Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Najczęściej występujące urządzenia w armaturze przemysłowej część 2

2017-10-23

Z pierwszej części naszego cyklu o armaturze przemysłowej dowiedziałeś się o istnieniu i charakterystyce takich urządzeń jak zawory, zasuwy, przepustnice i przyłącza. Teraz przyszedł czas na filtry, pompy, odwadniacze i wymienniki ciepła. Czas start!

Filtry

Filtry – jak sama nazwa wskazuje – zajmują się procesem filtracji (czyli zatrzymania zanieczyszczeń) poszczególnych substancji, zwłaszcza wody i gazu w armaturze przemysłowej. Filtry zapewniają ciągłość pracy urządzeń oraz ochraniają środowisko naturalne. Najczęściej występujące filtry to siatkowe-osadniki, filtroodmulacze, filtroregulatory oraz separatory. Filtry w armaturze przemysłowej wymagają indywidualnego zaprojektowania, które jest uzależnione od zastosowania filtrów oraz właściwego wyboru materiałów filtracyjnych.

Pompy

Pompy w takiej dziedzinie, jaką jest armatura wodna, mają za zadanie dystrybuować, pompować, uzdatniać czyścić i chłodzić wodę. Ponadto ich funkcją jest usuwanie zgorzelin, oczyszczanie ścieków, mieszanie odpadów i transport mediów trudnych w pompowaniu. Pompy przemysłowe są zbudowane w taki sposób, by odnajdywać się w trudnych warunkach typowych dla poszczególnych branż. Mowa m.in. o wysokim ciśnieniu i temperaturze. Warto również wspomnieć o bardzo dobrych możliwościach ssawnych pomp przemysłowych. Najpopularniejsze typy pomp w armaturze przemysłowej to pompy obiegowe i cyrkulacyjne, głębinowe, ręczne oraz zatapialne.

Odwadniacze

Odwadniacze w armaturze przemysłowej służą do odprowadzania kondensatu i niedopuszczania do przepływów pary wodnej, ale nie tylko. Urządzenia tego typu odprowadzają też powietrze i inne niekondensujące się gazy. Warto wspomnieć, że odwadniacze są zaworami automatycznymi. Najpopularniejsze rodzaje odwadniaczy to odwadniacze pływakowe, dzwonowe, bimetaliczne, termostatyczne, termodynamiczne.

Wymienniki ciepła

Najprościej mówiąc, wymienniki ciepła to urządzenia trudniące się wymianą ciepła pomiędzy minimum dwoma płynami. Stosowane są najczęściej w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, maszynowym i morskim. Popularne rodzaje wymienników ciepła prezentują się następująco: wymienniki rurowe, płytowe i pojemnościowe.

Kategorie:
Słowa kluczowe: armatura
artykuł wyświetlono: 1429 razy