Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji? Czyli jakie?

2015-11-03
Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, determinujących wybór takiego, a nie innego mieszkania. Przed zakupem felernego „raju” warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę by móc cieszyć się mieszkaniem skrojonym pod naszą miarę.

Wszystko wskazuje na to, że poza oczywistym wyznacznikiem, jakim jest cena, lokalizacja jest drugim co do ważności wskaźnikiem na który zwracamy uwagę przed wyborem mieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego. Odpowiednia lokalizacja wpłynie nie tylko na czas, który spędzimy na dojazdach (z domu do pracy, z pracy na zakupy, z zakupów do domu, itd.), ale będzie miała także realny wpływ na otoczenie i infrastrukturę jaką będzie się miało na wyciągnięcie ręki, albo jak kto woli, w odległości 10 minut spacerem.

Weźmy na warsztat pierwszy z wymienionych czynników, czyli czas jaki trzeba poświęcić na dojazdy w różne miejsca. Często jest tak, że trafia się na bardzo atrakcyjne cenowo mieszkanie. Wszystko wydaje się piękne i cudowne, aż tu nagle zaczyna się kalkulowanie. Ile zajmie dojechanie z mieszkania do pracy, ile do centrum oraz na dodatkowe zajęcia. W przypadku rodzin z dziećmi, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Często okazuje się, że czas jaki zejdzie na dojazdy, z miejsca dyskredytuje daną lokalizację. W końcu nikt nie chce spędzić życia na staniu w korkach. Dlatego warto wybierać miejsca dobrze skomunikowane z centrum miasta. Najlepiej takie, znajdujące się na obok węzłów komunikacyjnych. Niezależnie od tego czy do celu będzie można dojechać z przesiadką czy bez, można przypuszczać, że czas podróży będzie relatywnie mały. Posiadacze samochodów mają trochę łatwiej, ale nadal należy pamiętać o godzinach szczytów, zmiennych warunkach atmosferycznych i innych niedogodnościach.

Oczywiście nie bez znaczenia są też widoki za oknem. Często zdarza się tak, że deweloperzy podejmują decyzje o uatrakcyjnieniu okolicy, poprzez dodanie wokół inwestycji elementów aranżacyjnych, wcześniej na danym terenie nie występujących, jak np. sztucznych oczek „jezior” wodnych. Inni z kolei wolą budować w miejscach, o dużym zagęszczeniu przyrody. „Naszym celem było wybranie miejsca, które zaoferuje widok na przepiękne krajobrazy, a mieszkańcom zapewni bezpośredni dostęp do starego lasu, położonego zaledwie pięć minut spacerem od inwestycji.”, powiedział właściciel firmy Orion, developer odpowiedzialny za budowę mieszkań na rynku pierwotnym w Lublinie.

Dla wielu osób kluczową rolę odegrają dodatkowe udogodnienia, takie jak odległość mieszkania od szkół, przedszkoli, szpitali, aptek, sklepów, centrów handlowych. W zależności od wymagań i potrzeb, poszczególne elementy odegrają większą lub mniejszą rolę. Oczywiście im placówek jest więcej tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że inwestycje mieszkaniowe powstają cały czas. To, że w danym momencie upatrzone mieszkania znajduje się na uboczu miasta, nie oznacza, że za 10-15 lat sytuacja będzie wyglądać tak samo. Rynek mieszkaniowy jest bardzo chłonny, a w każdym niezagospodarowanym miejscu, prędzej czy później mogą powstać fundamenty pod nową inwestycję.

Jak zatem wybierać mieszkanie? Przede wszystkim z głową i pomysłem. W końcu zakup mieszkania to nie kupowanie roweru. Trzeba dokładnie przyjrzeć się sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz rozeznać się w planach rozwoju osiedla na którym znaleźli interesującą ofertę. Warto przy tym zadać sobie pytanie, jak zamierza się korzystać z nowego domu i gdzie pragnie się dotrzeć za pięć, dziesięć, piętnaście lat. Odpowiedź na te pytania znacznie przyśpieszy i ułatwi znalezienie idealnego mieszkania.

Kategorie:
Słowa kluczowe:
artykuł wyświetlono: 1649 razy