Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Monitoring HD i FullHD - omówienie systemów AHD, HDCVI i HD-TVI

2015-07-23

Producenci systemów telewizji przemysłowej nieustannie modernizują kamery, rejestratory i inny osprzęt. Na rynku pojawiają się więc nowości, które mają zapewnić coraz lepszą jakość rejestrowanego obrazu a tym samy bardziej doskonałe zabezpieczenia firm, instytucji i posesji prywatnych. W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych rozwiązań, m.in. monitoring AHD, monitoring HD-CVI, czy HD-TVI. W jaki sposób jednak działają takie systemy? Czym się różnią między sobą, oraz czym wyróżniają się na tle tradycyjnych systemów analogowych oraz monitoringu IP?

Czym jest monitoring AHD?

Monitoring AHD zapewnia przesył obrazu w jakości HD 720p oraz Full HD 1080p. Warto zwrócić uwagę na to, że ten nowy system monitoringu opiera się na strukturze, którą wykorzystuje tradycyjna telewizja przemysłowa (CCTV). Obraz przesyłany jest tutaj za pomocą kabla koncentrycznego RG59 (obraz można przesyłać na odległości do 500 m). Cała instalacja jest więc połączeniem atutów przesyłu analogowego oraz zalet jakie ma monitoring IP (jakość HD i Full HD). Producenci proponują monitoring AHD, który wykorzystuje kable koncentryczne, wzmacniacze sygnału oraz skrętki UTP.

 


HDCVI - nowy wymiar monitoringu

HD-CVI jest rozwiązaniem opatentowanym przez firmę DAHUA (w Polsce marka BCS). Jest to nowy standard przesyłu obrazu w jakości HD (720p i 1080p) z rejestratorów i kamer przemysłowych - wciąż jest to przesył analogowy, dzięki czemu instalację można oprzeć na zamontowanych już kablach koncentrycznych - 75Ω.

Zalety systemów AHD

Kamery AHD zapewniają obraz o rozdzielczości 3 razy większej niż obraz wysłany przez tradycyjne kamery analogowe. Plusem jest to, że rejestratory można przełączyć również na tradycyjny tryb analogowy (są kompatybilne z dotychczas używanymi kamerami analogowymi). Rejestrator AHD sam wykryje rodzaj sygnału podłączonej kamery (AHD / Analog).


Monitoring AHD, HDCVI vs monitoring IP 

Podstawową zaletą systemów takich jak HD-CVI czy AHD jest możliwość łączenia w jednym systemie urządzeń zarówno tradycyjnych analogowych jak również „nowych” wysokiej rozdzielczości. Można w ten sposób znacząco obniżyć koszt modernizacji systemu zachowując część tradycyjnych kamer analogowych.
Z drugiej strony korzystając z kamer opartych o protokół IP jesteśmy w stanie uzyskać większą rozdzielczość generowanego obrazu. W sprzedaży są już kamery 5MPx, 8MPx a nawet 12Mpx.

Monitoring AHD - kamery

Kamery w jakości AHD wykorzystują przetwornik CMOS. Może on mieć rozdzielczość 1,3-1,4Mpx (jakość HD) lub 2Mpx (jakość Full HD). Producenci wykorzystują dodatkowo rozwiązania, które jeszcze bardziej zwiększą jakość obrazu. W kamerach może pojawić się filtr IR-Cut, funkcja WDR. Jeszcze lepsze zabezpieczenia zapewniają rejestratory wykorzystujące redukcję szumów 3D-NR. Praktycznym rozwiązaniem jest zaś zdalny dostęp do menu ekranowego w standardzie UTC.

Artykuł przygotowany przez:
eAlarmy.com.pl - systemy alarmowe i monitoring

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1457 razy