Otrzymaj oferty od firm

Oszczędź czas i pieniądze

Dodaj ogłoszenie

Otrzymuj raporty przetargowe

Wizytówka firmy w serwisie

Reklamuj oferty firmy

Zarejestruj firmę


Jaki może być koszt remontu łazienki?

2017-12-19

Zanim zabierzemy się za jakikolwiek remont musimy umiejętnie, skrupulatnie i z głową podejść do kosztów, jakie będziemy musieli ponieść. Nieumiejętne zarządzanie budżetem remontowym, niedokładne obliczenia i źle dobrane materiały mogą przynieść nam naprawdę wiele szkód.

Remont łazienki może okazać się bardzo dotkliwym obciążeniem dla każdego domowego budżetu i tak jak do każdego remontu, tak też dla remontu łazienki powinniśmy się odpowiednio przygotować. Nasze przygotowania powinniśmy zacząć od określenia zakresu prac, obliczenia kosztów materiałów oraz uwzględnienia kosztów opłacenia robotników. Jeśli choć szacunkowo obliczymy wszystkie te koszty, będziemy mogli obliczyć w miarę dokładny kosztorys, który pozwoli nam poznać realne koszty naszego przedsięwzięcia. W tym artykule skupimy się na tym w jaki sposób dokładnie wyliczyć koszty naszych planów. Wszystko to przedstawimy i obliczymy na podstawie fikcyjnych danych.

Kosztorys

Nasza fikcyjna łazienka będzie miała 10 metrów kwadratowych a ściany będą miały 2,8 metrów wysokości. Całkowita powierzchnia ścian wynosić będzie 28 metrów kwadratowych. Wnętrze poddamy wymianie podłóg oraz całkowitemu remontowi ścian. Dodatkowo wymieniona zostanie instalacja elektryczna oraz hydrauliczna. Wymienione zostaną również drzwi. Co oczywiste - w łazience zostanie zamontowany nowy sanitariat. Materiały, które zostaną wykorzystane będą pochodzić ze średniej półki cenowej. Fachowców znajdziemy na portalu ogłoszeniowym. Samodzielnie nie będziemy wykonywać żadnych prac. 

Etap 1 - Ściany i podłogi

Zaczynamy od demontażu teraźniejszych płytek na podłodze, których skucie będzie nas kosztować ok. 200 zł za 10 metrów kwadratowych. Następnie w grę wejdzie wylewka samopoziomująca, ponieważ nasza podłoga nie jest odpowiednio wyrównana. Zaprawa i robocizna nie powinna wynieść więcej jak 350 zł. Na wyrównaną podłogę kładziemy płytki. Tutaj wiele zależy od gustu - ceny różnią się również ze względu na wzór, kształt czy kolor. My wybieramy płytki dość standardowe, których cena wynosi 32 zł / m2, zatem ich koszt wyniesie 320 zł. Z robocizną liczymy około 600 zł za całość. 

Po obliczeniu kosztów podłóg przejdziemy do oszacowania kosztów zrobienia ścian i sufitu. Zakładamy, że wcześniej na powierzchni około 16 m2 znajdowały się stare płytki. Za pozbycie się starych płytek zapłacimy około 300 zł. Na ich miejsce robotnicy położą nowe (ich koszt to około 700 zł). Do kafelek musimy doliczyć koszt fugi (6 kg - 90 zł), 80 kg kleju (100 zł) oraz dwa kilogramy gruntu. Do tego robocizna - około 600 zł. Ściany i sufit pokryjemy białą farbą - obliczyliśmy, że koszt pokrycia tejże powierzchni (czyli 10 metrów sufitu + pozostałe 12 metrów ściany) wyniesie nas ok. 200 zł za farbę oraz 200 zł za pomalowanie dla malarza.

Łączny koszt remontu podłóg i ścian wyniesie 3660 zł. 

