymi na http://simteq.pl/do/cat/21/Okucia

Montaż okna

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed montażem jest dokładne oczyszczenie miejsca, w którym okno ma być osadzone, względnie wyrównania wszystkich nierówności powstałych np. po demontażu poprzednich okien.

Na początku montujemy samą ościeżnicę, dlatego należy z niej usunąć skrzydła okienne. Osadzamy ją na klinach lub kołkach nośnych, pamiętając o zachowaniu luzów montażowych. Za pomocą poziomicy ustawiamy pion i poziom i dociskamy osadzone w narożach kliny. W dalszej kolejności, posługując się zwijaną miarą ustalamy przekątne oraz światło ościeżnicy. Różnice pomiędzy przekątnymi nie mogą wynosić więcej niż 2mm w przypadku długości koło 1m i więcej niż 3mm w przypadku długości większej niż 1m. Po wykonaniu tych pomiarów i wyregulowaniu ościeżnicy możemy przystąpić do zamocowania jej w murze. W zależności od wybranej techniki możemy przymocować ją za pomocą dybli lub specjalnych kotew.

Kiedy ościeżnica jest już na stałe przytwierdzona do muru możemy założyć i wyregulować skrzydła okienne. Następnie zabezpieczamy ramę okienną taśmą malarską i szczelinę między ościeżnicą, a murem wypełniamy pianką montażową. Kiedy pianka dobrze zaschnie, jej nadmiar możemy usunąć ostrym nożem do tapet. Następnie możemy zatynkować wnękę okienną lub pokryć ja pasami płyt kartongiposwych, a miejsca łączenia płyt z ościeżnicą wypełnić silikonem.

Oczywiście jest to tylko krótki dosyć ogólny opis. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności dotyczących montażu okien, lepiej zdać się na pomoc profesjonalnych fachowców.

Kategorie:
Słowa kluczowe: pip bezpiecznie pracuj
artykuł wyświetlono: 981 razy