Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Nowe, a może używane? Jakie części do koparek wybrać?

2016-03-03

Kupno własnej koparki to poważna i kosztowna decyzja. Trzeba mieć zatem pewność, że nabywany przez nas sprzęt okaże się właściwy i możliwie jak najmniej awaryjny. Dlatego przy jego zakupie szczególną uwagę należy zwrócić na stan techniczny poszczególnych części do koparek.


Ceny koparek bywają mocno zróżnicowane, ale te najdroższe potrafią kosztować nawet do kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób ze skromniejszym budżetem decyduje się na zakup koparki z rynku wtórnego, gdyż ceny tego typu maszyn zaczynają się już od 30 tysięcy złotych. Niestety takie rozwiązanie może okazać się w przyszłości kłopotliwe – używane koparki są bowiem bardziej podatne na różnego rodzaju awarie, a kolejne naprawy wiążą się ze sporymi nakładami finansowymi. Pamiętajmy jednak, że nie każda używana koparka wymaga całkowitej przebudowy, ale przed ostatecznym zakupem z całą pewnością warto dokładnie skontrolować jej stan techniczny.

Używana koparka? Tania w zakupie, droga w eksploatacji

Firma powerspartner.pl podpowiada, jakie części do koparek trzeba sprawdzić w przypadku używanego sprzętu. W pierwszej kolejności należy zacząć od luzów przy łyżkach i wałkach oraz ogólnego stanu silnika – ten ostatni powinien zostać uruchomiony, gdy jest jeszcze zimny. Jest to o tyle ważne, że usterki mechaniczne silnika (np. obluzowanie i zatarcie tłoków, pęknięcie pierścieni tłokowych, zatarcie łożysk korbowodowych) stanowią jedną z najczęściej powtarzających się przyczyn awarii koparek. Jeżeli sami nie potrafimy rzetelnie ocenić stanu silnika, to powinniśmy zatrudnić profesjonalnego mechanika.

Pomoc mechanika może być wręcz niezbędna, gdyż używane koparki często na pierwszy rzut oka wyglądają na całkowicie sprawne, jednak tak naprawdę skrywają różne poważne uszkodzenia. Dlatego warto sięgnąć głębiej do kieszeni i zakupić nową maszynę, która będzie nam bezproblemowo służyć przez lata – jeżeli nawet nas nie stać, to zawsze można spróbować uzyskać kredyt lub stosowne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Interesującą opcją jest także leasing.

Nowe, czyli drożej, ale bezpieczniej

Maszyny wyposażone w używane części do koparek są naturalnie tańsze, ale określenia takie jak „lekko użyty” lub „prawie nowy” bywają bardzo subiektywne i równie dobrze mogą nieść ze sobą niemiłą niespodzianką. Z kolei koparki nowe albo chociaż wyposażone w części zamienne od oryginalnych producentów dają – przynajmniej przez jakiś czas – gwarancję bezproblemowego użytkowania.

Używane części do koparek są o tyle kłopotliwe, że większość uszkodzeń koparek ma swoje podłoże w niewłaściwej lub nadmiernej eksploatacji niektórych części. Oczywiście wszystkie urządzenia mechaniczne z czasem się zużywają i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, ale przy zakupie oryginalnych części do koparek nie musimy się przynajmniej martwić o ich początkowy stan techniczny.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1169 razy