Etap 2  - hydraulika, elektryka

W łazience, którą wzięliśmy pod wycenę znajduje się 5 punktów instalacji hydraulicznej. Wymiana jest prosta, zatem powinniśmy zmieścić się tutaj w 750 zł. Wymiana elektryczna to koszt nieco mniejszy. W łazience mamy 5 punktów instalacyjnych, liczymy zatem, że ich wymiana będzie nas kosztować 250 zł. Do tego doliczamy zamontowanie nowego oświetlenia (lampa sufitowa + dwa kinkiety to koszt 300 zł) plus 150 zł za ich montaż.

Łączny koszt wymiany instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej wyniesie 1450 zł.

Etap 3 - sanitariat

Sanitariat nie będzie tani. Nasz kosztorys musi objąć kabinę prysznicową (koszt kabiny ze szkła hartowanego wraz z brodzikiem lepszej jakości wyniesie nas około 1500 zł). Do prysznica konieczne jest dokupienie baterii prysznicowej - 200 zł. Do tego dochodzi montaż, który wyniesie nas ok. 250 zł. Oprócz kabiny prysznicowej musimy uwzględnić również WC z zewnętrznym zbiornikiem (800 zł z montażem) oraz podszafkową umywalkę z baterią (liczymy 600 zł). Do tego doliczamy 500 zł za bidet wraz z montażem. 

Łączny koszt sanitariatu to 3850 zł

Etap 4 - pozostałe koszty

Dotychczasowe etapy to wszystkie podstawowe prace, które musimy uwzględnić podczas planowania każdego remontu łazienki. Oczywiście są to koszty zmienne - możemy wybrać innego robotnika lub firmę, nie musimy montować bidetu a zamiast prysznica możemy zamontować wannę. Dlatego wszystkie wyliczone przez nas koszty są wyłącznie orientacyjnie. Do wszystkich kosztów zawsze musimy doliczyć również pewny zapas, poduszkę finansową, na wypadek gdyby nasze spekulacje gdzieś się lekko pomyliły. 

Oprócz podstaw, które wyliczyliśmy możemy również doliczyć kilka dodatkowych prac, których nie musimy lecz możemy wykonać. Przykładowo w łazience możemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Za montaż ogrzewania na powierzchni 10 metrów zapłacimy około tysiąca złotych. Do tego należy pamiętać o wymianie drzwi, które będą nas kosztować około 500 zł. Nie możemy też zapomnieć o umeblowaniu - przykładowa szafka stojąca to koszt ok. 300 zł. Jeśli chcemy również wymienić pralkę to musimy liczyć się z dodatkowym kosztem rzędu 1500 zł (zależy od wielkości pralki - wielkości rodziny). Nad umywalką warto również powiesić lustro - jego koszt to 100 zł.

Łączny dodatkowy koszt, uwzględniający drzwi, ogrzewanie podłogowe, pralkę, dwie szafki stojące, jeden stojący słupek, nowe lustro i wyposażenie drobne (np. pojemnik na mydło) to koszt około 4000 zł.

Ile zatem może kosztować remont łazienki?

Jeżeli chcemy wykonać remont łazienki o powierzchni 10 metrów kwadratowych musimy liczyć się z kosztem wahającym się od 8960 do 12960 zł. Wszystko zależy od tego jak duże mamy wymagania, ile chcemy zmienić i wymienić. Jeśli chcemy oszczędzić możemy postawić na używane przedmioty (np. naszą poprzednią pralkę, lub na meble zakupione na portalu ogłoszeniowym). Niezależnie od tego ile chcemy wymienić musimy koniecznie oszacować koszty. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik Wam w tym pomoże. 

Autor artykułu
Autorem artykułu jest firma www.uslugiremontowepoznan.pl z siedzibą w Poznaniu, specjalizującej się w remontach oraz wykończeniach domów i mieszkań.
Kategorie:
Słowa kluczowe: remont łazienki
artykuł wyświetlono: 3019 razy