Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Nowoczesne automaty tokarskie

2015-12-01
Jeszcze do dzisiaj można znaleźć wiele firm, które opierają swoją produkcję o kilkunastoletnie automaty tokarskie. W dalszym ciągu mogą one sprawnie wykonać wiele elementów, ale w przypadku branż, które wymagają, aby wyroby były wytworzone w dokładnych tolerancjach nie jest to już możliwe.


Od kliku lat w branży obróbki skrawaniem stosowane są specjalistyczne maszyny sterowane za pomocą komputera. Są one znacznie wydajniejsze i dokładniejsze od swoich poprzedników. Automaty CNC (skrót o angielskiego Computer Numerical Control) bo o nich mowa coraz częściej zastępują tradycyjne maszyny, które technologicznie są już coraz bardziej przestarzałe. Dlaczego zatem warto dokonać zmiany?

Przede wszystkim wiele branż do produkcji swoich produktów używa elementów, które muszą być wykonane w dużej dokładności. W motoryzacji tolerancja ma bardzo duże znaczenie, gdyż jej niezachowanie może doprowadzić do sytuacji, w której wiele części szybciej ulegnie uszkodzeniu. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Zatem, aby wyrób był poprawnie wykonany musi przejść odpowiednią obróbkę. To właśnie za pomocą automatu CNC jest to możliwe. Maszyna sterowana komputerowo daje możliwość wprowadzenia wszystkich parametrów w taki sposób, aby uzyskać produkt wysokiej jakości. Znacznie łatwiej jest konfigurować ustawienia w przypadku CNC, ponieważ ograniczamy się jedynie do odpowiedniego wyposażenia parku narzędziowego oraz wprowadzenia programu na bazie którego maszyna będzie przeprowadzać poszczególne etapy obróbki. Dużą zaletą jest także fakt, iż w przypadku maszyn sterowanych komputerowo element może być poddany kilku operacjom jednocześnie. Oznacza to, że w jednej komorze może być na przykład toczony, frezowany i gwintowany. Jest to znaczna oszczędność czasu oraz siły roboczej. W przypadku tradycyjnych automatów każdą z tych operacji trzeba by było wykonywać niezależnie na różnych maszynach. Współczesne automaty są w stanie wykonać wyrób właściwie z każdego materiału od tworzyw pcv, aż po stal nierdzewną. Jedyne co jest potrzebne to odpowiednie narzędzia.

Trzeba jednak przyznać, iż koszt utrzymania takich urządzeń nie jest mały. Nie chodzi tu o ich awaryjność, ale samo wyposażenie. Wszelkie uchwyty i specjalne noże to elementy, których nie można zastąpić zwykłymi zamiennikami. Jeśli chcemy być pewni, że obróbka będzie przebiegać prawidłowo trzeba zainwestować w odpowiednie oprzyrządowanie. W przypadku kiedy już dojdzie do jakiejś usterki to koszt naprawy również będzie większy. Co gorsza zapewne sami nie będziemy w stanie jej dokonać i pozostanie nam wezwać specjalistyczny serwis. Niemniej jednak takie sytuacje nie zdarzają się często i korzyści z eksploatowania takiej maszyny są znacznie większe. Automaty CNC na dobre zagościły w parkach maszynowych i to jedynie kwestia czasu kiedy tradycyjne automaty tokarskie przejdą na zasłużona emeryturę. Wymagania rynku tak się zmieniły, że bez inwestycji w CNC nie można już myśleć o pewnej przyszłości. Każda firma chcąca się nadal rozwijać powinna w nie zainwestować.

Autorem artykułu jest firma Automatik - Przemysłowa Automatyka - szybko, solidnie i w atrakcyjnych cenach.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1649 razy